Szufladkowe notatki czterdziestoparolatki
Zwolnij w codziennym biegu ,dostrzeż piękno chwili .

logo

METAFORY I ANALOGIE
Notatkę dodano:2013-06-13 05:48:49

Ktoś kiedyś ważny dla mnie napisał, parę słów. Wieloznaczność tych słów dała mi do myślenia.

Ten krótki tekst spodobał mi się może tym, że coś sugeruje, może tym, że stara się dać powód do rozważań a może jeszcze czyś innym czego jednym słowem nie potrafię określić, przeczytać i zapomnieć.

 

Jest w B...... park, kiedyś „W.....”, może nazwa mu została? W tym parku staw. Teraz powiększony. Na tym stawie jest wysepka. Staw powiększyli, wysepka jakby zmalała. Drzewa na niej wyrosły, co zmniejszyło ją jeszcze bardziej. Na tą wysepkę prowadził drewniany mostek. Nie ma mostka – znikł.

 

Znikają nam w życiu takie mostki co prowadzą na znane nam wysepki. Jeszcze okiem pamięci widzimy taką wysepkę, jeszcze ją rozpoznajemy, ale wejść na nią już nie sposób.”

 

Odwieczne, nielubiane, szkolne : co autor chciał nam powiedzieć? Dawało zawsze wiele możliwości i dróg rozwiązania nauczycielskiego dylematu. Choć bardziej wtedy stawało się to dylematem ucznia, który musiał utrafić w nauczycielski gust swoją odpowiedzią. Jedyne słuszne podejście do rozważanej frazy dawało szansę na pozytywną ocenę i spokój do następnego dylematu stawianego przez namolnego belfra.

Tu mogę sobie pozwolić na nadinterpretację, na szaleństwo myśli, na rozwiązanie dylematu tak jak sama chcę i pójście w dowolnym kierunku rozważań. Jeśli autor się obruszy na moje stwierdzenia może wnieść reklamację w komentarzu, może wyjaśnić po swojemu, jednak nie sądzę aby naprostowywał, dając wytyczne i określając jedyny słuszny kierunek. Nasze postrzeganie świata wraz z przemijaniem, dorastaniem zmienia się,zmniejszając to co wielkie kiedyś, do rozmiarów zupełnie odmiennych od zapamiętanych. Górka która w dzieciństwie była ogromną budzącą strach przeszkodą, saneczkowe zjazdy i podejścia sprawiały trudność, mijana w wieku dojrzałym śmieszy małością. Wspomnienia dają zupełnie inny jej obraz niż rzeczywistość. Nasza wysepka też zapamiętana inaczej niż obecnie widziana. Miniony czas pomniejszył i ją, i jej znaczenie w parkowym akwenie. Jest akcentem, punktem. Zmalała, zmieniła wizerunek, z czasem obrosła inną roślinnością niczym innymi sprawami. Bo i czym lub kim może być ta wysepka w naszym życiu? Człowiekiem, ważną sprawą? Kiedyś mogliśmy dostać się do niej, była na wyciągnięcie ręki, wystarczył niewielki wysiłek, parę dudniących drewnianym pomostem kroków i nie stawiając oporów była tuż. Zapraszający mostek dawał poczucie otwartości, jej wyczekiwania na przyjście, gościnności akurat dla tego konkretnego przechodnia, który mógł wejść i korzystać z dobrodziejstwa przebywania w skromnym krajobrazie. Niewiele wysepka mogła ofiarować- tylko siebie,swoje wyczekiwanie na przechodnia, skromną ławeczkę na zielonej trawie. Jednak bywają małe wysepki, które w swojej skromności krajobrazu, cichością parkowego otoczenia dają o sobie zapomnieć. Z czasem stają się nudne, nie czujemy obowiązku aby do nich iść, bywa, że sami burzymy mostek, bywa, że nie używany i remontowany sam popada w ruinę, niszczeje i w efekcie znika. Wysepka przestaje czekać na swojego przechodnia. Obrasta w swoje sprawy, może wpław ktoś do niej się dostał, i tak brodząc pokonuje wodną przeszkodę, dostaje się pieczętując przywiązanie do tej konkretnej wysepki. Udowadnia, że nie musi łatwo, suchą nogą przyjść aby być na skromnym placku ziemi pośród płytkiej, brudnej wody. Mostek stał się niepotrzebny.

Z perspektywy czasu wysepka niczym pamiętana z dzieciństwa górka skarlała, jej znaczenie zanikło, jest, choć niepotrzebna, budzi wspomnienia przekłamane przez miniony czas. Pamiętamy o niej kiedy przypadkiem, zbiegiem okoliczności znajdziemy się w bliskim otoczeniu. Uderza zmiana krajobrazu, bujność roślinności. Pamiętana inaczej inna obecnie, stworzyła swój mikroklimat, w którym żyje i funkcjonuje, nie chce pamiętać o niegdysiejszym mostku, choć pamięta, lecz i mostek z odległej pamięci maleńki, tylko w tej pamięci istnieje. Nikomu niepotrzebne dojście do żyjącej swoim życiem wysepki.

« Powrót na blog

Skomentuj
Nick(wymagany)

Wątki:

Licznik

Odsłon: 163112
Osób: 145567