Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2021-09-15
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788381913225
Liczba stron: 328
Dodał/a opinię: niepoczytalna

Ocena: 5.71 (7 głosów)
Inne wydania:

Walka Dawida z Goliatem

 

Są takie karty w historii naszego kraju, które ciągle przynoszą mu hańbę - nierozliczone krzywdy i brak sprawiedliwości. Jedną z takich spraw jest przypadek Grzegorza Przemyka, bestialsko zamordowanego przez ludzi, którzy powinni stać na straży prawa i porządku. Jednak śmierć nastolatka to tak naprawdę dopiero początek piekła, które ówczesna władza zgotowała wszystkim bliskim zamordowanego chłopaka, a "Żeby nie było śladów" pokazuje niesprawiedliwą walkę jednostki z systemem.

Cezary Łazarewicz dołożył wszelkich starań, by opisywana przez niego sprawa była jak najpełniej przedstawiona czytelnikom. Początkowo może dziwić zamieszczenie rozdziałów dotyczących dzieciństwa i młodości matki Grzegorza Przemyka, lub wątków rodzinnych innych postaci występujących w książce. Kiedy jednak proces w sprawie zabójstwa nabiera tempa i coraz częściej na światło dzienne wyciągane są kolejne intymne szczegóły z życia świadków, sposób narracji przyjęty przez autora zaczyna nabierać sensu. Cezary Łazarewicz postanowił sam przedstawić fakty zanim poznamy je przez pryzmat akt z rozpraw sądowych.

"Żeby nie było śladów" to reportaż, który nie skupia się na śmierci Grzegorza Przemyka. Ta jest punktem wyjścia do opowieści o tym, jak bezradny może być człowiek w obliczu wymiaru sprawiedliwości uzależnionego od władzy. Wszystkie metody, którymi próbowano zniechęcić najbliższe osoby ze środowiska Grzegorza Przemyka do zeznawania i walki o sprawiedliwość były wstrząsające i oburzające. Sposoby manipulacji, wywlekanie brudów, które nie były związane ze sprawą, a miały jedynie zdyskredytować świadków, były obrzydliwe i perfidnie.

"Żeby nie było śladów" budzi w czytelniku bunt. Bunt przeciwko władzy, która chroni siebie za wszelką cenę, kosztem obywateli. Bunt przeciwko niesprawiedliwości, która spotyka bohaterów reportażu oraz krzywdom, które zostały im wyrządzone przez ludzi, którzy, w założeniu, mieli ich chronić. Reportaż Cezarego Łazarewicza, to również przestroga, co dzieje się w momencie, gdy wymiar sprawiedliwości przestaje być niezawisły i zamiast dążyć do sprawiedliwości, staje się narzędziem w rękach władzy - narzędziem wymierzonym w obywatela.

 

Tagi:

Zobacz opinie o książce Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka

Kup książkę Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Elegancki morderca
Cezary Łazarewicz0
Okładka ksiązki - Elegancki morderca

 Jedna z najgłośniejszych historii kryminalnych powojennej Polski.   Znajomi i sąsiedzi mówili o nim, że dobrze wychowany, kulturalny...

Sześć pięter luksusu
Cezary Łazarewicz0
Okładka ksiązki - Sześć pięter luksusu

Bracka 25 w Warszawie. Dziś adres znanej księgarni, kiedyś największy dom towarowy w Europie Środkowej, przez wielu nazywany polskim Harrodsem. Świat,...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Retorsja
Tomasz Brewczyński
Retorsja
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Powrót na Zaginiony Kontynent
Przemysław Hytroś
Powrót na Zaginiony Kontynent
Kufer tajemnic
Anna Bichalska
Kufer tajemnic
150 wesel i grób
Magdalena Kubasiewicz
150 wesel i grób
Riku i królestwo bieli
Randy Taguchi
Riku i królestwo bieli
Nocny ekspres
Karin Erlandsson
Nocny ekspres
Król Pik
Monika Godlewska (I)
Król Pik
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy