Zwierzyniec

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2019-10-23
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788326829505
Liczba stron: 300
Dodał/a opinię: niepoczytalna

Ocena: 5 (5 głosów)

Zwierzyniec od A do Z (a nawet Ż!)


Profesor Jerzy Bralczyk znany jest przede wszystkim z nauczania maluczkich o języku ojczystym. Wiele osób może być zatem zadziwionych zwierzęcą tematyką jego najnowszej publikacji. Ale spokojne! Autor "Zwierzyńca" nie przebranżowił się, lecz postanowił pokazać czytelnikom, że zwierzęta w naszym życiu są obecne nie tylko namacalnie, ale również są żywe w naszej mowie.

"Zwierzyniec" jest zbiorem tekstów o tematyce zoologiczno-językowej. W alfabetycznym zestawieniu znajdziemy zwierzęta duże i małe, oswojone i całkiem dzikie, te żyjące obecnie i takie, które przetrwały już tylko w sferze językowej. Bywa się zacietrzewionym, osowiałym lub rozwydrzonym, ale najczęściej zupełnie nieświadomym skąd te wszystkie określenia się wzięły. Ot, po prostu tak się mówi, więc tak jest.

Dlaczego dane zwierzę nazywa się tak a nie inaczej? Często decydujący był wydawany przezeń dźwięk, kolor, lub jakaś charakterystyczna cecha wyglądu. A czasami zwyczajnie nie wiadomo. Język jest żywy i nieprzewidywalny, więc droga do powstawania nazw, w tym przypadku zwierząt, jest wręcz nieprawdopodobna. Oprócz silnego wpływu jaki zwierzęta miały i mają na rozwój języka, którego używamy, Jerzy Bralczyk pokazuje też czytelnikom, jak fascynująca jest drogą jaką konkretna nazwa podąża, by przyjąć formę obecną (choć prawdopodobnie nie ostateczną).

"Zwierzyniec" uświadamia jak wiele miejsca w naszej codzienności, języku i kulturze zajmują nasi “bracia mniejsi”. Zachwyca płynność z jaką autor potrafi przechodzić od wątku do wątku. To nie jest zbiór suchych faktów o pochodzeniu nazw zwierząt, związkach frazeologicznych z nimi związanych, czy ewentualnej ich obecności w literaturze. To teksty o żywej narracji, świadczące o niezwykłej wiedzy i elokwencji autora. Prawdziwą przyjemnością jest, choć przez moment, nacieszyć się tym towarzystwem, a przepiękna szata graficzna, humorystyczny styl autora i mnogość nawiązań kulturowych sprawiają, że nawet osoby pozornie niezainteresowane ani zoologią ani językiem, mogą czerpać z lektury przyjemność i satysfakcję. Że o wiedzy nie wspomnę!

Tagi: Reportaż i dziennikarstwo śledcze

Kup książkę Zwierzyniec

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Zwierzyniec
Inne książki autora
Porzekadła
Jerzy Bralczyk0
Okładka ksiązki - Porzekadła

,,Porzekadła", autorstwa profesora Jerzego Bralczyka, to bogate kompendium zawierające omówienie ponad 300 najpopularniejszych powiedzeń. Autor w kilkunastu...

Jeść!!!, W drogę!!!, Do domu!!!. komplet książek Jerzego Bralczyka w etui
Jerzy Bralczyk0
Okładka ksiązki - Jeść!!!, W drogę!!!, Do domu!!!. komplet książek Jerzego Bralczyka w etui

Komplet trzech przewodników po słowach i ich znaczeniach, autorstwa profesora Jerzego Bralczyka. Komplet zawiera książki: ,,Jeść!!!" - W pięknie...

Zobacz wszystkie książki tego autora