Szumi dokoła Las

You have to be an intellectual to believe such nonsense. No ordinary man could be such a fool. (George Orwell)

Teorie spiskowe wieczne żywe jak...
Notatkę dodano:2011-01-14 10:31:58

George Orwell - “There are some things only intellectuals are crazy enough to believe.

Teorie rozwijają się tylko - jak grzyby - na odpowiednim podłożu. Na żyznej, pełnej składników odżywczych glebie. Kiedy są ku temu odpowiednie warunki, „światło”, właściwe przesłanki. Taka teoria geometrii Euklidesa tłumaczyła świat, pozwalała go lepiej zrozumieć i opisać za pomocą wzorów matematycznych. Teoria ta jednakże została (w dużym stopniu) wyparta przez geometrię nieeuklidesową (polegającą na zaprzeczeniu aksjomatu z geometrii euklidesowej). Te dwie teorie matematyczne są sprzeczne, ale i tak dobrze służą opisowi pewnych rzeczywistości. Jedna w skali mikro - dotyczy naszego świata, inna w skali kosmicznej - znajduje zastosowanie w ogólnej teorii względności wykraczającej tylko poza ziemski padół. Nie znaczy to, że obie teorie są prawdziwe na tym samym poziomie. Teorie te są teoretycznie prawdziwe same w sobie, jako zwarte systemy matematyczne oparte o zbiór aksjomatów. Niekoniecznie jednak są prawdziwe użytkowo tzn. jako obowiązujące jednocześnie i niesprzeczne w naszej rzeczywistości. Po prostu, w skali naszego świata „błędy” teorii euklidesowej są mało istotne i nie wpływają znacząco na wyniki obliczeń. Aktualnie uznawana za praktycznie poprawną jest ogólna teoria względności i związana z nią geometria nieeuklidesowa, ale w innej skali można bez problemów stosować teorię newtonowską i wiernie jej towarzyszącą geometrię euklidesową.

Na danym zbiorze aksjomatów, czyli pewnych stwierdzeń przyjmowanych z góry jako prawdziwe można zbudować teorię. O ile się nie popełni błędów, będzie ona spójna i „prawdziwa”. Co nie znaczy, że będzie miała jakieś odwzorowanie praktyczne, w naszej rzeczywistości. Może pozostać przydatna i „prawdziwa” tylko na papierze. Jeśli zatem zbudujemy dwie teorie oparte na zbiorach aksjomatów różniących się tylko tym, że jeden aksjomat zmienimy na przeciwny, to będą one sprzeczne ze sobą, ale teoretycznie poprawne. Jeśli zaś odniesiemy je do świata rzeczywistego, który próbujemy opisać i zrozumieć, to trudno, żeby obie te sprzeczne teorie były jednocześnie „dobre” i równie wartościowe do opisu rzeczywistości. To nie polityka, gdzie można jednocześnie być za i przeciw.

Teorie spiskowe wyrastają na gruncie niedopowiedzeń. Bazują na fałszach i kłamstwach, milczeniu i manipulacji ludzi, często dobrych, poważnych, uczciwych, nieskalanych, światłych, obeznanych, wpływowych. Na fakcie, że propaganda i fikcja często wypiera prawdę z przekazów informacyjnych, które do nas trafiają. Skoro pewien samolot przed katastrofą może, słuchając oficjalnych wypowiedzi różnych ważnych i kompetentnych osób, podchodzić do lądowania raz, dwa, trzy i cztery razy, to która z tych osób mówi nam prawdę? Prawdopodobnie wszystkie, bo prawda i fałsz nie są (jak to korzystne) już elementami zbioru {0,1} tylko liczbą rozmytą z przedziału [0,1]. Jedna wypowiedź to 32,5% prawdy (liczba 0,325), prawdziwość innej można oszacować na 57,23% (0,5723). Bo prawd jest podobno wiele, każdy może mieć własną prawdę. Jest ich zatem naprawdę wiele, choć być może mniej niż continuum, może tyle co marne alef zero.

Dlaczego mamy wierzyć w jedną ogłoszoną przez konkretnych ludzi prawdę? Dlaczego wierzyć im, a nie innym? Wszyscy są ludźmi i czasami się mylą. Prawie wszyscy czasami kłamią. Politykom, którzy na co dzień bez problemu mijają się z prawdą, wierzyć jest trudno, bardzo trudno. Życie pokazuje, że bardzo lubimy wierzyć w to, co nie psuje nam naszego widzenia świata. Choćby było najbardziej absurdalne, będziemy uważać to za sensowne. Wykształcenie, inteligencja, jak wynika ze stwierdzenia Orwella, nic tu nie pomoże, a nawet potrafi zaszkodzić. Ludzie są pod tym względem bardzo konserwatywni, jak już w coś wierzą, to nie lubią tego zmieniać, bo zmiana poglądów (a nie chwilowych opinii) nie jest bezbolesna, niepotrzebnego bólu unika odruchowo każdy.

W ten sposób czytamy gazety. Nasza ulubiona gazeta pisze zatem prawdę, inne kłamią. Dla ulubionych gazet, czasopism, ludzi mamy zawsze jakieś sensowne wyjaśnienie. Okazuje się więc, że Zetowski nie mógł powiedzieć prawdy bo zabrnął już za daleko w gadaniu bzdur. Mylą się wszyscy, ale nie pan Iksiński. Pan Ygrekowski wyraził się niezbyt precyzyjne, jego słowa zostały opacznie zrozumiane, celowo zmieniono sens jego wypowiedzi. Nasz ulubiony dziennikarz jest uczciwy w 100%, inni znacząco poniżej, a nawet koło 0. Ulubione wiadomości są wiarygodne i obiektywne, bo my je oglądamy. Nie przyjmujemy na ogół niczego co nam psuje nasz wyidealizowany obraz, chyba, że ideał sięga bruku lub brukiem uderza nas bezpośrednio w głowę. Ludzie zwący się optymistami chwalą służbę zdrowia dopóki nie trafią do przeciętnego szpitala, na lekarza konowała lub nie chodzą po przychodniach „od Iwana do pogana". Ludzie cenią dany hipermarket dopóki kilka razy nie zostaną tam zaskoczeni tym, że cena przy towarze na półce jest niższa niż ta, która obowiązuje w kasie. Jakże wiele osób zmienia poglądy tylko wskutek osobistych przeżyć. Wcześniej twardo twierdzili, wiedzieli, byli pewni w stu procentach, głowę by za coś dali. Potem skruszeli jak dziczyzna na mrozie.

Pewien skandynawski pisarz wspominał niedawno, że poparcie dla Kambodży w jego kraju było najsilniejsze w czasie największych zbrodni reżimu Pol-Pota. Po prostu wyobrażenie o zaawansowanych reformach w tym kraju ludzi, którzy w nie bezgranicznie i bezwarunkowo wierzyli, kazało im przyjmować wszystkie informacje sprzeczne z tymi poglądami za ordynarne bzdury. Ze stu procentową pewnością siebie uważali zatem przerażające słowa uciekinierów z Kambodży za wyrafinowaną manipulację, wrogą propagandę, wierutne łgarstwa. Wierzyli bez zastrzeżeń zapewnieniom siepaczy Pol-Pota, że w ich kraju dokonują się wielkie, pozytywne przemiany, nad którymi powiewają humanistyczne sztandary, rzeki płyną już mlekiem i miodem, a nie ludzką krwią. Ciekawe jest to, że po latach kiedy fakty wyszły na jaw, ci bezgranicznie wierzący w dobroć Pol-Pota nie zająknęli się słowem o swojej naiwności, głupocie i okrucieństwie wobec ofiar reżimu. Po prostu wpatrzeni są tylko w przyszłość, a z przeszłości wybierają tylko to, co się im podoba i co pokazuje ich w dobrym świetle.

Teorie spiskowe są różnej wagi bo dotyczą różnych rzeczy: lądowania UFO na Ziemi, wybuchu wojny, zabójstwa polityka, manipulacji mediów. Przeciętny człowiek za spisek uważa to, co mu się z jakichś względów nie podoba, a czego nie potrafi sobie inaczej wyjaśnić. Z drugiej strony taki sceptyk bardzo chętnie wyśmiewa się z innych, że głoszą teorie spiskowe, bo według niego mówią zwyczajne bzdury. Tylko bowiem jego własne teorie spiskowe, te które mu pasują i są wygodne nie są teoriami spiskowymi tylko prawdą, czystą jak przeciętna wódka.

Prawdziwe może być zatem, że Kennedy`ego zabiło CIA, Lenin nie zmarł na syfilis, od lat mamy kontakty z przedstawicielami innych cywilizacji (choć mimo to szukamy ich za grube miliony dolarów), a generał Sikorski zginął w zwykłym wypadku lotniczym. Że kiedyś knuto ohydne spiski przeciw dziennikarzom, a od pewnego roku służby specjalne, mimo, że mają do tego prawo i możliwości, nie zajmują się w ogóle dziennikarzami, bo stoją twardo na straży praworządności i dobrych obyczajów. Prawdziwe może być, że są politycy, którzy zawsze mówią tylko prawdę, a jadąc ulicą pod prąd służą w ten niezwykły sposób swojemu krajowi bardziej niż przestrzegając prawa, które sami stanowią. Prawda może się kryć w stwierdzeniu przez tych samych ludzi, że ZUS jest nieefektywny i marnuje pieniądze, a potem głoszeniu z pełnym przekonaniem, że jest najlepszą skarbonką dla pieniędzy podatnika i najlepszym gwarantem jego emerytury. Sprzeczności mają jakoby dowodzić prawdziwości tez i uczciwości je głoszących. A najbardziej pożądaną cechą dobrego obywatela jest odpowiednio wybiórcza pamięć i ślepa wiara w oficjalne komunikaty.

« Powrót na blog

Skomentuj
Nick(wymagany)
gyzbgBkiMLWJp:
Thank God! Someone with branis speaks!

Licznik

Odsłon: 421421
Osób: 408110

For(ever) young

Czarne serce (Elisa Puricelli Guerra)

Nieśmiertelny (Elisa Puricelli Guerra)

Pięć Królestw. Łupieżcy niebios (Brandon Mull)

Fantastyczny świat Tomka Łebskiego i jego (zazwyczaj) łebskie pomysły (Liz Pichon)

Tomek Łebski. I wszystko gra (mniej więcej) (Liz Pichon)

Tomek Łebski. Fantastyczne wymówki (i inne pomysły) (Liz Pichon)

Fantastyczny świat Tomka Łebskiego (Liz Pichon)

Fabryka strachu (Lucy Jones)

Itch (Simon Mayo)

Itch. Reakcja łańcuchowa (Simon Mayo)

Koalicja szpiegów 2. Baza G8 (Agnieszka Stelmaszyk)

Koalicja szpiegów. Luminariusz (Agnieszka Stelmaszyk)

Kronii Archeo. Przepowiednia Synów Słońca (Agnieszka Stelmaszyk)

Kroniki Archeo. Zaginiony klucz do Asgardu (Agnieszka Stelmaszyk)

Klątwa złotego smoka (Agnieszka Stelmaszyk)

Skarb Atlantów (Agnieszka Stelmaszyk)

Zagadka Diamentowej Doliny (Agnieszka Stelmaszyk)

Legenda. Rebeliant (Marie Lu)

Legenda. Wybraniec (Marie Lu)

Legenda. Patriota (Marie Lu)

Time Riders 5 - Wrota Rzymu (Alex Scarrow)

Time Riders 4 - Wieczna wojna (Alex Scarrow)

Time Riders 3 - Kod Apokalipsy (Alex Scarrow)

Time Riders 2 - Czas drapieżników (Alex Scarrow)

Time Riders - Jeźdźcy w czasie (Alex Scarrow)

Królestwa Nashiry. Marzenie Talithy (Licia Troisi)

Królestwa Nashiry. Miecze buntowników (Licia Troisi)

Edda. Kroniki awatarów 3 (Conor Kostick)

Saga. Kroniki awatarów 2 (Conor Kostick)

Epic. Kroniki awatarów 1 (Conor Kostick)

Krabat (Otfried Preussler)

Ognisty Wiatr. Pieśniarz Wiatru (William Nicholson)

Ognisty Wiatr. Niewolni (William Nicholson)

Ognisty Wiatr. Pieśń Ognia (William Nicholson)

FBI i dziewięć kocich żywotów (Sophie de Mullenheim)

Książka o Hani (Wanda Ottenbreit)

Ania i Śprot. Egzamin w Mieście Bram (Grzegorz Poraj)

Pociągi jadą do taty (Edith Nesbit)

Oczekiwania...

Rafał A. Ziemkiewicz Pycha i upadek - upadek władzy – oto temat tej książki

Michał Gołkowski Stalowe Szczury 2. Chwała - alternatywna Wielka Wojna

Brian McClellan Krwawa kampania - obietnica krwi została spełniona

Peter V. Brett Tron z czaszek ks. II - kościsty powrót Petera V. Bretta

Neil Gaiman Rzeczy ulotne wyd. 2 - nowy zbiór opowiadań

John Brunner Na fali szoku - uratować stojący na skraju katastrofy świat

Dan Simmons Hyperion - siedmioro pielgrzymów, siedem próśb, jedno zachowane życie

Amy Tintera Restart - fan, fan, fan... fantasy

Brandon Sanderson Bohater wieków - czy zabicie Ostatniego Imperatora, by obalić Ostatnie Imperium, było właściwym krokiem?

Jim Butcher Śmiertelne maski - Harry Dresden, jedyny profesjonalny mag detektyw w Chicago

Jim Butcher Krwawe rytuały - Harry Dresden na tropie

Elżbieta Cherezińka Turniej Cieni - W śniegach Syberii, na gorących piaskach afgańskich pustyń i wybrzeżach Morza Czarnego trwa Wielka Gra. Bohaterowie rzucają cienie, ktoś jednak pociąga za sznurki marionetek.

Adrian Bednarek Proces diabła - mroczny świat ludzi, którzy lubią zabijać

Glenn Beck, Harriet Parke Agenda 21 - taka może być Ameryka

David John, Hyeonseo Lee Dziewczyna o siedmiu imionach - uciekła z Korei Północnej

Stanisław Srokowski Nienawiść - ofiary nienawiści w zbiorze wstrząsających opowiadań

Dennis Lehane Miniony świat - kontynuacja Nocnego życia

Jim Al-Khalili Kwanty. Przewodnik dla zdezorientowanych - co mechanika kwantowa mówi nam o naturze rzeczywistości

Ciekawe nowości

Jacek Komuda Ostatni Honorowy - zawodnik najlepszego polskiego klubu wojskowego kontra najlepiej opłacani zabójcy Europy

Andrzej Pilipiuk Oko Jelenia. Sowie Zwierciadło - uniwersum „Oka Jelenia” powraca

Michał Gołkowski Sztywny - bohater nie bohater, zwykły żul i łajdak bez skrupułów, a przy okazji Stalker

Brian McClellan Obietnica krwi t. 1 - strzelby, miecze i zapomniana magia, która odżywa.

Peter V. Brett Tron z czaszek ks. I - Peter V. Brett powraca, a jaki będzie ten powrót... kościsty?!

Neil Gaiman Drażliwe tematy - nowy zbiór opowiadań

Susanna Clarke Damy z Grace Adieu - tom opowiadań fantasy

William Gibson Trylogia ciągu: Neuromancer, Graf Zero, Mona Liza Turbo - kultowa trylogia Gibsona

John Brunner Wszyscy na Zanzibarze - wizja przyszłości pełna ości

Sheri Tepper Trawa - śmiercionośna zaraza rozprzestrzenia się pośród gwiazd

Robert J. Sawyer WWW 3.Wolność - Trzeci tom WWW.TRYLOGIA

Antologia Złoty wiek SF t.3 - Trzeci tom antologii klasycznych opowiadań SF, w wyborze Wojtka Sedeńki

Jewgienij Wodołazkin Laur - swoista podróż w głąb rosyjskiej duszy

George R.R. Martin Uczta dla wron: Cienie śmierci - PIEŚŃ LODU I OGNIA tom 4, część 1

George R.R. Martin Uczta dla wron: Sieć spisków - PIEŚŃ LODU I OGNIA tom 4, część 2

Robert Musil Niepokoje wychowanka Törlessa - wnikliwe studium relacji międzyludzkich

John Fowles Mag - jednym słowem: klasyka

Jerzy Besala Alkoholowe dzieje Polski - wpływ alkoholu na życie społeczne i kulturowe

Krzysztof Masłoń Od glorii do infamii - o polskich pisarzach i twórcach

Christian Eisert Tydzień w Korei Północnej. 1500 kilometrów po najdziwniejszym kraju świata - komunistyczny ideał czyli autostrady bez samochodów, urzekające kompozycje z kwiatów i rakiet, pokój hotelowy bez prądu

Daniel Meyerson W Dolinie Królów. Howard Carter i odkrycie grobowca Tutanchamona - opowieść o obsesji, zachłanności, sławie i utraconej fortunie, a przede wszystkim o okrywaniu tajemnic starożytnego Egiptu

Edward Frenkel Miłość i matematyka. Istota ukrytej rzeczywistości - równoległy wszechświat matematyki, intrygująco spleciony z naszą rzeczywistością

Artur Górski Masa o porachunkach polskiej mafii. Jarosław Sokołowski - jak wyglądała brutalna machina gangsterskiej sprawiedliwości

Kip Thorne INTERSTELLAR i nauka - wprowadzenie do zagadnień naukowych leżących u podstaw filmu Christophera Nolana „Interstellar”

Max Tegmark Nasz matematyczny Wszechświat. W poszukiwaniu prawdziwej natury rzeczywistości - hipoteza matematycznego Wszechświata

Jack El-Hai Göring i psychiatra. Tragiczny pojedynek umysłów - naziści nie byli potworami czyli zło może pojawić się zawsze i wszędzie

Pedro G. Ferreira Teoria doskonała. Stulecie geniuszy i bitwa o ogólną teorię względności - opowieść o przełomowych ideach i niezwykłych postaciach

Jim Baggott Pożegnanie z rzeczywistością. Jak współczesna fizyka odchodzi od poszukiwania naukowej prawdy - co współczesna fizyka mówi nam o rzeczywistości, a co jest tylko wytworem wyobraźni fizyków?

Jeffery Deaver Kolekcjoner Skór - Rhyme musi wytropić kolejnego mordercę

Lee Smolin Czas odrodzony. Od kryzysu w fizyce do przyszłości Wszechświata - czym jest czas?

Gregory Clark Pożegnanie z jałmużną - dlaczego uprzemysłowienie nie zapewniło zamożności całemu światu, lecz pogłębiło biedę niektórych regionów

Witold Michałowski Ossendowski. Podróż przez życie - o człowieku, który nie bał się żyć

Katarzyna Rygiel Wielki chłód - znaleźć granicę oddzielającą fabułę od prawdziwego życia

Raymond Benson Dying Light. Aleja Koszmarów - świat w obliczu wielkiej pandemii...

Modris Eksteins Taniec w słońcu - barwna biografia epoki rozpoczynającej się świtem I wojny światowej

Marcin Wolski Dzień zapłaty - mechanizmy wielkiej polityki

Jürgen Roth Cichy Pucz - analiza mechanizmów stopniowego odbierania władzy państwom narodowym w Europie

Adam Przechrzta Demony czasu pokoju - Razumowski czasów pokoju

Wiktor Noczkin Wektor zagrożenia - ziemia powstała przeciwko człowiekowi, aby go zniszczyć

Patricia Briggs Piętno Rzeki - Zło mieszka w dorzeczu rzeki Kolumbia

Rafał A. Ziemkiewicz Życie Seksualne Lemingów - publicystyka ostra jak żyletka Polsilver

Michał Gołkowski Stalowe Szczury: Błoto - błoto, krew, śmierć i oni, słudzy wojny

Andrzej Ziemiański Pomnik Cesarzowej Achai t.4 - udana kontynuacja poszukiwań Pomnika

Andriej Lewicki Łowca z Lasu - krwiożercza Matka Natura czeka na... dzielnych ekologów

Neil Gaiman Księga cmentarna wyd.2 - mały Nik musi uczyć się życia od umarłych

Neal Stephenson Żywe srebro - cykl barokowy wymykający się wszelkim klasyfikacjom

Paul J. McAuley Ogrody słońca - konsekwencji wojny nie uniknie nikt, a zwłaszcza zwycięzcy

N.Stephenson, G.Bear, M.Teppo Mongoliada t.1 - tajemna historia trzynastowiecznej Europy

Ben Aaronovitch Księżyc nad Soho - czasem pracujesz dla sprawiedliwości, a niekiedy, może raz w całej karierze, chodzi głównie o zemstę

Neal Stephenson Zamęt - rugi brawurowy tom Cyklu Barokowego, kontynuacja bestsellerowego Żywego srebra

E. E. Doc Smith Lensman 1: Trójplanetarni - pierwszy tom jednej z najsłynniejszych space oper w dziejach SF

Antologia Złoty wiek SF t.4 - czwarty tom antologii klasycznych opowiadań SF w wyborze Wojtka Sedeńki

Antologia Klasyka rosyjskiej SF t.2 - drugi tom klasycznej rosyjskiej SF w wyborze Pawła Laudańskiego

Antologia Złoty wiek SF t.3 - Trzeci tom antologii klasycznych opowiadań SF, w wyborze Wojtka Sedeńki

Slawomir Cenckiewicz, Adam Chmielecki Tajne pieniądze - biznesowe kulisy naszej transformacji ustrojowej

China Mieville Ambasadoria - niezwykła opowieść o kontakcie i wojnie z obcymi

Brian Johnson SEKRETY DRUGIEJ WOJNY ŚWIATOWEJ. Wojna mózgów - nauka w służbie wojny

Piotr Gociek Czarne Bataliony - mieszanka historii, współczesności oraz fantastyki

Tomasz Kołodziejczak Biała Reduta cz.I - cztery różne światy, odmienne społeczności – jedna wojna

Ilona Andrews Księżyc nad Rubieżą - druga część cyklu Na krawędzi

Mike Shepherd Dezerterka - niepokorna marines powraca

Tomasz Kołodziejczak Czarny Horyzont - mocna dawka fantasy, science fiction i historii Polski w doskonałej powieści

Michał Gołkowski Droga donikąd - Zanim nastał Ołowiany świt

Andrzej Pilipiuk Zaginiona - trzy niezwykłe kobiety, jedno pragnienie

Rafał A. Ziemkiewicz Jakie piękne samobójstwo - obalanie mitów

Helene Wecker Golem i Dżin cz.2 - golem, dżin i ulice (dawnego) Nowego Jorku

Janet Evanovich Stephanie Plum - Najlepsza Jedenastka - nieustający ciąg dalszy

Andrzej Pilipiuk, Katarzyna Pilipiuk, Zbigniew Larwa Krasnoludy - nieznana historia krasnoludów

Michał Gołkowski Drugi Brzeg - kontynuacja przebojowego Ołowianego Świtu

Maja Lidia Kossakowska Takeshi. Cień Śmierci - nie ma ucieczki przed przeznaczeniem, trzeba przeczytać

Maja Lidia Kossakowska Ruda Sfora - opowieść o jasnej i mrocznej stronie woli tworzenia

Robin LaFevers Mroczny triumf - tym razem nie będzie litości

Jim Baggott Higgs. Odkrycie boskiej cząstki - o tym, że warto było wydać miliardy na budowę Wielkiego Zderzacza Hadronów

Brian Clegg Jak zbudować wehikuł czasu. Nauka a podróże w przeszłość i w przyszłość - podróże w czasie dla bystrzaków

Jeffery Deaver Październikowa lista - ciężka próba dla umysłów i nerwów czytelników

Peter Longerich Himmler. Buchalter śmierci - biografia jednej z najbardziej przerażających, a jednocześnie najbardziej tajemniczych postaci hitlerowskiego imperium

Brian Cox , Jeff Forshaw Kwantowy Wszechświat. Dlaczego zdarza się wszystko, co może się zdarzyć - o tym, że zdaniem niektórych nie otaczają nas żadne nieprzeniknione tajemnice, a teoria kwantowa jest prosta

Lawrence M. Krauss Wszechświat z niczego. Dlaczego istnieje raczej coś niż nic - podobno niestabilna nicość jest inspirująca

John Gribbin Skąd się wziął kot Schrödingera. Geniusz z Wiednia i kwantowa rewolucja - o rewolucji w dwudziestowiecznej fizyce

Brandon Sanderson Droga królów - skrytobójca, oszust, arcyksiążę - kto jest w stanie doprowadzić świat do zagłady?

Alastair Reynolds Północ Galaktyki - osiem dłuższych opowiadań autora

Dan Simmons Trupia otucha - próba ożywienia wampirzej legendy

Paul J. McAuley Cicha wojna - dwie odnogi ludzkości zmierzają ku wojnie...

Ben Aaronovitch Rzeki Londynu - Peter Grant - detektyw i uczeń, kandydat na czarodzieja

Michael Cobley Osierocone światy - nadchodzi nowa wojna

K.J. Parker Młot - nadciąga krwawa i brutalna wojna

Cindy Woodsmall Gdy budzi się dusza - trzeci tom sagi Cindy Woodsmall poświęconej Amiszom

Krzysztof Biel SJ, Stanisław Biel SJ Mężczyźni - między siłą a słabością - zbiór medytacji biblijnych opartych na historiach życia mężczyzn ze Starego Testamentu

Irene Adler Sherlock, Lupin i Ja. Trio Czarnej Damy - co by się stało, gdyby Sherlock Holmes i Arsen Lupin byli najlepszymi przyjaciółmi w czasach młodości

Licia Troisi Królestwa Nashiry. Miecze buntowników - kontynuacja przygód Talithy, córki hrabiego Królestwa Lata, i losów Nashiry – mitycznego świata, któremu grozi zagłada

Alex Scarrow Time Riders. Kod Apokalipsy - cofamy się do średniowiecznej Anglii i poznajemy Robin Hooda

Liz Pichon I wszystko gra (mniej więcej) - trzecia część zabawnych perypetii szkolnych jedenastoletniego Tomka Łebskiego

Matematyczne śledztwo Jaskinia tropów - matematyczna tajemnica pełna ARYTMETYKI

Matematyczne śledztwo Zamek zagadek - matematyczna tajemnica pełna BRYŁ, FIGUR i MIAR

Matematyczne śledztwo Planeta sekretów - matematyczna tajemnica pełna DANYCH

Matematyczne śledztwo Muzeum tajemnic - matematyczna tajemnica pełna LICZB

Jim Butcher Rycerz lata - magiczny prywatny detektyw w akcji

Albert J. Bernstein Emocjonalne wampiry - wampiry są wśród nas

Lee Goldberg Detektyw Monk w rozterce - kontynuacja wydarzeń z tomu "Detektyw Monk na patrolu"

Tullio Avoledo Korzenie Niebios - książka z serii Uniwersum Metro 2033

Gavin Smith CRYSIS: Eskalacja - walka o wolność w upadłym świecie postkapitalistycznego feudalizmu

Blog granice.pl. Ta strona jest nieoderwalna częścią serwisu www.granice.pl właściciela firmy W&w. 2008-2017