Forum

Wątek - Smutne cytaty
← powrót

Kto Post
Melisa2004
Avatar użytkownika - Melisa2004
2017-11-05 23:08:41

Na mnie największe wrażenie robi od dawna cytat z książki Johna Irvinga "Hotel New Hampshire": "Keep passing the open windows." (uważam, że w oryginale brzmi lepiej niż przetłumaczone "Mijaj zdrów otwarte okna!"). Znaczenie tego cytatu jest aktualne od wieków - każdemu i w każdej chwili może się zdarzyć, że problemy życiowe przytłoczą go tak, że będzie wolał to życie sobie odebrać. I wcale nie uważam, że jest to łatwiejsze wyjście! Ale czasami wydaje się, że innego już nie ma... Dlatego tak ważne jest, aby każdego dnia "omijać otwarte okna", powstrzymywać się od wyskoczenia przez nie z tego życia, aby się go kurczowo trzymać. Najbardziej boleśnie zrozumiałam i odczułam znaczenie tego cytatu po odejściu z tego świata Robina Williamsa, który grał tytułową rolę w ekranizacji innej powieści Johna Irvinga - "Świat według Garpa". Niestety, w którymś momencie Robin nie dał rady tak po prostu minąć kolejnego otwartego okna... ;(
ewa_czerniak
Avatar użytkownika - ewa_czerniak
2017-11-05 23:29:07

Saul Bellow, laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury, twierdzi, że "Smutne to, ale cierpienie jest chyba jedynym niezawodnym sposobem zbudzenia duszy ze snu...". Myślę, że miał na myśli to, że melancholia, trudne doświadczenia skłaniają człowieka do wsłuchania się w siebie, w swoje emocje, w złożoność relacji z innymi i zrozumienia swojego bytu w kontekście świata i ludzi. Szczęście usypia nasze emocje, żyjemy wtedy dość powierzchownie. Trudne emocjonalnie momenty pokazuja kim naprawdę jesteśmy, jak radzimy sobie w niełatwych sytuacjach i do czego jesteśmy zdolni. To właśnie wtedy poznajemy samych siebie i jest to emocjonujące, choć często niełatwe, doświadczenie.

sprawnykomputer
Avatar użytkownika - sprawnykomputer
2021-04-19 10:27:24

Wiesz... gdy się jest bardzo smutnym, lubi się zachody słońca...
 
Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę

Reklama
Avatar usuniętego użytkownika
Odpowiedz