Quantcast

Zośka. Przepustka do szczęścia

Wydawnictwo: Szara Godzina
Data wydania: 2021-02-03
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-66201-92-7
Liczba stron: 336
Dodał/a opinię: chico6401
Tom 2 cyklu Zośka

opis
Ocena: 5.57 (7 głosów)

GWIAZDY ZNAJĄ TAJEMNICE

Nakładem wydawnictwa Szara Godzina ukazała się kolejna powieść Anny Stryjewskiej. „Zośka.Przepustka do szczęścia” to kontynuacja książki „Zośka. Dopóki biło serce”. W pierwszym tomie poznaliśmy sympatyczną i ambitną Zosię, której udało się wyrwać z małej wsi, by realizować swoje marzenia związane z szyciem. Czy dziewczynie uda się osiągnąc sukces i znależć miłość?

Łódź, lata sześćdziesiąte. Z płyt winylowych gra jazz i big beat. Młodzież stara się żyć normalnie w kraju uciśniętym reżimem. Strajki, niezadowolenie społeczne, bieda. Wszystko to wpływa na ich życie. Zośka chodzi do technikum i pracuje w szwalni. Wieczory spędza ze znajomymi. Każdy dzień zdaje się być taki sam. Pełna marzeń głowa nie pozwala jej utonąć w wszechobecnej szarości. Pewnego dnia w fabryce spotyka mężczyznę, który kiedyś, przez krótką chwilę, pojawił się w jej życiu. Czy to uczucie ma sens? Czy kobiecie uda się zawalczyć o swoją miłość? Tymczasem nadchodzi kolejna fala strajków. Zośka zostaje aresztowana za udział w demonstracji. To, co przeżyje w komunistycznym więzieniu sprawi, że nic już w jej życiu nie będzie takie jak wcześniej. Historia kobiety, która dla realizacji marzeń zdolna była do rzeczy wielkich. Czy los, który już tak wiele razy okrutnie ją doświadczył, w końcu się do niej uśmiechnie?

Myślę, że osób, które miały okazję czytać pierwszą część przygód Zośki nie trzeba szczególnie zachęcać do sięgnięcia po kontynuację. Tym, którzy nie czytali tych książek powiedzieć mogę tylko, że wielką rzadkością jest tak głęboka psychologicznie, pęknie napisana i poruszająca obyczajówka. To nie jest jedna z tych historii od których uginają się księgarniane pólki. Sztampowa, szablonowa, powtarzalna. Anna Stryjewska cechuje się duży poczuciem literackiego smaku. Są autorzy, którzy piszą dobre historie, ale brakuje im odpowiedniej wrażliwości. Anna Stryjewska nie ma tego problemu. Jest wirtuozem liter. Potrafi delikatnie, empatycznie i bardzo dogłębnie pisać o meandrach ludzkich uczuć i pragnień. Każda jej powieść urzeka urodą języka. Historia Zośki, dedykowana mamie pani Anny, jest kwintesencją jej talentu. Każdy z nas odnajdzie w losach Zośki coś swojego. Coś, co sprawi, że postać ta stanie mu się bliska. Z młodej, nieco zahukanej dziewczyny z wioski, Zośka przeobraża się w pewną siebie kobietę, która wie czego chce i potrafi o to zawalczyć. Mnóstwa inspiracji dostarcza ta lektura. Uczy nas, że nigdy nie należy się poddawać, a jeśli będziemy dostatecznie wierzyć w to, czego pragniemy, to odnajdziemy w sobie siłe, by zrealizować ten cel. Osadzona w ponurej epoce socjalizmu opowieść o marzeniach, miłości, przyjaźni. Słodko - gorzka. Niezwykle emocjonująca. To książka, która pozostaje w naszych głowach na długo po jej przeczytaniu.

Nie zawsze w życiu jest tak, że to, czego pragniemy jest w zasięgu naszych rąk. Czasami droga do celu jest trudna, kręta i pełna niepowodzeń. Jeżeli jednak pragniemy czegoś dostatecznie mocno, to znajdujemy w sobie siłę, by walczyć. Nie zawsze mamy wsparcie w rodzinie i bliskich. Najważniejsze jest jednak to, by żyć według swojego sumienia i starać się realizować swoje pasje. Taka właśnie jest opowieść o Zośce. Kobiecie, która chciała czegoś więcej niż mogło zaoferować jej życie. Wzięła więc to życie w swoje ręce. Czy udało jej się osiągnąć to czego pragnęła? Ile po drodze musiała pokonać przeszkód? Tego dowiecie się z lektury. Z czystym sumieniem polecam „Zośka. Przepustka do szczęścia” podobnie jak poprzednią część. Mam zaszczyt patronować obu tytułom. Jestem z tego ogromnie dumna. Życzyłabym sobie czytać więcej takich książek, które nie są płaskimi obyczajówkami tylko pełnymi kolorów i pasji powieściami pisanymi sercem i duszą. A nna Stryjewska, potrafi jak mało kto, stwprzyć książkę nacechowaną emocjami, działającą na wyobraźnię i nieszablonową. Jeżeli raz sięgniemy po powieść Anny Stryjewskiej naturalną rzeczą będzie, że jej twórczość na stałe zagości w naszych domach. Niepowtarzalny styl, piękna polszczyzna i historie, które przyśpieszają bicie serca. Pozwólcie otulić się mgłą utkaną ze słów.

Jeżeli szukacie powieści, która Was poruszy, pozwoli oderwać się od szarości dni, umili czas i skłoni do przemyśleń, to idealnie trafiliście. „Zośka. Przepustka do szczęscia” to niepowtarzalna opowieść o wszystkim tym, co w życiu ważne. Książka dobra na każdy czas w naszym życiu. Realistycznie oddany klimat Łodzi lat sześdziesiątych, bardzo dobre portrety psychologiczne bohaterów i przejmująca historia tytułowej Zośki zapadną Wam w pamięć. Autorce należą się ogromne brawa za tę książkę, gdzie zarówno tło społeczne jak i poszczególne ludzkie historie oddane są w sposób wierny i bardzo przejmujący. Nacechowana realizmem powieść o miłości, marzeniach i poszukiwaniu własnej drogi.

Tagi: obyczajowe

Zobacz opinie o książce Zośka. Przepustka do szczęścia

Kup książkę Zośka. Przepustka do szczęścia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Skradziona kołysanka
Anna Stryjewska0
Okładka ksiązki - Skradziona kołysanka

Miała wszystko. Straciła wszystko. Żywiołem Barbary jest scena, a wielką miłością rodzina: mąż i mała córeczka. To dla niej przerywa karierę i to jej...

Mistrzowie życia
Anna Stryjewska0
Okładka ksiązki - Mistrzowie życia

Czym jest życie bez miłości, przyjaźni i zaufania? Czy alkohol, seks i pieniądze są właściwym lekarstwem na smutek i porażki? Jak daleko zaprowadzą kłamstwa...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Opowieść Północna
Szymon Krug
Opowieść Północna
Tamten utracony świat
Alina Staneczek
Tamten utracony świat
Jeden dzień
Katarzyna Rygiel
Jeden dzień
Nagual Julian
Robert Noble
Nagual Julian
Stitchrays. Moda na szydełko
Paula Palczewska; Oliwia Palczewska
Stitchrays. Moda na szydełko
Złociejowo
Katarzyna Ryrych;
Złociejowo
Lwów
Mirek Osip-Pokrywka
Lwów
Przebudzeni
Elżbieta Śnieżkowska-Bielak
Przebudzeni
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy