Szumi dokoła Las

You have to be an intellectual to believe such nonsense. No ordinary man could be such a fool. (George Orwell)

Kto czyta...
Notatkę dodano:2010-06-25 11:22:02

Kto czyta nie błądzi. Naprawdę?! Kto wymyślił takie dziwne, pozornie słuszne hasło?! Niektórzy przecież z czytania biorą inspirację do mordowania w imię mniej lub bardziej wzniosłych celów. Czyżby oni nie błądzili? Z czytania biorą się różne teorie spiskowe, które sieją nienawiść, brak zaufania, negatywną propagandę, nieprawdę. Jest o wiele więcej różnych ciekawych wniosków, które można wyciągnąć z czytania niż ten o nie błądzeniu. Kto czyta ten ma zmęczone oczy (i plecy). Kto czyta nie ogląda w tym czasie telewizji, ale i nie idzie w tym czasie na spacer. Kto czyta, ten to prostu czyta. Kto czyta, ten nie zawsze rozumie co czyta.

Czytanie może, ale nie musi, być pouczające. Choć z każdej lektury, przy odrobinie namysłu, można wyciągnąć coś dobrego. O ile jest się do tego zdolnym. Nawet zwykłe czytanie prasy może być pouczające, i to nie tylko fachowej. Różnego rodzaju prasy. Czytanie stale jednego tytułu możejednak być zwyczajnie ogłupiające. Czytelnik żyje w coraz bardziej odrealnionym, kreowanym przez poglądy konkretnych dziennikarzy świecie. Fakty, które do niego nie pasują są wykpiwane, pomijane lub odrzucane jako niepotrzebne. Jakże często wtedy świat za oknem i świat na łamach gazety to zupełnie inne światy, mające zaledwie kilka punktów stycznych. Okulary czytelnika gazety mogą zniekształcać odbiór realnej rzeczywistości.

W najnowszym numerze pisma Komputer świat 13/2010 jest co czytać. Specjalistyczne artykuły pozostawiam zainteresowanym. Przyjrzyjmy się innym, lżejszym gatunkowo.

Na plusie. Fundacja Melindy i Billa Gatesów przyjdzie z pomocą polskim powodzianom. Organizacja przeznaczyła milion złotych na renowację bibliotek zalanych podczas tegorocznych powodzi”.

Fajnie, mogła przecież nic nie przeznaczyć. Szczęśliwi są zatem ci powodzianie. Nie mają często gdzie mieszkać, żadnych niezbędnych na co dzień rzeczy. Brakuje im lodówek, kuchni, mebli, ubrań, ale będą za to mieli co czytać. Może jeszcze nie w tym roku, ale już w kolejnym lub w kolejnych. Tylko gdzie to uczynią?! Nad wodą na inwentaryzowanych wałach w chmarze wściekłych komarów?! Dumą będzie napawać ich fakt, że wśród zniszczonych zabudowań będzie stać odnowiona biblioteka, centrum życia kulturalnego ich miejscowości. Chociaż wioski z pewnością nic na tej pomocy nie skorzystają, bowiem w wielu z nich bibliotek już po prostu nie ma, jest tylko pamięć o nich i o wielkich reformach, które w imię światłych oszczędności usunęły te zbyteczne instytucje z powierzchni ziemi.
Podobno są rzeczy podstawowe do zaspokojenia i rzeczy pozostałe. Najpierw głód, zimno, poczucie bezpieczeństwa. Potem wyższe potrzeby. Fundacja Gatesów uznała, że najbardziej podstawową potrzebą jest czytanie (ciekawe czy przypadkiem nie książek wydanych pod egidą firmy od Łokienek?)

SMS bez VAT-u

Obietnice spełnione, ma być lepiej. SMSy charytatywne mają być zwolnione z VATu, ale... tu nasze ulubione ale... jeszcze nie dzisiaj. Musi upłynąć trochę wody w Wieśle, fale powodzi muszą opaść, minąć musi odpowiednio długi okres vacatio legis. Dzisiaj wiadomo tylko jak wielkie starty z tego tytułu straty poniesie budżet. To podobno pewne jak odciski. Ministerstwo biadoli, że wskutek nowych przepisów dochody państwa mogą zmaleć o 10 mln (o ile Polacy nie okażą się jeszcze hojniejsi - wtedy dochody spadną o jeszcze większą sumę). Przykre, że znowu budżet zostanie złupiony. Z drugiej strony ministerstwo nie zauważa, że spora część tych pieniędzy idących na pomoc wraca w końcu do tego odchudzonego ponad miarę budżetu: poszkodowani coś za nie kupują, a w tym czymś są podatki: VAT, akcyza, podatek graniczny.
Fajnie, że coś się ruszyło, ale... No właśnie, nie wszystko może być załatwione pozytywnie od razu. Nie można czynić zbyt wiele dobrego na raz, bo to osłabia państwo, a przynajmniej polityków i urzędników. Ludzie by od tego dobra mogli się pochorować. Z VATu nie zostaną więc zwolnione SMSy z telefonów na kartę pre-paid. Konstytucja podobno nie zostaje w ten sposób złamana, wszyscy nadal są równi jak unijne jabłka z Holandii. Jak ktoś chce być dobry nie sobie kupi telefon w abonamencie. Za to samo działanie (wysłanie SMSa) raz bowiem naliczony zostanie VAT, a innym razem nie. To dla ministerstwa tylko problem techniczny, a nie moralny czy prawny.

Donoszeniu mówimy: nie

W badaniu sondażowym 76% badanych (ciekawe, która firma robiła to badanie ;) ) traktuje kradzież sygnału telewizji kablowej jako przestępstwo, ale tylko 4% byłoby skłonnych donosić w związku z tym na znajomych lub sąsiadów. To podobno zatrważający obraz naszej mało obywatelskiej postawy. Wszak w donoszeniu nie ma nic złego, donoszenie jest na fali, w modzie i moralnie pożądane. Może po prostu rozsądni Polacy (tak teraz należy mówić) nie chcą mieć po prostu do czynienia z instytucjami wysokiego zaufania społecznego jakimi są policja i sądy? Nie chcą być świadkami, ciąganymi po sądach, narażanymi na nienawiść osób oskarżonych? Policja bowiem lubi a nawet musi podawać podejrzanym kto zgłosił problem lub przestępstwo. I nie potrafi zapewnić świadkom niekoronnym bezpieczeństwa. Ktoś poinformuje, że w mieszkaniu obok jest awantura, a potem sam będzie miał awanturę, i to niejedną. Policja go nie będzie przecież chronić dopóki coś złego się nie stanie (np. nie zostanie pobity lub zabity - wtedy można zacząć działać). Pijani młodzieńcy chodzą sobie po osiedlach, niszczą place zabaw, nawet na terenach przedszkoli, a policja tak naprawdę udaje, że coś z tym robi. Unika jak może papierkowej roboty i pogorszenia poprawiających się statystyk. Przecież ma być coraz lepiej, to coś w tym kierunku trzeba robić.
Swoją drogą w naszym kraju pobicie, gwałt, zabójstwo są w praktyce o wiele słabiej karane niż dajmy na to w Wielkiej Brytanii (dlatego Polacy wolą być sądzeni w Polsce za przestępstwa popełnione w Wlk. Brytanii). Bycie naćpanym czy pijanym jest okolicznością łagodząca dla przestępcy. Podobno ufamy policji (tak mówią wiarygodne sondaże ;) z wiary- a nie pewności- godnych sondażowni), ale nie chcemy mieć z nią i z niezależnymi (od niczego) sądami do czynienia.

I na koniec... Feministki ciągle energicznie walczą o prawa kobiet, o ich niezbywalną godność. Walka trwa każdego dnia, od wczesnego ranka do późnej nocy. Walka oczywiście nie za darmo, no ale altruizm nie jest cechą pozytywną w dzisiejszym skomercjalizowanym świecie. Dlaczego zatem te dzielne panie nie dostrzegają powszechnie obecnych reklam, które kobiety traktują jednoznacznie przedmiotowo, bez choćby grama szacunku? Porozbierane panie reklamują wszystko: lodówkę, komputer, Internet, dżem, wodę mineralną, gazetę, telefon komórkowy, leki. Oczywiście rozbierają się bo jest im za ciepło w studio fotograficznym lub w plenerze, i w celu jednoznacznego podkreślenia walorów reklamowanego produktu.
Weźmy taką reklamę strony internetowej docelu.pl: droga, zepsuty elegancki samochód, dwie dziewczyny odpowiednio ustawione (skojarzenia erotyczne są jak najbardziej na miejscu, a nawet zdecydowanie pożądane). Znak informujący, że to miejscowość „Nowe Laski”. I napis obok: „tuż tuż, ale do Pupek jeszcze daleko”. Szacunek, nieprzedmiotowe traktowanie, nowoczesny humanizm, wyrafinowany humor - z czym mamy tu do czynienia?! Może raczej z graniem na prymitywnych instynktach.
W reklamie i w życiu liczy się dziś głównie przekraczanie granic, także dobrego smaku i ludzkiej godności. Liczy się kasa i to nie ważne w jaki sposób zdobyta. Jedni wymyślają takie reklamy, inni za spore pieniądze je publikują. Prawie nikt - ach ta światła tolerancja - nie czuje się zniesmaczony. Publikujący zawsze twierdzą, że za treść i formę reklam nie odpowiadają oni tylko ich twórca i zleceniodawca. Tak naprawdę za reklamę chyba odpowiadają tylko ci co ją oglądają. I Ziemia się dalej kręci, a gniewne feministki dzielnie walczą o prawa kobiet. Dlaczego tylko o prawa odpowiednio wybrane? Tego nie wiem i nie rozumiem. Tolerują przedmiotowo traktujące kobietę reklamy, nieludzkie wykorzystywanie kobiet w „przemyśle pornograficznym” i w prostytucji. Z tym feministki nie walczą, a przynajmniej tej walki nie widać, tak dobrze jest prowadzona.

« Powrót na blog

Skomentuj
Nick(wymagany)
roullet:
Jest mi jednak trochę głupio, że nie pomyślałem o tym wcześniej feel.

Licznik

Odsłon: 421982
Osób: 408671

For(ever) young

Czarne serce (Elisa Puricelli Guerra)

Nieśmiertelny (Elisa Puricelli Guerra)

Pięć Królestw. Łupieżcy niebios (Brandon Mull)

Fantastyczny świat Tomka Łebskiego i jego (zazwyczaj) łebskie pomysły (Liz Pichon)

Tomek Łebski. I wszystko gra (mniej więcej) (Liz Pichon)

Tomek Łebski. Fantastyczne wymówki (i inne pomysły) (Liz Pichon)

Fantastyczny świat Tomka Łebskiego (Liz Pichon)

Fabryka strachu (Lucy Jones)

Itch (Simon Mayo)

Itch. Reakcja łańcuchowa (Simon Mayo)

Koalicja szpiegów 2. Baza G8 (Agnieszka Stelmaszyk)

Koalicja szpiegów. Luminariusz (Agnieszka Stelmaszyk)

Kronii Archeo. Przepowiednia Synów Słońca (Agnieszka Stelmaszyk)

Kroniki Archeo. Zaginiony klucz do Asgardu (Agnieszka Stelmaszyk)

Klątwa złotego smoka (Agnieszka Stelmaszyk)

Skarb Atlantów (Agnieszka Stelmaszyk)

Zagadka Diamentowej Doliny (Agnieszka Stelmaszyk)

Legenda. Rebeliant (Marie Lu)

Legenda. Wybraniec (Marie Lu)

Legenda. Patriota (Marie Lu)

Time Riders 5 - Wrota Rzymu (Alex Scarrow)

Time Riders 4 - Wieczna wojna (Alex Scarrow)

Time Riders 3 - Kod Apokalipsy (Alex Scarrow)

Time Riders 2 - Czas drapieżników (Alex Scarrow)

Time Riders - Jeźdźcy w czasie (Alex Scarrow)

Królestwa Nashiry. Marzenie Talithy (Licia Troisi)

Królestwa Nashiry. Miecze buntowników (Licia Troisi)

Edda. Kroniki awatarów 3 (Conor Kostick)

Saga. Kroniki awatarów 2 (Conor Kostick)

Epic. Kroniki awatarów 1 (Conor Kostick)

Krabat (Otfried Preussler)

Ognisty Wiatr. Pieśniarz Wiatru (William Nicholson)

Ognisty Wiatr. Niewolni (William Nicholson)

Ognisty Wiatr. Pieśń Ognia (William Nicholson)

FBI i dziewięć kocich żywotów (Sophie de Mullenheim)

Książka o Hani (Wanda Ottenbreit)

Ania i Śprot. Egzamin w Mieście Bram (Grzegorz Poraj)

Pociągi jadą do taty (Edith Nesbit)

Oczekiwania...

Rafał A. Ziemkiewicz Pycha i upadek - upadek władzy – oto temat tej książki

Michał Gołkowski Stalowe Szczury 2. Chwała - alternatywna Wielka Wojna

Brian McClellan Krwawa kampania - obietnica krwi została spełniona

Peter V. Brett Tron z czaszek ks. II - kościsty powrót Petera V. Bretta

Neil Gaiman Rzeczy ulotne wyd. 2 - nowy zbiór opowiadań

John Brunner Na fali szoku - uratować stojący na skraju katastrofy świat

Dan Simmons Hyperion - siedmioro pielgrzymów, siedem próśb, jedno zachowane życie

Amy Tintera Restart - fan, fan, fan... fantasy

Brandon Sanderson Bohater wieków - czy zabicie Ostatniego Imperatora, by obalić Ostatnie Imperium, było właściwym krokiem?

Jim Butcher Śmiertelne maski - Harry Dresden, jedyny profesjonalny mag detektyw w Chicago

Jim Butcher Krwawe rytuały - Harry Dresden na tropie

Elżbieta Cherezińka Turniej Cieni - W śniegach Syberii, na gorących piaskach afgańskich pustyń i wybrzeżach Morza Czarnego trwa Wielka Gra. Bohaterowie rzucają cienie, ktoś jednak pociąga za sznurki marionetek.

Adrian Bednarek Proces diabła - mroczny świat ludzi, którzy lubią zabijać

Glenn Beck, Harriet Parke Agenda 21 - taka może być Ameryka

David John, Hyeonseo Lee Dziewczyna o siedmiu imionach - uciekła z Korei Północnej

Stanisław Srokowski Nienawiść - ofiary nienawiści w zbiorze wstrząsających opowiadań

Dennis Lehane Miniony świat - kontynuacja Nocnego życia

Jim Al-Khalili Kwanty. Przewodnik dla zdezorientowanych - co mechanika kwantowa mówi nam o naturze rzeczywistości

Ciekawe nowości

Jacek Komuda Ostatni Honorowy - zawodnik najlepszego polskiego klubu wojskowego kontra najlepiej opłacani zabójcy Europy

Andrzej Pilipiuk Oko Jelenia. Sowie Zwierciadło - uniwersum „Oka Jelenia” powraca

Michał Gołkowski Sztywny - bohater nie bohater, zwykły żul i łajdak bez skrupułów, a przy okazji Stalker

Brian McClellan Obietnica krwi t. 1 - strzelby, miecze i zapomniana magia, która odżywa.

Peter V. Brett Tron z czaszek ks. I - Peter V. Brett powraca, a jaki będzie ten powrót... kościsty?!

Neil Gaiman Drażliwe tematy - nowy zbiór opowiadań

Susanna Clarke Damy z Grace Adieu - tom opowiadań fantasy

William Gibson Trylogia ciągu: Neuromancer, Graf Zero, Mona Liza Turbo - kultowa trylogia Gibsona

John Brunner Wszyscy na Zanzibarze - wizja przyszłości pełna ości

Sheri Tepper Trawa - śmiercionośna zaraza rozprzestrzenia się pośród gwiazd

Robert J. Sawyer WWW 3.Wolność - Trzeci tom WWW.TRYLOGIA

Antologia Złoty wiek SF t.3 - Trzeci tom antologii klasycznych opowiadań SF, w wyborze Wojtka Sedeńki

Jewgienij Wodołazkin Laur - swoista podróż w głąb rosyjskiej duszy

George R.R. Martin Uczta dla wron: Cienie śmierci - PIEŚŃ LODU I OGNIA tom 4, część 1

George R.R. Martin Uczta dla wron: Sieć spisków - PIEŚŃ LODU I OGNIA tom 4, część 2

Robert Musil Niepokoje wychowanka Törlessa - wnikliwe studium relacji międzyludzkich

John Fowles Mag - jednym słowem: klasyka

Jerzy Besala Alkoholowe dzieje Polski - wpływ alkoholu na życie społeczne i kulturowe

Krzysztof Masłoń Od glorii do infamii - o polskich pisarzach i twórcach

Christian Eisert Tydzień w Korei Północnej. 1500 kilometrów po najdziwniejszym kraju świata - komunistyczny ideał czyli autostrady bez samochodów, urzekające kompozycje z kwiatów i rakiet, pokój hotelowy bez prądu

Daniel Meyerson W Dolinie Królów. Howard Carter i odkrycie grobowca Tutanchamona - opowieść o obsesji, zachłanności, sławie i utraconej fortunie, a przede wszystkim o okrywaniu tajemnic starożytnego Egiptu

Edward Frenkel Miłość i matematyka. Istota ukrytej rzeczywistości - równoległy wszechświat matematyki, intrygująco spleciony z naszą rzeczywistością

Artur Górski Masa o porachunkach polskiej mafii. Jarosław Sokołowski - jak wyglądała brutalna machina gangsterskiej sprawiedliwości

Kip Thorne INTERSTELLAR i nauka - wprowadzenie do zagadnień naukowych leżących u podstaw filmu Christophera Nolana „Interstellar”

Max Tegmark Nasz matematyczny Wszechświat. W poszukiwaniu prawdziwej natury rzeczywistości - hipoteza matematycznego Wszechświata

Jack El-Hai Göring i psychiatra. Tragiczny pojedynek umysłów - naziści nie byli potworami czyli zło może pojawić się zawsze i wszędzie

Pedro G. Ferreira Teoria doskonała. Stulecie geniuszy i bitwa o ogólną teorię względności - opowieść o przełomowych ideach i niezwykłych postaciach

Jim Baggott Pożegnanie z rzeczywistością. Jak współczesna fizyka odchodzi od poszukiwania naukowej prawdy - co współczesna fizyka mówi nam o rzeczywistości, a co jest tylko wytworem wyobraźni fizyków?

Jeffery Deaver Kolekcjoner Skór - Rhyme musi wytropić kolejnego mordercę

Lee Smolin Czas odrodzony. Od kryzysu w fizyce do przyszłości Wszechświata - czym jest czas?

Gregory Clark Pożegnanie z jałmużną - dlaczego uprzemysłowienie nie zapewniło zamożności całemu światu, lecz pogłębiło biedę niektórych regionów

Witold Michałowski Ossendowski. Podróż przez życie - o człowieku, który nie bał się żyć

Katarzyna Rygiel Wielki chłód - znaleźć granicę oddzielającą fabułę od prawdziwego życia

Raymond Benson Dying Light. Aleja Koszmarów - świat w obliczu wielkiej pandemii...

Modris Eksteins Taniec w słońcu - barwna biografia epoki rozpoczynającej się świtem I wojny światowej

Marcin Wolski Dzień zapłaty - mechanizmy wielkiej polityki

Jürgen Roth Cichy Pucz - analiza mechanizmów stopniowego odbierania władzy państwom narodowym w Europie

Adam Przechrzta Demony czasu pokoju - Razumowski czasów pokoju

Wiktor Noczkin Wektor zagrożenia - ziemia powstała przeciwko człowiekowi, aby go zniszczyć

Patricia Briggs Piętno Rzeki - Zło mieszka w dorzeczu rzeki Kolumbia

Rafał A. Ziemkiewicz Życie Seksualne Lemingów - publicystyka ostra jak żyletka Polsilver

Michał Gołkowski Stalowe Szczury: Błoto - błoto, krew, śmierć i oni, słudzy wojny

Andrzej Ziemiański Pomnik Cesarzowej Achai t.4 - udana kontynuacja poszukiwań Pomnika

Andriej Lewicki Łowca z Lasu - krwiożercza Matka Natura czeka na... dzielnych ekologów

Neil Gaiman Księga cmentarna wyd.2 - mały Nik musi uczyć się życia od umarłych

Neal Stephenson Żywe srebro - cykl barokowy wymykający się wszelkim klasyfikacjom

Paul J. McAuley Ogrody słońca - konsekwencji wojny nie uniknie nikt, a zwłaszcza zwycięzcy

N.Stephenson, G.Bear, M.Teppo Mongoliada t.1 - tajemna historia trzynastowiecznej Europy

Ben Aaronovitch Księżyc nad Soho - czasem pracujesz dla sprawiedliwości, a niekiedy, może raz w całej karierze, chodzi głównie o zemstę

Neal Stephenson Zamęt - rugi brawurowy tom Cyklu Barokowego, kontynuacja bestsellerowego Żywego srebra

E. E. Doc Smith Lensman 1: Trójplanetarni - pierwszy tom jednej z najsłynniejszych space oper w dziejach SF

Antologia Złoty wiek SF t.4 - czwarty tom antologii klasycznych opowiadań SF w wyborze Wojtka Sedeńki

Antologia Klasyka rosyjskiej SF t.2 - drugi tom klasycznej rosyjskiej SF w wyborze Pawła Laudańskiego

Antologia Złoty wiek SF t.3 - Trzeci tom antologii klasycznych opowiadań SF, w wyborze Wojtka Sedeńki

Slawomir Cenckiewicz, Adam Chmielecki Tajne pieniądze - biznesowe kulisy naszej transformacji ustrojowej

China Mieville Ambasadoria - niezwykła opowieść o kontakcie i wojnie z obcymi

Brian Johnson SEKRETY DRUGIEJ WOJNY ŚWIATOWEJ. Wojna mózgów - nauka w służbie wojny

Piotr Gociek Czarne Bataliony - mieszanka historii, współczesności oraz fantastyki

Tomasz Kołodziejczak Biała Reduta cz.I - cztery różne światy, odmienne społeczności – jedna wojna

Ilona Andrews Księżyc nad Rubieżą - druga część cyklu Na krawędzi

Mike Shepherd Dezerterka - niepokorna marines powraca

Tomasz Kołodziejczak Czarny Horyzont - mocna dawka fantasy, science fiction i historii Polski w doskonałej powieści

Michał Gołkowski Droga donikąd - Zanim nastał Ołowiany świt

Andrzej Pilipiuk Zaginiona - trzy niezwykłe kobiety, jedno pragnienie

Rafał A. Ziemkiewicz Jakie piękne samobójstwo - obalanie mitów

Helene Wecker Golem i Dżin cz.2 - golem, dżin i ulice (dawnego) Nowego Jorku

Janet Evanovich Stephanie Plum - Najlepsza Jedenastka - nieustający ciąg dalszy

Andrzej Pilipiuk, Katarzyna Pilipiuk, Zbigniew Larwa Krasnoludy - nieznana historia krasnoludów

Michał Gołkowski Drugi Brzeg - kontynuacja przebojowego Ołowianego Świtu

Maja Lidia Kossakowska Takeshi. Cień Śmierci - nie ma ucieczki przed przeznaczeniem, trzeba przeczytać

Maja Lidia Kossakowska Ruda Sfora - opowieść o jasnej i mrocznej stronie woli tworzenia

Robin LaFevers Mroczny triumf - tym razem nie będzie litości

Jim Baggott Higgs. Odkrycie boskiej cząstki - o tym, że warto było wydać miliardy na budowę Wielkiego Zderzacza Hadronów

Brian Clegg Jak zbudować wehikuł czasu. Nauka a podróże w przeszłość i w przyszłość - podróże w czasie dla bystrzaków

Jeffery Deaver Październikowa lista - ciężka próba dla umysłów i nerwów czytelników

Peter Longerich Himmler. Buchalter śmierci - biografia jednej z najbardziej przerażających, a jednocześnie najbardziej tajemniczych postaci hitlerowskiego imperium

Brian Cox , Jeff Forshaw Kwantowy Wszechświat. Dlaczego zdarza się wszystko, co może się zdarzyć - o tym, że zdaniem niektórych nie otaczają nas żadne nieprzeniknione tajemnice, a teoria kwantowa jest prosta

Lawrence M. Krauss Wszechświat z niczego. Dlaczego istnieje raczej coś niż nic - podobno niestabilna nicość jest inspirująca

John Gribbin Skąd się wziął kot Schrödingera. Geniusz z Wiednia i kwantowa rewolucja - o rewolucji w dwudziestowiecznej fizyce

Brandon Sanderson Droga królów - skrytobójca, oszust, arcyksiążę - kto jest w stanie doprowadzić świat do zagłady?

Alastair Reynolds Północ Galaktyki - osiem dłuższych opowiadań autora

Dan Simmons Trupia otucha - próba ożywienia wampirzej legendy

Paul J. McAuley Cicha wojna - dwie odnogi ludzkości zmierzają ku wojnie...

Ben Aaronovitch Rzeki Londynu - Peter Grant - detektyw i uczeń, kandydat na czarodzieja

Michael Cobley Osierocone światy - nadchodzi nowa wojna

K.J. Parker Młot - nadciąga krwawa i brutalna wojna

Cindy Woodsmall Gdy budzi się dusza - trzeci tom sagi Cindy Woodsmall poświęconej Amiszom

Krzysztof Biel SJ, Stanisław Biel SJ Mężczyźni - między siłą a słabością - zbiór medytacji biblijnych opartych na historiach życia mężczyzn ze Starego Testamentu

Irene Adler Sherlock, Lupin i Ja. Trio Czarnej Damy - co by się stało, gdyby Sherlock Holmes i Arsen Lupin byli najlepszymi przyjaciółmi w czasach młodości

Licia Troisi Królestwa Nashiry. Miecze buntowników - kontynuacja przygód Talithy, córki hrabiego Królestwa Lata, i losów Nashiry – mitycznego świata, któremu grozi zagłada

Alex Scarrow Time Riders. Kod Apokalipsy - cofamy się do średniowiecznej Anglii i poznajemy Robin Hooda

Liz Pichon I wszystko gra (mniej więcej) - trzecia część zabawnych perypetii szkolnych jedenastoletniego Tomka Łebskiego

Matematyczne śledztwo Jaskinia tropów - matematyczna tajemnica pełna ARYTMETYKI

Matematyczne śledztwo Zamek zagadek - matematyczna tajemnica pełna BRYŁ, FIGUR i MIAR

Matematyczne śledztwo Planeta sekretów - matematyczna tajemnica pełna DANYCH

Matematyczne śledztwo Muzeum tajemnic - matematyczna tajemnica pełna LICZB

Jim Butcher Rycerz lata - magiczny prywatny detektyw w akcji

Albert J. Bernstein Emocjonalne wampiry - wampiry są wśród nas

Lee Goldberg Detektyw Monk w rozterce - kontynuacja wydarzeń z tomu "Detektyw Monk na patrolu"

Tullio Avoledo Korzenie Niebios - książka z serii Uniwersum Metro 2033

Gavin Smith CRYSIS: Eskalacja - walka o wolność w upadłym świecie postkapitalistycznego feudalizmu

Blog granice.pl. Ta strona jest nieoderwalna częścią serwisu www.granice.pl właściciela firmy W&w. 2008-2017