Szumi dokoła Las

You have to be an intellectual to believe such nonsense. No ordinary man could be such a fool. (George Orwell)

Wybrałem się ostatnio do kina
Notatkę dodano:2010-08-25 09:55:19

Wybrałem się parę dni temu z żoną do kina. Z porywu serca, z chęci spędzenia mile wolnego czasu, z braku rozsądnej alternatywy na spędzenie owego czasu. Właściwie to wykorzystując właśnie nadażającą się okazję. Z okazji warto korzystać, wszak przemijają jak minuty w rzece czasu. Drugi raz się nie powtarzają. Mieliśmy odebrać latorośl z wakacji, a wracała pociągiem o poetyckiej nazwie Tour De Pologne dosyć późno. Postanowiliśmy więc pozwolić sobie na odrobinę luksusu, podarować sobie chwilę relaksu, odetchnąć świeżym powietrzem nowoczesnego multipleksu, zanurzyć się w atmosferę przybytku współczesnej muzy filmowej, kultury (co prawda tej w wersji pop) zażyć odrobinę.

Umówiliśmy się w nowoczesnej świątyni komercji, znaczy się centrum handlowo-rozrywkowym nie za wcześnie, bo i w sumie po co. Piętnaście minut na zakup biletów powinno w zupełności wystarczyć - podpowiadało pewne siebie dotychczasowe doświadczenie. W końcu nastały nowe czasy kolejek oglądanych głównie na starych kronikach, przy otwarciu kolejnego hipermarketu, na międzynarodowych meczach, które budzą w widzach jakieś nadzieje czy koncertach wielkich sław, które dają uczestnikom poczucie uczestniczenia w duchowym misterium - misterium głośnej rozrywki. Środek tygodnia był (środek znaczy się środa), wieczór. Wysnuliśmy wniosek, że powinno być spokojnie. Oj, te wysnuwane wnioski, naciągnięte jak stara guma z majtek.

Wchodząc do ukrytego pod szklanymi dachami centrum przywitał mnie ludzki gwar. Pełne po brzegi fast-foody serwujące zawsze świeże, zawsze smaczne, niesamowicie tanie i do tego podobno niezwykle zdrowe jedzenie. Symbol współczesnego życia: szybko zjeść, szybko się wyspać, szybko pracować, odpoczywać, a nawet okazywać komuś uczucie. Ludzie celebrujący te hmm... smakowicie wyglądające posiłki w harmidrze, drobinkach kurzu otulających ich jak kakofonia dźwięków ze wszystkich stron. Wśród tłumów przeciskających się między stolikami, w mieszaninie sprzecznych zapachów. W atmosferze nerwowego pikniku country w krainie betonu, szkła i metalu (nie, nie heavy).

Przedarłem się jakoś w kierunku kina, jak żołnierz samotny przez linię frontu. Omijając z trudem tłumy spacerowiczów i zakupowiczów relaksujących się na alejkach centrum uśmiechu i satysfakcji z naprawdę niskich cen. Mocne oświetlenie, strzępy głośnych rozmów, kawałki muzyczne obijające się o uszy raz z prawej raz z lewej nie wprawiły mnie w nastrój ekstazy. Raczej zaatakowały bezlitośnie zmysły, podrażniły je i umęczyły już na wstępie. Zmęczyła mnie solidnie już ta jakże krótka fastfoodowa uczta bodźców dla oczu, uszu i ducha. Wiedziałem, że tak będzie, więc nie było to dla mnie żadną niespodzianką, a zwłaszcza miłą. Ale los zawsze niesie ze sobą coś nowego dla nic się nie spodziewającego.

Pierwsza niespodzianka! Przy kasach tłumy. Głównie ludzi młodych. Stojących jak za starych dobrych czasów w kolejce po towar nieomal reglamentowany - bilet. Okazało się, że czynnych jest osiem kas, a do każdej stoi kilkadziesiąt osób (nie licząc osób towarzyszących). Szum, gwar, rozterki, głośne rodaków rozmowy. Własnych myśli się nie słyszy, a co dopiero słów osoby obok. Należy dostosować się do ogólnie obowiązującego tu podniesionego tonu głosu, by ktoś obok mógł usłyszeć, co chcemy wykrzyczeć. Głośne chrupanie aromatycznych popcornów, chlipanie koukakoli i innych boskich napojów w horrendalnych cenach. To komuś coś upadnie, to się coś wyleje, to się ukruszy. Europejsko, a nawet światowo.

Staliśmy ponad 35 minut. Oczywiście szybko wyparowały z nas nadzieje na kupno biletu na wcześniej zaplanowany film. Nie tylko zresztą z nas. Rozczarowanie i pełne wzajemnych pretensji rozmowy nietrudno było zauważyć i koło nas. Co tu wybrać? - postawiliśmy sobie trudne pytanie z ograniczonym czasem na odpowiedź w warunkach niepełnej informacji. Bo jakoś spędzić trzy godziny do przyjazdu pociągu trzeba było. Oferta szeroka. Sama rozrywka. Wampiry, 3DShreki, StepUpy3D, sensacje, komedie. Wybraliśmy z różnych powodów Heartbreakera. Żona pomyślała, że to film amerykański i raczej lekki. Komedia romantyczna, a więc logika nie będzie obecna i nie będzie to zbytnio przeszkadzać. Możliwe do wyboru przebojowe sensacje odrzuciliśmy właśnie z powodu jakże charakterystycznego - na ogół, są wyjątki - braku w nich logiki, która winna być tam obecna.

Niespodzianka druga! Jakie było zdziwienie małżonki kiedy usłyszała aktorów sprawnie posługujących się językiem francuskim, a nie angielskim. Bo film, mimo anglojęzycznego tytułu (słynna jest pieczołowitość, a nawet obsesja Francuzów w ochronie ich języka narodowego) okazał się produkcją francuską. Tak, tytuły mogą mylić. Swoją drogą, nawet te naukowe.

Na seansie ludzi nie było mało, ale sala nie była też całkiem pełna. Było więc czym oddychać i nie było przytłaczającego uczucia tłoku. Było za to głośno, bardzo głośno. Czyli chyba normalnie. Najpierw fala uderzeniowa reklam nowości filmowych. Obowiązuje tu zasada: im film bardziej dynamiczny tym więcej hałasu. I trudno się dziwić: dynamiczna muzyka puentuje szybko zmieniające się wydarzenia. Muzyka dogania obraz, obraz goni muzykę. A cierpią oczy i uszy pozostającego poza średnią krajową słuchaczo-oglądacza.

Niespodzianka trzecia (choć spodziewałem się tego)! - poziom decybeli jak w czasie zaawansowanych prac drogowych na autostradzie: utwardzanie, wwiercanie się, przekrzykiwanie. Szczerze mówiąc już trochę zapomniałem jak to jest cierpieć z powodu decybeli, choć ulice miasta starają się mi to przypominać każdego dnia. Dawka popkultury za własne pieniądze mi to przypomniała bardziej namacalnie, raczej nasłuchowo. Całe szczęście, że film był w miarę spokojny, a akcja nie gnała jak oszalała. Po wyjściu z kina jeszcze przez długi czas towarzyszył mi przydźwięk, a słuch miałem przytłumiony jakby mi do uszu wody z Rawy nalano. Jestem pewny, że namiętni bywalcy kin pluskający się w osiągnięciach światowej kinematografii są po prostu przygłusi. Muszą być. Że mają, często bezpowrotnie wycięte - choć niekoniecznie ze świadomości - całe fragmenty pasma dźwiękowego.

Mówi się, że kultura służy człowiekowi. Oj służy, służy. Przydałyby się badania słuchu u wychodzących z seansów kinowych. Ich wyniki byłyby powodem do radości... dla badaczy. Jasne, wyraziste i proste w interpretacji. A można by było otworzyć tuż obok kina poradnię leczenia kłopotów ze słuchem. Połączyć przyjemne z pożytecznym.

Ciekawe czy są jakieś normy regulujące głośność w sali kinowej i co one zawierają (czy ktoś to sprawdza?). W naszym dobrze zorganizowanym kraju z pewnością coś takiego istnieje. Bez tony sprzecznych regulujących wszystko przepisów nie moglibyśmy przecież sprawnie i wydajnie funkcjonować.

Podejrzewam, że taki poziom natężenia dźwięku jest w kinach stosowany nie ze złośliwości czy wyrafinowania, a ze względu na kinomanów, na ich dobro. Coraz gorzej słyszą, więc jest coraz głośniej, przez co jeszcze gorzej słyszą, więc trzeba przygłośnić... i tak się to wszystko kręci w jednym konkretnym kierunku - aparatu słuchowego po czterdziestce. Jak ci ludzie mają potem słuchać subtelnych koncertów granych bez wzmacniaczy i potężnych kolumn?! Przecież oni mogą w takiej sytuacji naprawdę nic nie słyszeć! I jak mają do nich przemawiać słowa piosenki: szeptem do mnie mów, mów do mnie szeptem?! Powinno być raczej: wrzaśniej mi do ucha, do ucha mi wrzaśnij (bo nie słyszę twoich cudownych romantycznych słów).

« Powrót na blog

Skomentuj
Nick(wymagany)

Licznik

Odsłon: 421065
Osób: 407754

For(ever) young

Czarne serce (Elisa Puricelli Guerra)

Nieśmiertelny (Elisa Puricelli Guerra)

Pięć Królestw. Łupieżcy niebios (Brandon Mull)

Fantastyczny świat Tomka Łebskiego i jego (zazwyczaj) łebskie pomysły (Liz Pichon)

Tomek Łebski. I wszystko gra (mniej więcej) (Liz Pichon)

Tomek Łebski. Fantastyczne wymówki (i inne pomysły) (Liz Pichon)

Fantastyczny świat Tomka Łebskiego (Liz Pichon)

Fabryka strachu (Lucy Jones)

Itch (Simon Mayo)

Itch. Reakcja łańcuchowa (Simon Mayo)

Koalicja szpiegów 2. Baza G8 (Agnieszka Stelmaszyk)

Koalicja szpiegów. Luminariusz (Agnieszka Stelmaszyk)

Kronii Archeo. Przepowiednia Synów Słońca (Agnieszka Stelmaszyk)

Kroniki Archeo. Zaginiony klucz do Asgardu (Agnieszka Stelmaszyk)

Klątwa złotego smoka (Agnieszka Stelmaszyk)

Skarb Atlantów (Agnieszka Stelmaszyk)

Zagadka Diamentowej Doliny (Agnieszka Stelmaszyk)

Legenda. Rebeliant (Marie Lu)

Legenda. Wybraniec (Marie Lu)

Legenda. Patriota (Marie Lu)

Time Riders 5 - Wrota Rzymu (Alex Scarrow)

Time Riders 4 - Wieczna wojna (Alex Scarrow)

Time Riders 3 - Kod Apokalipsy (Alex Scarrow)

Time Riders 2 - Czas drapieżników (Alex Scarrow)

Time Riders - Jeźdźcy w czasie (Alex Scarrow)

Królestwa Nashiry. Marzenie Talithy (Licia Troisi)

Królestwa Nashiry. Miecze buntowników (Licia Troisi)

Edda. Kroniki awatarów 3 (Conor Kostick)

Saga. Kroniki awatarów 2 (Conor Kostick)

Epic. Kroniki awatarów 1 (Conor Kostick)

Krabat (Otfried Preussler)

Ognisty Wiatr. Pieśniarz Wiatru (William Nicholson)

Ognisty Wiatr. Niewolni (William Nicholson)

Ognisty Wiatr. Pieśń Ognia (William Nicholson)

FBI i dziewięć kocich żywotów (Sophie de Mullenheim)

Książka o Hani (Wanda Ottenbreit)

Ania i Śprot. Egzamin w Mieście Bram (Grzegorz Poraj)

Pociągi jadą do taty (Edith Nesbit)

Oczekiwania...

Rafał A. Ziemkiewicz Pycha i upadek - upadek władzy – oto temat tej książki

Michał Gołkowski Stalowe Szczury 2. Chwała - alternatywna Wielka Wojna

Brian McClellan Krwawa kampania - obietnica krwi została spełniona

Peter V. Brett Tron z czaszek ks. II - kościsty powrót Petera V. Bretta

Neil Gaiman Rzeczy ulotne wyd. 2 - nowy zbiór opowiadań

John Brunner Na fali szoku - uratować stojący na skraju katastrofy świat

Dan Simmons Hyperion - siedmioro pielgrzymów, siedem próśb, jedno zachowane życie

Amy Tintera Restart - fan, fan, fan... fantasy

Brandon Sanderson Bohater wieków - czy zabicie Ostatniego Imperatora, by obalić Ostatnie Imperium, było właściwym krokiem?

Jim Butcher Śmiertelne maski - Harry Dresden, jedyny profesjonalny mag detektyw w Chicago

Jim Butcher Krwawe rytuały - Harry Dresden na tropie

Elżbieta Cherezińka Turniej Cieni - W śniegach Syberii, na gorących piaskach afgańskich pustyń i wybrzeżach Morza Czarnego trwa Wielka Gra. Bohaterowie rzucają cienie, ktoś jednak pociąga za sznurki marionetek.

Adrian Bednarek Proces diabła - mroczny świat ludzi, którzy lubią zabijać

Glenn Beck, Harriet Parke Agenda 21 - taka może być Ameryka

David John, Hyeonseo Lee Dziewczyna o siedmiu imionach - uciekła z Korei Północnej

Stanisław Srokowski Nienawiść - ofiary nienawiści w zbiorze wstrząsających opowiadań

Dennis Lehane Miniony świat - kontynuacja Nocnego życia

Jim Al-Khalili Kwanty. Przewodnik dla zdezorientowanych - co mechanika kwantowa mówi nam o naturze rzeczywistości

Ciekawe nowości

Jacek Komuda Ostatni Honorowy - zawodnik najlepszego polskiego klubu wojskowego kontra najlepiej opłacani zabójcy Europy

Andrzej Pilipiuk Oko Jelenia. Sowie Zwierciadło - uniwersum „Oka Jelenia” powraca

Michał Gołkowski Sztywny - bohater nie bohater, zwykły żul i łajdak bez skrupułów, a przy okazji Stalker

Brian McClellan Obietnica krwi t. 1 - strzelby, miecze i zapomniana magia, która odżywa.

Peter V. Brett Tron z czaszek ks. I - Peter V. Brett powraca, a jaki będzie ten powrót... kościsty?!

Neil Gaiman Drażliwe tematy - nowy zbiór opowiadań

Susanna Clarke Damy z Grace Adieu - tom opowiadań fantasy

William Gibson Trylogia ciągu: Neuromancer, Graf Zero, Mona Liza Turbo - kultowa trylogia Gibsona

John Brunner Wszyscy na Zanzibarze - wizja przyszłości pełna ości

Sheri Tepper Trawa - śmiercionośna zaraza rozprzestrzenia się pośród gwiazd

Robert J. Sawyer WWW 3.Wolność - Trzeci tom WWW.TRYLOGIA

Antologia Złoty wiek SF t.3 - Trzeci tom antologii klasycznych opowiadań SF, w wyborze Wojtka Sedeńki

Jewgienij Wodołazkin Laur - swoista podróż w głąb rosyjskiej duszy

George R.R. Martin Uczta dla wron: Cienie śmierci - PIEŚŃ LODU I OGNIA tom 4, część 1

George R.R. Martin Uczta dla wron: Sieć spisków - PIEŚŃ LODU I OGNIA tom 4, część 2

Robert Musil Niepokoje wychowanka Törlessa - wnikliwe studium relacji międzyludzkich

John Fowles Mag - jednym słowem: klasyka

Jerzy Besala Alkoholowe dzieje Polski - wpływ alkoholu na życie społeczne i kulturowe

Krzysztof Masłoń Od glorii do infamii - o polskich pisarzach i twórcach

Christian Eisert Tydzień w Korei Północnej. 1500 kilometrów po najdziwniejszym kraju świata - komunistyczny ideał czyli autostrady bez samochodów, urzekające kompozycje z kwiatów i rakiet, pokój hotelowy bez prądu

Daniel Meyerson W Dolinie Królów. Howard Carter i odkrycie grobowca Tutanchamona - opowieść o obsesji, zachłanności, sławie i utraconej fortunie, a przede wszystkim o okrywaniu tajemnic starożytnego Egiptu

Edward Frenkel Miłość i matematyka. Istota ukrytej rzeczywistości - równoległy wszechświat matematyki, intrygująco spleciony z naszą rzeczywistością

Artur Górski Masa o porachunkach polskiej mafii. Jarosław Sokołowski - jak wyglądała brutalna machina gangsterskiej sprawiedliwości

Kip Thorne INTERSTELLAR i nauka - wprowadzenie do zagadnień naukowych leżących u podstaw filmu Christophera Nolana „Interstellar”

Max Tegmark Nasz matematyczny Wszechświat. W poszukiwaniu prawdziwej natury rzeczywistości - hipoteza matematycznego Wszechświata

Jack El-Hai Göring i psychiatra. Tragiczny pojedynek umysłów - naziści nie byli potworami czyli zło może pojawić się zawsze i wszędzie

Pedro G. Ferreira Teoria doskonała. Stulecie geniuszy i bitwa o ogólną teorię względności - opowieść o przełomowych ideach i niezwykłych postaciach

Jim Baggott Pożegnanie z rzeczywistością. Jak współczesna fizyka odchodzi od poszukiwania naukowej prawdy - co współczesna fizyka mówi nam o rzeczywistości, a co jest tylko wytworem wyobraźni fizyków?

Jeffery Deaver Kolekcjoner Skór - Rhyme musi wytropić kolejnego mordercę

Lee Smolin Czas odrodzony. Od kryzysu w fizyce do przyszłości Wszechświata - czym jest czas?

Gregory Clark Pożegnanie z jałmużną - dlaczego uprzemysłowienie nie zapewniło zamożności całemu światu, lecz pogłębiło biedę niektórych regionów

Witold Michałowski Ossendowski. Podróż przez życie - o człowieku, który nie bał się żyć

Katarzyna Rygiel Wielki chłód - znaleźć granicę oddzielającą fabułę od prawdziwego życia

Raymond Benson Dying Light. Aleja Koszmarów - świat w obliczu wielkiej pandemii...

Modris Eksteins Taniec w słońcu - barwna biografia epoki rozpoczynającej się świtem I wojny światowej

Marcin Wolski Dzień zapłaty - mechanizmy wielkiej polityki

Jürgen Roth Cichy Pucz - analiza mechanizmów stopniowego odbierania władzy państwom narodowym w Europie

Adam Przechrzta Demony czasu pokoju - Razumowski czasów pokoju

Wiktor Noczkin Wektor zagrożenia - ziemia powstała przeciwko człowiekowi, aby go zniszczyć

Patricia Briggs Piętno Rzeki - Zło mieszka w dorzeczu rzeki Kolumbia

Rafał A. Ziemkiewicz Życie Seksualne Lemingów - publicystyka ostra jak żyletka Polsilver

Michał Gołkowski Stalowe Szczury: Błoto - błoto, krew, śmierć i oni, słudzy wojny

Andrzej Ziemiański Pomnik Cesarzowej Achai t.4 - udana kontynuacja poszukiwań Pomnika

Andriej Lewicki Łowca z Lasu - krwiożercza Matka Natura czeka na... dzielnych ekologów

Neil Gaiman Księga cmentarna wyd.2 - mały Nik musi uczyć się życia od umarłych

Neal Stephenson Żywe srebro - cykl barokowy wymykający się wszelkim klasyfikacjom

Paul J. McAuley Ogrody słońca - konsekwencji wojny nie uniknie nikt, a zwłaszcza zwycięzcy

N.Stephenson, G.Bear, M.Teppo Mongoliada t.1 - tajemna historia trzynastowiecznej Europy

Ben Aaronovitch Księżyc nad Soho - czasem pracujesz dla sprawiedliwości, a niekiedy, może raz w całej karierze, chodzi głównie o zemstę

Neal Stephenson Zamęt - rugi brawurowy tom Cyklu Barokowego, kontynuacja bestsellerowego Żywego srebra

E. E. Doc Smith Lensman 1: Trójplanetarni - pierwszy tom jednej z najsłynniejszych space oper w dziejach SF

Antologia Złoty wiek SF t.4 - czwarty tom antologii klasycznych opowiadań SF w wyborze Wojtka Sedeńki

Antologia Klasyka rosyjskiej SF t.2 - drugi tom klasycznej rosyjskiej SF w wyborze Pawła Laudańskiego

Antologia Złoty wiek SF t.3 - Trzeci tom antologii klasycznych opowiadań SF, w wyborze Wojtka Sedeńki

Slawomir Cenckiewicz, Adam Chmielecki Tajne pieniądze - biznesowe kulisy naszej transformacji ustrojowej

China Mieville Ambasadoria - niezwykła opowieść o kontakcie i wojnie z obcymi

Brian Johnson SEKRETY DRUGIEJ WOJNY ŚWIATOWEJ. Wojna mózgów - nauka w służbie wojny

Piotr Gociek Czarne Bataliony - mieszanka historii, współczesności oraz fantastyki

Tomasz Kołodziejczak Biała Reduta cz.I - cztery różne światy, odmienne społeczności – jedna wojna

Ilona Andrews Księżyc nad Rubieżą - druga część cyklu Na krawędzi

Mike Shepherd Dezerterka - niepokorna marines powraca

Tomasz Kołodziejczak Czarny Horyzont - mocna dawka fantasy, science fiction i historii Polski w doskonałej powieści

Michał Gołkowski Droga donikąd - Zanim nastał Ołowiany świt

Andrzej Pilipiuk Zaginiona - trzy niezwykłe kobiety, jedno pragnienie

Rafał A. Ziemkiewicz Jakie piękne samobójstwo - obalanie mitów

Helene Wecker Golem i Dżin cz.2 - golem, dżin i ulice (dawnego) Nowego Jorku

Janet Evanovich Stephanie Plum - Najlepsza Jedenastka - nieustający ciąg dalszy

Andrzej Pilipiuk, Katarzyna Pilipiuk, Zbigniew Larwa Krasnoludy - nieznana historia krasnoludów

Michał Gołkowski Drugi Brzeg - kontynuacja przebojowego Ołowianego Świtu

Maja Lidia Kossakowska Takeshi. Cień Śmierci - nie ma ucieczki przed przeznaczeniem, trzeba przeczytać

Maja Lidia Kossakowska Ruda Sfora - opowieść o jasnej i mrocznej stronie woli tworzenia

Robin LaFevers Mroczny triumf - tym razem nie będzie litości

Jim Baggott Higgs. Odkrycie boskiej cząstki - o tym, że warto było wydać miliardy na budowę Wielkiego Zderzacza Hadronów

Brian Clegg Jak zbudować wehikuł czasu. Nauka a podróże w przeszłość i w przyszłość - podróże w czasie dla bystrzaków

Jeffery Deaver Październikowa lista - ciężka próba dla umysłów i nerwów czytelników

Peter Longerich Himmler. Buchalter śmierci - biografia jednej z najbardziej przerażających, a jednocześnie najbardziej tajemniczych postaci hitlerowskiego imperium

Brian Cox , Jeff Forshaw Kwantowy Wszechświat. Dlaczego zdarza się wszystko, co może się zdarzyć - o tym, że zdaniem niektórych nie otaczają nas żadne nieprzeniknione tajemnice, a teoria kwantowa jest prosta

Lawrence M. Krauss Wszechświat z niczego. Dlaczego istnieje raczej coś niż nic - podobno niestabilna nicość jest inspirująca

John Gribbin Skąd się wziął kot Schrödingera. Geniusz z Wiednia i kwantowa rewolucja - o rewolucji w dwudziestowiecznej fizyce

Brandon Sanderson Droga królów - skrytobójca, oszust, arcyksiążę - kto jest w stanie doprowadzić świat do zagłady?

Alastair Reynolds Północ Galaktyki - osiem dłuższych opowiadań autora

Dan Simmons Trupia otucha - próba ożywienia wampirzej legendy

Paul J. McAuley Cicha wojna - dwie odnogi ludzkości zmierzają ku wojnie...

Ben Aaronovitch Rzeki Londynu - Peter Grant - detektyw i uczeń, kandydat na czarodzieja

Michael Cobley Osierocone światy - nadchodzi nowa wojna

K.J. Parker Młot - nadciąga krwawa i brutalna wojna

Cindy Woodsmall Gdy budzi się dusza - trzeci tom sagi Cindy Woodsmall poświęconej Amiszom

Krzysztof Biel SJ, Stanisław Biel SJ Mężczyźni - między siłą a słabością - zbiór medytacji biblijnych opartych na historiach życia mężczyzn ze Starego Testamentu

Irene Adler Sherlock, Lupin i Ja. Trio Czarnej Damy - co by się stało, gdyby Sherlock Holmes i Arsen Lupin byli najlepszymi przyjaciółmi w czasach młodości

Licia Troisi Królestwa Nashiry. Miecze buntowników - kontynuacja przygód Talithy, córki hrabiego Królestwa Lata, i losów Nashiry – mitycznego świata, któremu grozi zagłada

Alex Scarrow Time Riders. Kod Apokalipsy - cofamy się do średniowiecznej Anglii i poznajemy Robin Hooda

Liz Pichon I wszystko gra (mniej więcej) - trzecia część zabawnych perypetii szkolnych jedenastoletniego Tomka Łebskiego

Matematyczne śledztwo Jaskinia tropów - matematyczna tajemnica pełna ARYTMETYKI

Matematyczne śledztwo Zamek zagadek - matematyczna tajemnica pełna BRYŁ, FIGUR i MIAR

Matematyczne śledztwo Planeta sekretów - matematyczna tajemnica pełna DANYCH

Matematyczne śledztwo Muzeum tajemnic - matematyczna tajemnica pełna LICZB

Jim Butcher Rycerz lata - magiczny prywatny detektyw w akcji

Albert J. Bernstein Emocjonalne wampiry - wampiry są wśród nas

Lee Goldberg Detektyw Monk w rozterce - kontynuacja wydarzeń z tomu "Detektyw Monk na patrolu"

Tullio Avoledo Korzenie Niebios - książka z serii Uniwersum Metro 2033

Gavin Smith CRYSIS: Eskalacja - walka o wolność w upadłym świecie postkapitalistycznego feudalizmu

Blog granice.pl. Ta strona jest nieoderwalna częścią serwisu www.granice.pl właściciela firmy W&w. 2008-2017