Zabijcie Barabasza

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Pax
Data wydania: 1961 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: b.d
Liczba stron: 191
Dodał/a opinię: Patryk Obarski

Ocena: 5 (1 głosów)

„Każdy z nas jest wielokrotnie sądzony w ciągu życia, to nieuniknione. Ty jesteś także osądzony w sercach bliźnich. Ale choćbyś skrył się przed ludzkim sądem, nawet przed Boskim (to przychodzi najłatwiej) – nie unikniesz własnego sądu. Myślałeś, że zabłądziłeś na wiejskiej łące, a stoisz przed trybunałem sumienia. Po co wysiadłeś z pociągu?”.

 

Główny bohater powieści Jalu Kurka, Zdzisław Liberak, zmaga się nie tylko z jałową egzystencją na prowincji, ale także wyrzutami sumienia i poczuciem konieczności otrzymania wyroku, odbycia kary za przedawnione błędy przeszłości. Kurek tworzy rozbudowaną strukturę wewnętrzną bohatera, będącego połączeniem mordercy i sędziego; moralisty i ukrytym za togą z łańcuchem przestępcy.

 

„Zabijcie Barabasza” jest pierwszą z powieści, w których Kurek kładzie wyraźny nacisk na warstwę psychologiczną. Istotny okazuje się monolog wewnętrzny Liberaka, stanowiący dominującą formą narracji. Czas trwania faktycznej akcji powieści skrócony zostaje do zaledwie kilku godzin i mieści się między odjazdem pierwszego a przyjazdem kolejnego pociągu na peron w Labiedzinach.

 

Książka Jalu Kurka to zachowana w kompozycji szkatułkowej powieść psychologiczna, w której starość próbuje godzić się z młodością, zło z dobrem, a sąd moralny z sądem Rzeczypospolitej Ludowej.

Tagi: powieść psychologiczna literatura polska proza polska literatura piękna

Zobacz opinie o książce Zabijcie Barabasza

Kup książkę Zabijcie Barabasza

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Księga Tatr
Jalu Kurek 0
Okładka ksiązki - Księga Tatr

"Księga Tatr" Jalu Kurka nawiązuje do takich klasycznych pozycji literatury tatrzańskiej, jak "Na skalnym Podhalu" Kazimierza Przerwy-Tetmajera, czy "Na...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Domek na końcu świata
Danuta Noszczyńska
Domek na końcu świata
Kilka niedużych historii
Katarzyna Wasilkowska
Kilka niedużych historii
Dobry chłopak
Iwona Wilmowska
Dobry chłopak
Sercem i rozumem
Wojciech Sobina
Sercem i rozumem
Bez opamiętania
Paulina Wysocka-Morawiec
Bez opamiętania
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy