Zbrodnia wigilijna

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2020-12-01
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788382020830
Liczba stron: 448
Tytuł oryginału: Christmas Party
Dodał/a opinię: lily_rose

Ocena: 4.5 (4 głosów)

Przy tym kryminale zarwałam noc! 

"Zbrodnię wigilijną" skończyłam czytać przed trzecią w nocy i była to satysfakcjonująca lektura. Sam początek zaczyna się sztampowo i nieco nudno -oto mamy starą posiadłość, skłóconą rodzinę i nestora rodu zamordowanego w zamkniętym pokoju. W powieściach kryminalnych takie rozpoczęcie przewija się od lat. Czym więc zauroczyła mnie książka?

 

Po kilkunastu stronach dałam się porwać w wir powieści. Przede wszystkim zaczęłam się podśmiewywać pod nosem. Tak, podśmiewywać! Spytacie pewnie: dlaczego? W końcu to kryminał, czyż nie? I to jest właśnie największy atut tej książki! Złośliwości, które wymieniają ze sobą krewni, uszczypliwości, przytyki - to najlepsze, co daje czytelnikowi "Zbrodnia wigilijna". Gdy wczytałam się w dialog bohaterów i zobaczyłam szpilki, które sobie wbijają, co rusz parskałam śmiechem.

 

Nie, to nie jest miła rodzinka. Odpychający nestor rodu narzekający na swoje "lumbago"***, interesowna młoda dama, zgryźliwy i niesympatyczny potencjalny dziedzic fortunny i przede wszystkim - uroczy wujek Joseph, uprzejmy aż do obrzydliwości i słodki jak arszenik. Ci ludzie dostarczyli mi znakomitej rozrywki na długie godziny :)

 

A zagadka kryminalna? Przyznam, że od razu odgadłam, kto jest mordercą. Niech Was to jednak nie zniechęci. Wbrew pozorom, to nie jest takie proste. Ja czytam masę kryminałów i już nauczyłam się, że w każdym z nich na potencjalnego mordercę wybiera się... Nie, nie podpowiem :) Najważniejsze jest to, że choć wytypowałam czarny charakter, to do końca nie miałam pojęcia JAK ON TO ZROBIŁ.

 

"Zbrodnia wigilijna" ma jeszcze jedną zaletę, której nie ma wiele kryminałów - można ją przeczytać nawet kilka razy. To dlatego, że po poznaniu tożsamości zbrodniarza, wszystkie jego wypowiedzi od początku książki nabierają nowego znaczenia, mamy możliwość smakować takie maleńkie szczegóły, na które wcześniej nie zwracaliśmy uwagi. Poza tym, znów mam okazję pośmiać się z "lumbago".

 

Wyśmienita lektura!

 

*** Próbowałam dowiedzieć się, czy rzeczywiście istniała taka przypadłość, jak "lumbago", czy było to jakieś określenie z dawnej epoki na pewne dolegliwości. Sprawdziłam i jednak lumbago istnieje! To silny silny, przeszywający ból w okolicy odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Określany jest czasem mianem "postrzału”, ponieważ pojawia się nagle.

Tagi:

Zobacz opinie o książce Zbrodnia wigilijna

Kup książkę Zbrodnia wigilijna

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Czarna ćma
Georgette Heyer0
Okładka ksiązki - Czarna ćma

Hańba! Lord John Carstares, przyszły hrabia Wyncham okazał się karcianym oszustem! Czy rzeczywiście? Prawdę znają tylko dwie osoby... Ten feralny wieczór...

Rozterka
Georgette Heyer0
Okładka ksiązki - Rozterka

Myślała, że złapała najlepszą partię w sezonie. Teraz jednak musi podjąć najbardziej ryzykowną decyzję w życiu. Gdyby Cressida zdecydowała się wyjść za...

Recenzje miesiąca
Kudłata
Hwang Sun-mi
Kudłata
Hania Baletnica
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica
Już, już!
Katarzyna Wasilkowska
Już, już!
Kartoteka Pitera P.
Jacek Wiśnicki
Kartoteka Pitera P.
Zaginiona apteka
Sarah Penner
Zaginiona apteka
Rok Zaćmienia
Marta Knopik
Rok Zaćmienia
Skręcona historia
Jakub Ostromęcki
Skręcona historia
Maja Orety i skarb Szkocji
Eliza Sarnacka-Mahoney
Maja Orety i skarb Szkocji
Na zawsze
Karolina Winiarska
Na zawsze
Kuba na tropie
Kuba i Filip Majewscy
Kuba na tropie
Pokaż wszystkie recenzje