Szumi dokoła Las

You have to be an intellectual to believe such nonsense. No ordinary man could be such a fool. (George Orwell)

Złoty wiek, złoty cielec, nie wszystko złoto co się świeci
Notatkę dodano:2010-07-08 11:46:28

Refleksje zaplutego karła reakcji.

Bo nowy dzień wstaje... A po nocy nadchodzi dzień, a po burzy spokój... Przewalają się teksty optymistycznych piosenek przez zmęczoną po porannych hałasach głowę. No cóż, po szóstej rano cisza nocna już nie obowiązuje i niedorżnięte watahy ekologicznych kosiarek spalinowych czy ciągnikowych ruszają w bój ich nieostatni. Mniej koszą, więcej wyją z bólu koszenia. Cel jest dobry, a jak wiadomo szlachetny cel uświęca wszelkie, a więc i najbardziej hałaśliwe czy smrodliwe środki. Estetyczna ekologia w postaci równo skoszonego trawniczka jest tak ważna, że można przyknąć oko na hałas i spaliny.

Zaczynamy wreszcie kolejny "złoty wiek". Ma się zacząć, o czym już robi się po cichu głośno, od solidnego zaciskania pasa. Cudzego. To zawsze jest najtrudniejsze, żeby zmusić innych do zaciskania pasa tak jak chcemy. Ale możliwe, jak się jest stanowczym, upartym, zdecydowanym, z jasną wizją cudzych chudych brzuchów. Kilka dobrych, bezpłatnych rad?! Trzeba znieść ulgi w VAT - np. zwiększyć VAT na wyroby mleczne czy warzywa i owoce, wszak one do szczęścia nie są niezbędne, a więc są jakby na to nie patrzeć luksusem (można by obłożyć je akcyzą - to jest pomysł). Ustawić VAT 22% na książki - jak ktoś chce czytać to i tak będzie choćby książki kosztowały dużo więcej. Dać VAT 22% na większość gazet i czasopism. Ludzie spragnieni wiadomości i tak będą je kupować. Podnieść akcyzę na paliwo - jak ktoś chce jeździć to mu to nie powinno zbytnio przeszkadzać. Zabrać różnym rozrzutnym i tym, co głosu nie mają. Np. firmom zatrudniającym niepełnosprawnych, których jest u nas niepotrzebna rzesza (już to zresztą ma miejsce, porządkuje się sprawy Funduszu poprzez zlikwidowanie dotacji do zakładów pracy chronionej). Zwolnią wtedy kosztownych pracowników, ale reformy i budżet na tym znacząco zyskają. I o to chodzi. Podnieść akcyzę na alkohol i papierosy i nie wierzyć w jakże złudne doświadczenia poprzednich lat kiedy obniżka akcyzy na alkohol spowodowała wzrost dochodów budżetu. Niech niepatriotycznie nastawieni do budżetu rodacy-podróżnicy i rodacy-Europejczycy znowu jeżdżą za bliską granicę i kupują sobie tam taniej. Nasz budżet i na tym z pewnością coś zyska (akcyza za paliwo).

Młodym ludziom podwyżki związane z mieszkaniami nie kojarzą się wcale źle, nie dotyczą bowiem piwa. W końcu co ich one obchodzą, dopóki nie mają własnego mieszkania, które muszą utrzymać z własnych dochodów? Cena prądu, wody, gazu, czynsz nic im konkretnego nie mówi bo się tym nie zajmują. To problem wapniaków, zatwardziałych drobnomieszczańskich wapniaków. A wapniaki mają o czym myśleć.

Zaczynamy nareszcie "złoty wiek". Są tego jakieś oznaki oprócz zapowiedzi zaciskania pasa?! Przyszła już kolejna podwyżka czynszu. Przychodzą tak sobie regularnie co parę miesięcy lub częściej. A to wzrasta cena dostarczenia ciepła (zima była mroźna - podwyżka, zima była łagodna - podwyżka, na podwyżkę dobry jest każdy czas), a to odprowadzenie ścieków jest cenniejsze lub dostarczenie wyśmienitej, europejskiej klasy wody (tak, tak wypowiadał się Prezes firmy dostarczającej tę nieomal mineralną - strontkową? - wodę). Cena wody musi rosnąć i tu myśl, którą przedstawił szczery dyrektor wielkich wodociągów: ludzie oszczędzają wodę, firma ma mniejsze dochody i MUSI podnosić cenę. Zatem: jedną z przyczyn podwyżek cen wody jest szlachetne oszczędzanie jej przez odbiorców. Proponuję hasło: nie oszczędzaj, zapłacisz tyle samo bez nerwów i kłopotów!

Przypomina to działanie już niepaństwowej (choć państwowej, ale francuskiej) Telekomunikacji. Każda ich kolejna oferta to w istocie sprytna podwyżka cen (tak ustawiają taryfę byśmy więcej i więcej płacili). Każde przejście na nową, jakoby korzystniejszą taryfę (tak szczerze zachwalała konsultantka firmy, ogrom korzyści dla stałych, wiernych klientów) oznaczało dla mnie zawsze większe rachunki. No więc w końcu zdecydowałem się pójść tej wspaniałej, wiarygodnej, uczciwej, przyjaznej klientom firmie na rękę i przenieść się do konkurencji. Wolny rynek, prywatyzacja miały coś wymusić - wymusiły coraz bardziej wyrafinowane manipulowanie klientem, dziesiątki haczyków w które obfitują jakoby proste i jasne umowy.

Zaczynamy wreszcie "złoty wiek". Są już pierwsze znaki, na ziemi na razie. Jak przyjdą upały, to będą i na niebie, złociste ponad trzydziestostopniowe słońce. Nie będzie łatwo, bo zawsze znajdą się tacy, co będą twierdzić, że są już tak chudzi, że nie mają czego zaciskać. Ale razem damy radę. Pociągniemy pasek, zaciśniemy komu trzeba, choćby miał się zacisnąć wokół samych kości. Przed nami wielka szansa i nie możemy jej zmarnować. Zaciskanie pasa buduje.

« Powrót na blog

Skomentuj
Nick(wymagany)
90368ae93ac62dc356da8aa2da840d1c"No cóż, po szóstej rano cisza nocna już nie obowiązuje....." A przed,obowiązuje? Parę przykładów na "nieobowiązujące obowią-zywanie" O pierwszej w nocy tankują na stacji benzynowej, czasami przez godzinę.Po pustej wisłostradzie jeżdżą na sygnale wychodząc widocznie z założenia, że przywilej jest po to,żeby go wykorzystywać bez względu na pot-rzebę. Na pewno nie po to,żeby uciszyć ryczących motocyklistów pędzących na złamanie karku o drugiej w nocy.

Autor:jolaKwiatkowska


1d5180b4a88c900c7e6ab52e83f29215Formalnie obowiązuje, a to, że nikt jej nie przestrzega, to już inna, nasza sprawa. U nas przestrzega się prawa, norm, zasad tylko wtedy kiedy to wygodne. Pisałem już nieraz o wesołej młodzieży, która w nocy wrzeszczy sobie bo ma na to ochotę (w końcu jest w końcu wolność), o zwolennikach udostępniania muzyki za darmo przez okna (ZAIKS ich nie ściga, co innego fryzjer czy taksówkarz). O imprezach w parku na które daje zezwolenie miasto, a w czasie których poziom decybeli przekracza wszelkie normy i granice (Urząd Miejski jest obok, ale chyba już wtedy nie pracują, a u mnie potrafią drżeć szyby w oknach mimo, że dzielą mnie od parkowej sceny drzewa i budynki. Przy niektórych imprezach latają przerażone hałasem, wybuchami ogni sztucznych ptaki, ale cóż to kogo obchodzi. W czasie imprez można pić i śmiecić w parku w którym normalnie obowiązuje zabraniający tego regulamin). Poziom codziennego hałasu nie budzi zaniepokojenia ekologów, w czasie imprez ekologicznych hałas jest nawet ich integralną częścią. Hałas jest jak smog, męczy i zatruwa umysł.

Autor:speedi


4_freeMnie się wydaje że coraz mniej rozumiem życie i świat, że coraz bardziej tęsknię za średniowieczem kiedy wszystko był prostsze, chociaż inne.

Autor:yerba


Licznik

Odsłon: 421362
Osób: 408051

For(ever) young

Czarne serce (Elisa Puricelli Guerra)

Nieśmiertelny (Elisa Puricelli Guerra)

Pięć Królestw. Łupieżcy niebios (Brandon Mull)

Fantastyczny świat Tomka Łebskiego i jego (zazwyczaj) łebskie pomysły (Liz Pichon)

Tomek Łebski. I wszystko gra (mniej więcej) (Liz Pichon)

Tomek Łebski. Fantastyczne wymówki (i inne pomysły) (Liz Pichon)

Fantastyczny świat Tomka Łebskiego (Liz Pichon)

Fabryka strachu (Lucy Jones)

Itch (Simon Mayo)

Itch. Reakcja łańcuchowa (Simon Mayo)

Koalicja szpiegów 2. Baza G8 (Agnieszka Stelmaszyk)

Koalicja szpiegów. Luminariusz (Agnieszka Stelmaszyk)

Kronii Archeo. Przepowiednia Synów Słońca (Agnieszka Stelmaszyk)

Kroniki Archeo. Zaginiony klucz do Asgardu (Agnieszka Stelmaszyk)

Klątwa złotego smoka (Agnieszka Stelmaszyk)

Skarb Atlantów (Agnieszka Stelmaszyk)

Zagadka Diamentowej Doliny (Agnieszka Stelmaszyk)

Legenda. Rebeliant (Marie Lu)

Legenda. Wybraniec (Marie Lu)

Legenda. Patriota (Marie Lu)

Time Riders 5 - Wrota Rzymu (Alex Scarrow)

Time Riders 4 - Wieczna wojna (Alex Scarrow)

Time Riders 3 - Kod Apokalipsy (Alex Scarrow)

Time Riders 2 - Czas drapieżników (Alex Scarrow)

Time Riders - Jeźdźcy w czasie (Alex Scarrow)

Królestwa Nashiry. Marzenie Talithy (Licia Troisi)

Królestwa Nashiry. Miecze buntowników (Licia Troisi)

Edda. Kroniki awatarów 3 (Conor Kostick)

Saga. Kroniki awatarów 2 (Conor Kostick)

Epic. Kroniki awatarów 1 (Conor Kostick)

Krabat (Otfried Preussler)

Ognisty Wiatr. Pieśniarz Wiatru (William Nicholson)

Ognisty Wiatr. Niewolni (William Nicholson)

Ognisty Wiatr. Pieśń Ognia (William Nicholson)

FBI i dziewięć kocich żywotów (Sophie de Mullenheim)

Książka o Hani (Wanda Ottenbreit)

Ania i Śprot. Egzamin w Mieście Bram (Grzegorz Poraj)

Pociągi jadą do taty (Edith Nesbit)

Oczekiwania...

Rafał A. Ziemkiewicz Pycha i upadek - upadek władzy – oto temat tej książki

Michał Gołkowski Stalowe Szczury 2. Chwała - alternatywna Wielka Wojna

Brian McClellan Krwawa kampania - obietnica krwi została spełniona

Peter V. Brett Tron z czaszek ks. II - kościsty powrót Petera V. Bretta

Neil Gaiman Rzeczy ulotne wyd. 2 - nowy zbiór opowiadań

John Brunner Na fali szoku - uratować stojący na skraju katastrofy świat

Dan Simmons Hyperion - siedmioro pielgrzymów, siedem próśb, jedno zachowane życie

Amy Tintera Restart - fan, fan, fan... fantasy

Brandon Sanderson Bohater wieków - czy zabicie Ostatniego Imperatora, by obalić Ostatnie Imperium, było właściwym krokiem?

Jim Butcher Śmiertelne maski - Harry Dresden, jedyny profesjonalny mag detektyw w Chicago

Jim Butcher Krwawe rytuały - Harry Dresden na tropie

Elżbieta Cherezińka Turniej Cieni - W śniegach Syberii, na gorących piaskach afgańskich pustyń i wybrzeżach Morza Czarnego trwa Wielka Gra. Bohaterowie rzucają cienie, ktoś jednak pociąga za sznurki marionetek.

Adrian Bednarek Proces diabła - mroczny świat ludzi, którzy lubią zabijać

Glenn Beck, Harriet Parke Agenda 21 - taka może być Ameryka

David John, Hyeonseo Lee Dziewczyna o siedmiu imionach - uciekła z Korei Północnej

Stanisław Srokowski Nienawiść - ofiary nienawiści w zbiorze wstrząsających opowiadań

Dennis Lehane Miniony świat - kontynuacja Nocnego życia

Jim Al-Khalili Kwanty. Przewodnik dla zdezorientowanych - co mechanika kwantowa mówi nam o naturze rzeczywistości

Ciekawe nowości

Jacek Komuda Ostatni Honorowy - zawodnik najlepszego polskiego klubu wojskowego kontra najlepiej opłacani zabójcy Europy

Andrzej Pilipiuk Oko Jelenia. Sowie Zwierciadło - uniwersum „Oka Jelenia” powraca

Michał Gołkowski Sztywny - bohater nie bohater, zwykły żul i łajdak bez skrupułów, a przy okazji Stalker

Brian McClellan Obietnica krwi t. 1 - strzelby, miecze i zapomniana magia, która odżywa.

Peter V. Brett Tron z czaszek ks. I - Peter V. Brett powraca, a jaki będzie ten powrót... kościsty?!

Neil Gaiman Drażliwe tematy - nowy zbiór opowiadań

Susanna Clarke Damy z Grace Adieu - tom opowiadań fantasy

William Gibson Trylogia ciągu: Neuromancer, Graf Zero, Mona Liza Turbo - kultowa trylogia Gibsona

John Brunner Wszyscy na Zanzibarze - wizja przyszłości pełna ości

Sheri Tepper Trawa - śmiercionośna zaraza rozprzestrzenia się pośród gwiazd

Robert J. Sawyer WWW 3.Wolność - Trzeci tom WWW.TRYLOGIA

Antologia Złoty wiek SF t.3 - Trzeci tom antologii klasycznych opowiadań SF, w wyborze Wojtka Sedeńki

Jewgienij Wodołazkin Laur - swoista podróż w głąb rosyjskiej duszy

George R.R. Martin Uczta dla wron: Cienie śmierci - PIEŚŃ LODU I OGNIA tom 4, część 1

George R.R. Martin Uczta dla wron: Sieć spisków - PIEŚŃ LODU I OGNIA tom 4, część 2

Robert Musil Niepokoje wychowanka Törlessa - wnikliwe studium relacji międzyludzkich

John Fowles Mag - jednym słowem: klasyka

Jerzy Besala Alkoholowe dzieje Polski - wpływ alkoholu na życie społeczne i kulturowe

Krzysztof Masłoń Od glorii do infamii - o polskich pisarzach i twórcach

Christian Eisert Tydzień w Korei Północnej. 1500 kilometrów po najdziwniejszym kraju świata - komunistyczny ideał czyli autostrady bez samochodów, urzekające kompozycje z kwiatów i rakiet, pokój hotelowy bez prądu

Daniel Meyerson W Dolinie Królów. Howard Carter i odkrycie grobowca Tutanchamona - opowieść o obsesji, zachłanności, sławie i utraconej fortunie, a przede wszystkim o okrywaniu tajemnic starożytnego Egiptu

Edward Frenkel Miłość i matematyka. Istota ukrytej rzeczywistości - równoległy wszechświat matematyki, intrygująco spleciony z naszą rzeczywistością

Artur Górski Masa o porachunkach polskiej mafii. Jarosław Sokołowski - jak wyglądała brutalna machina gangsterskiej sprawiedliwości

Kip Thorne INTERSTELLAR i nauka - wprowadzenie do zagadnień naukowych leżących u podstaw filmu Christophera Nolana „Interstellar”

Max Tegmark Nasz matematyczny Wszechświat. W poszukiwaniu prawdziwej natury rzeczywistości - hipoteza matematycznego Wszechświata

Jack El-Hai Göring i psychiatra. Tragiczny pojedynek umysłów - naziści nie byli potworami czyli zło może pojawić się zawsze i wszędzie

Pedro G. Ferreira Teoria doskonała. Stulecie geniuszy i bitwa o ogólną teorię względności - opowieść o przełomowych ideach i niezwykłych postaciach

Jim Baggott Pożegnanie z rzeczywistością. Jak współczesna fizyka odchodzi od poszukiwania naukowej prawdy - co współczesna fizyka mówi nam o rzeczywistości, a co jest tylko wytworem wyobraźni fizyków?

Jeffery Deaver Kolekcjoner Skór - Rhyme musi wytropić kolejnego mordercę

Lee Smolin Czas odrodzony. Od kryzysu w fizyce do przyszłości Wszechświata - czym jest czas?

Gregory Clark Pożegnanie z jałmużną - dlaczego uprzemysłowienie nie zapewniło zamożności całemu światu, lecz pogłębiło biedę niektórych regionów

Witold Michałowski Ossendowski. Podróż przez życie - o człowieku, który nie bał się żyć

Katarzyna Rygiel Wielki chłód - znaleźć granicę oddzielającą fabułę od prawdziwego życia

Raymond Benson Dying Light. Aleja Koszmarów - świat w obliczu wielkiej pandemii...

Modris Eksteins Taniec w słońcu - barwna biografia epoki rozpoczynającej się świtem I wojny światowej

Marcin Wolski Dzień zapłaty - mechanizmy wielkiej polityki

Jürgen Roth Cichy Pucz - analiza mechanizmów stopniowego odbierania władzy państwom narodowym w Europie

Adam Przechrzta Demony czasu pokoju - Razumowski czasów pokoju

Wiktor Noczkin Wektor zagrożenia - ziemia powstała przeciwko człowiekowi, aby go zniszczyć

Patricia Briggs Piętno Rzeki - Zło mieszka w dorzeczu rzeki Kolumbia

Rafał A. Ziemkiewicz Życie Seksualne Lemingów - publicystyka ostra jak żyletka Polsilver

Michał Gołkowski Stalowe Szczury: Błoto - błoto, krew, śmierć i oni, słudzy wojny

Andrzej Ziemiański Pomnik Cesarzowej Achai t.4 - udana kontynuacja poszukiwań Pomnika

Andriej Lewicki Łowca z Lasu - krwiożercza Matka Natura czeka na... dzielnych ekologów

Neil Gaiman Księga cmentarna wyd.2 - mały Nik musi uczyć się życia od umarłych

Neal Stephenson Żywe srebro - cykl barokowy wymykający się wszelkim klasyfikacjom

Paul J. McAuley Ogrody słońca - konsekwencji wojny nie uniknie nikt, a zwłaszcza zwycięzcy

N.Stephenson, G.Bear, M.Teppo Mongoliada t.1 - tajemna historia trzynastowiecznej Europy

Ben Aaronovitch Księżyc nad Soho - czasem pracujesz dla sprawiedliwości, a niekiedy, może raz w całej karierze, chodzi głównie o zemstę

Neal Stephenson Zamęt - rugi brawurowy tom Cyklu Barokowego, kontynuacja bestsellerowego Żywego srebra

E. E. Doc Smith Lensman 1: Trójplanetarni - pierwszy tom jednej z najsłynniejszych space oper w dziejach SF

Antologia Złoty wiek SF t.4 - czwarty tom antologii klasycznych opowiadań SF w wyborze Wojtka Sedeńki

Antologia Klasyka rosyjskiej SF t.2 - drugi tom klasycznej rosyjskiej SF w wyborze Pawła Laudańskiego

Antologia Złoty wiek SF t.3 - Trzeci tom antologii klasycznych opowiadań SF, w wyborze Wojtka Sedeńki

Slawomir Cenckiewicz, Adam Chmielecki Tajne pieniądze - biznesowe kulisy naszej transformacji ustrojowej

China Mieville Ambasadoria - niezwykła opowieść o kontakcie i wojnie z obcymi

Brian Johnson SEKRETY DRUGIEJ WOJNY ŚWIATOWEJ. Wojna mózgów - nauka w służbie wojny

Piotr Gociek Czarne Bataliony - mieszanka historii, współczesności oraz fantastyki

Tomasz Kołodziejczak Biała Reduta cz.I - cztery różne światy, odmienne społeczności – jedna wojna

Ilona Andrews Księżyc nad Rubieżą - druga część cyklu Na krawędzi

Mike Shepherd Dezerterka - niepokorna marines powraca

Tomasz Kołodziejczak Czarny Horyzont - mocna dawka fantasy, science fiction i historii Polski w doskonałej powieści

Michał Gołkowski Droga donikąd - Zanim nastał Ołowiany świt

Andrzej Pilipiuk Zaginiona - trzy niezwykłe kobiety, jedno pragnienie

Rafał A. Ziemkiewicz Jakie piękne samobójstwo - obalanie mitów

Helene Wecker Golem i Dżin cz.2 - golem, dżin i ulice (dawnego) Nowego Jorku

Janet Evanovich Stephanie Plum - Najlepsza Jedenastka - nieustający ciąg dalszy

Andrzej Pilipiuk, Katarzyna Pilipiuk, Zbigniew Larwa Krasnoludy - nieznana historia krasnoludów

Michał Gołkowski Drugi Brzeg - kontynuacja przebojowego Ołowianego Świtu

Maja Lidia Kossakowska Takeshi. Cień Śmierci - nie ma ucieczki przed przeznaczeniem, trzeba przeczytać

Maja Lidia Kossakowska Ruda Sfora - opowieść o jasnej i mrocznej stronie woli tworzenia

Robin LaFevers Mroczny triumf - tym razem nie będzie litości

Jim Baggott Higgs. Odkrycie boskiej cząstki - o tym, że warto było wydać miliardy na budowę Wielkiego Zderzacza Hadronów

Brian Clegg Jak zbudować wehikuł czasu. Nauka a podróże w przeszłość i w przyszłość - podróże w czasie dla bystrzaków

Jeffery Deaver Październikowa lista - ciężka próba dla umysłów i nerwów czytelników

Peter Longerich Himmler. Buchalter śmierci - biografia jednej z najbardziej przerażających, a jednocześnie najbardziej tajemniczych postaci hitlerowskiego imperium

Brian Cox , Jeff Forshaw Kwantowy Wszechświat. Dlaczego zdarza się wszystko, co może się zdarzyć - o tym, że zdaniem niektórych nie otaczają nas żadne nieprzeniknione tajemnice, a teoria kwantowa jest prosta

Lawrence M. Krauss Wszechświat z niczego. Dlaczego istnieje raczej coś niż nic - podobno niestabilna nicość jest inspirująca

John Gribbin Skąd się wziął kot Schrödingera. Geniusz z Wiednia i kwantowa rewolucja - o rewolucji w dwudziestowiecznej fizyce

Brandon Sanderson Droga królów - skrytobójca, oszust, arcyksiążę - kto jest w stanie doprowadzić świat do zagłady?

Alastair Reynolds Północ Galaktyki - osiem dłuższych opowiadań autora

Dan Simmons Trupia otucha - próba ożywienia wampirzej legendy

Paul J. McAuley Cicha wojna - dwie odnogi ludzkości zmierzają ku wojnie...

Ben Aaronovitch Rzeki Londynu - Peter Grant - detektyw i uczeń, kandydat na czarodzieja

Michael Cobley Osierocone światy - nadchodzi nowa wojna

K.J. Parker Młot - nadciąga krwawa i brutalna wojna

Cindy Woodsmall Gdy budzi się dusza - trzeci tom sagi Cindy Woodsmall poświęconej Amiszom

Krzysztof Biel SJ, Stanisław Biel SJ Mężczyźni - między siłą a słabością - zbiór medytacji biblijnych opartych na historiach życia mężczyzn ze Starego Testamentu

Irene Adler Sherlock, Lupin i Ja. Trio Czarnej Damy - co by się stało, gdyby Sherlock Holmes i Arsen Lupin byli najlepszymi przyjaciółmi w czasach młodości

Licia Troisi Królestwa Nashiry. Miecze buntowników - kontynuacja przygód Talithy, córki hrabiego Królestwa Lata, i losów Nashiry – mitycznego świata, któremu grozi zagłada

Alex Scarrow Time Riders. Kod Apokalipsy - cofamy się do średniowiecznej Anglii i poznajemy Robin Hooda

Liz Pichon I wszystko gra (mniej więcej) - trzecia część zabawnych perypetii szkolnych jedenastoletniego Tomka Łebskiego

Matematyczne śledztwo Jaskinia tropów - matematyczna tajemnica pełna ARYTMETYKI

Matematyczne śledztwo Zamek zagadek - matematyczna tajemnica pełna BRYŁ, FIGUR i MIAR

Matematyczne śledztwo Planeta sekretów - matematyczna tajemnica pełna DANYCH

Matematyczne śledztwo Muzeum tajemnic - matematyczna tajemnica pełna LICZB

Jim Butcher Rycerz lata - magiczny prywatny detektyw w akcji

Albert J. Bernstein Emocjonalne wampiry - wampiry są wśród nas

Lee Goldberg Detektyw Monk w rozterce - kontynuacja wydarzeń z tomu "Detektyw Monk na patrolu"

Tullio Avoledo Korzenie Niebios - książka z serii Uniwersum Metro 2033

Gavin Smith CRYSIS: Eskalacja - walka o wolność w upadłym świecie postkapitalistycznego feudalizmu

Blog granice.pl. Ta strona jest nieoderwalna częścią serwisu www.granice.pl właściciela firmy W&w. 2008-2017