Wina

Wydawnictwo: DRAGON
Data wydania: 2019-10-02
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788381720922
Liczba stron: 304
Dodał/a opinię: dorotbook

Ocena: 4.86 (7 głosów)

Katowice, rok 2018. W jednym z kościołów dochodzi do makabrycznej zbrodni. W konfesjonale zostaje znaleziony martwy ksiądz Nosol. Dlaczego ktoś chciałby mordować księdza? Może dlatego, że ten właśnie ksiądz znany był z płomiennych kazań, radykalnych poglądów i rozległych wpływów. Choć słuchało go wielu, wielu go także nienawidziło. Komu jednak najmocniej ksiądz Nosol zalazł za skórę? Tego będzie chciał dowiedzieć się prowadzący śledztwo komisarz Paweł Góralczyk. Choć bardzo szybko znajduje się podejrzany, jeden ze świadków widział wybiegającego zakrwawionego blokersa, to komisarz ma przeczucie, że to rozwiązanie byłoby za proste. Komisarz będzie drążył, a tropy zaprowadzą go do pozornie niepowiązanych ze sobą środowisk, bo znajdziemy się wśród kibiców, lokalnych polityków, lewicowych aktywistów oraz czyścicieli kamienic. Gdy zginie kolejna osoba okaże się, że Góralczyk będzie musiał nie tylko złapać bezwzględnego mordercę, ale i stawić czoło własnej przeszłości.

Wskażcie mi choć jedną osobę, która byłaby bez winy, nie miałaby żadnych małych grzeszków na sumieniu. Chyba nie jestem w stanie kogoś takiego wymienić, choć bardzo wierzę, że takie osoby gdzieś są. Każdy z nas ma sekrety, mniejsze lub większe. Ważne jest jednak to, czy zdajemy sobie z tego sprawę i czy robimy coś, by usprawiedliwić swoje zachowanie. Obciążająca nas wina może wpłynąć na naszą osobowość. Pytanie, co z tym zrobimy, gdy nasze grzechy ujrzą światło dziennie – przyjmiemy to z godnością i odpokutujemy, czy będziemy szli w zaparte? Tematem winy zajął się Piotr Wójcik w pierwszej części należącej do cyklu Metropolia. „Wina” jest elektryzującym debiutem i muszę przyznać, że jest sporo racji w tym określeniu.

Książka zaczyna się od mocnego uderzenia. W kościele dojdzie do morderstwa księdza, który nie bał się mówić o tym, co myśli, który znany był także ze swych radykalnych poglądów. Ale czy musiał za to umierać? Morderstwo będzie brutalne i taki początek zapowiada, że prowadzone w tej sprawie śledztwo będzie naprawdę ciekawe. Muszę przyznać, że choć bardzo nie lubię, gdy w książkach znajdują się wątki polityczne, to nie ogarnęło mnie zniechęcenie, nie czułam potrzeby odłożenia książki, bo lewackie wątki, bo lokalni politycy. Wcale tak nie było ani przez moment nie pomyślałam o tym, by książkę odłożyć. I dobrze, że tego nie zrobiłam, bo straciłabym wiele.

Prowadzącym śledztwo jest komisarz Paweł Góralczyk i można o nim napisać, że to outsider. Biorąc do ręki kryminał można zakładać, że głównym bohaterem będzie stereotypowy glina, który jest przez wszystkich lubiany, nie ma żadnych problemów i to człowiek bez skazy. A tutaj zaskoczenie, bo Góralczyk nie jest lubiany przez współpracowników, bardzo często mu dogryzają, bohater nie angażuje się w życie prywatne kolegów, w pracy żyje tylko prowadzonym śledztwem. Okazuje się też, że ten bohater ma za sobą bardzo traumatyczną przeszłość, a poczucie winy skierowało go na policyjną drogę. Co takiego się wydarzyło? Komisarz, poszukując zabójcy księdza, będzie musiał stawić czoła także swojej przeszłości.

Akcja „Winy” rozgrywa się w ciągu czterech dni, a autor dopuszcza do głosu jeszcze kilku bohaterów. Przyjrzymy się m.in. Ance Janczak – liderce sprawnie działającej małej Frakcji Antyfaszystowskiej. Wydarzenia poznawać będziemy także z perspektywy podejrzanego o dokonanie zabójstwa księdza, czyli blokersa Dawida Kwieka. Chłopak jest dilerem, miał już problemy związane z prawem, miał także bardzo poważny motyw, by zabić. Akcję będziemy śledzić także oczami Marcina Wiśniewskiego, który pracuje dla katowickiego biznesmena i zajmuje się skupywaniem kamienic i wysiedlaniem z nich mieszkańców. Każdy z bohaterów rzuca nowe światło na prowadzone śledztwo, lecz czy wśród nich jest morderca? Sprawdźcie to sami!

„Wina” jest bardzo dobrym debiutem i rozpoczęciem cyklu. Autor tak skonstruował fabułę i podsuwał nowe tropy, że ostatecznie nie byłam w stanie odgadnąć, kto był mordercą. Czekam na więcej!

Tagi: Literatura kryminalna i detektywistyczna

Zobacz opinie o książce Wina

Kup książkę Wina

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Amnezja
Piotr Wójcik0
Okładka ksiązki - Amnezja

Trzecia część serii kryminalnej Metropolia. W weekendową noc w Chorzowie młoda malarka zostaje uduszona w swojej pracowni. Następnego ranka komisarz...

Chemik
Piotr Wójcik0
Okładka ksiązki - Chemik

Drugi tom serii kryminalnej Metropolia. Komisarz Sabina Trzmiel otrzymuje wezwanie na katowickie osiedle Gwiazdy, gdzie z balkonu wypadł młody chłopak...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Przepustka do męskości
Paweł Pollak
Przepustka do męskości
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Żyje się tu i teraz
Katarzyna Kaźmierczak
Żyje się tu i teraz
Znieczulenie
Kamil Wala-Szymański
Znieczulenie
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Dwa królestwa. Jedna krew
Renata Czarnecka
Dwa królestwa. Jedna krew
Klejnot z Bizancjum
Weronika Umińska
Klejnot z Bizancjum
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy