Forum

W±tek - Krymina³y retro - czy jeszcze po nie siêgamy?
← powrót

Kto Post
slk
Avatar u¿ytkownika - slk
2016-05-09 11:41:24

Marek Krajewski i Boris Akunin. Agnieszka Krawczyk i Rhys Bowen. Philip Kerr i Marcin Wroñski. Polacy od lat pozostaj± wierni gatunkowi, jakim jest krymina³ retro. Dzi¶ na marginesie premiery kolejnej powie¶ci Rhys Bowen chcemy zaprosiæ Was do dyskusji na jego temat. O mój ukochany to ju¿ pi±ta czê¶æ serii krymina³ów retro, opowiadaj±cych o przygodach panny Molly Murphy. Po powrocie do Nowego Jorku z Adare - piêknej, choæ mrocznej posiad³o¶ci senatora Flynna, Molly ma do¶æ pracy detektywa. Pragnie stabilizacji i spokoju. Rozwa¿a nawet podjêcie pracy w Nebrasce w roli nauczycielki. Chce równie¿ zapomnieæ o kapitanie policji, przystojnym Danielu Sullivanie, ale gdy ten trafia do wiêzienia, podejrzewany o przyjêcie ³apówki, Molly zgadza siê mu pomóc. Prowadz±c dochodzenie w zwi±zku z korupcj± w szeregach policji, nieustraszona pani detektyw anga¿uje siê równie¿ w dwa inne ¶ledztwa. Jedno z nich dotyczy Rozpruwacza z East Side - bezwzglêdnego mordercy prostytutek. Molly podejrzewa, ¿e ta sprawa ma zwi±zek z aresztowaniem Daniela, ale nie mo¿e znale¼æ dowodów. Pojawia siê coraz wiêcej pytañ, na które bardzo trudno znale¼æ odpowiedzi. Co wiêcej, Molly staje przed trudnym ¿yciowym dylematem. Od tego, jak post±pi, bêdzie zale¿a³a jej przysz³o¶æ.... Dobrze, ¿e wci±¿ ma wokó³ siebie serdecznych i ¿yczliwych ludzi - s±siadki Sid i Gus, ekscentryka Ryana i now±, fascynuj±c± przyjació³kê-policjantkê Sabellê Goodwin. - Ksi±¿ki Rhys Bowen to nie tylko wartko tocz±ca siê akcja i b³yskotliwe dialogi. To równie¿ opis Irlandii z okresu, kiedy z Angli± ³±czy³a j± unia realna, jeszcze przed uchwaleniem ustawy o autonomii. To tak¿e poruszaj±cy obraz emigrantów, traktowanych w Nowym ¦wiecie gorzej ni¿ zwierzêta - wylicza atuty cyklu Justyna Gul - T³o spo³eczno-polityczne i problemy, maj±ce swoje odzwierciedlenie w powie¶ci, nie przeszkodzi³y jednak historii Molly toczyæ siê swoim rytmem. Zachwyca nie tylko jej determinacja, b³yskotliwo¶æ umys³u i zdolno¶æ dedukcji, ale te¿ hart ducha oraz wdziêk, w który autorka hojnie swoj± bohaterkê wyposa¿y³a. Wszystko to sprawia, ¿e lektura powie¶ci Rhys Bowen przypomina ogl±danie wielowymiarowego filmu akcji, bowiem ¿ywio³owa panna Murphy szybko przestaje byæ jedynie wytworem wyobra¼ni, za¶ plastyczne opisy pozwalaj± przenie¶æ siê w ¶wiat opisywany przez autorkê serii. Za co kochamy krymina³y retro? Dlaczego tak chêtnie po nie siêgamy? Czy ten gatunek w XXI wieku rzeczywi¶cie pozostaje ¿ywy? Jakie krymina³y czytamy? Co w nich znajdujemy? Napiszcie, co s±dzicie o kryminale retro. Napiszcie, jakie ksi±¿ki nale¿±ce do tego gatunku czytali¶cie i jakie zrobi³y na Was najwiêksze wra¿enie. Odnie¶cie siê równie¿ do wypowiedzi innych. Mo¿e uda nam siê wspólnie stworzyæ swego rodzaju kanon najlepszych krymina³ów retro? Dla autorów najciekawszych wypowiedzi mamy egzemplarze powie¶ci O mój ukochany, ufundowane przez Oficynê Literack± Noir Sur Blanc oraz pakiety punktów, a na g³osy w czê¶ci konkursowej naszej dyskusji czekamy do 22 maja 2016.

W cyklu o Molly Murphy dotychczas ukaza³y siê nastêpuj±ce ksi±¿ki: 

izabela81
Avatar u¿ytkownika - izabela81
2016-05-09 12:29:27

My¶lê ¿e czytamy krymina³y retro ze wzglêdu na budz±c± w nas têsknotê i zazdro¶æ, ¿e kiedy¶ wszystko, ³±cznie ze zbrodni± by³o lepsze. W krymina³ach retro równie wa¿na, jak kryminalne intrygi jest historia, a nawet bym powiedzia³a, ¿e istotniejsza. Autorzy takich ksi±¿ek najczê¶ciej za miejsce akcji wybieraj± miasta i regiony, na które wp³yw mia³a, zniszczy³a je historia. W ten sposób pisarze próbuj± ocaliæ pamiêæ o nich. S³ysza³am, ¿e dobre krymina³y retro pisze Marek Krajewski. Nie mam swojego zdania, bo ¿adnej z jego ksi±¿ek jeszcze nie czyta³am. Ale pewnie kiedy¶ to nadrobiê. Czyta³am za to kilka ksi±¿ek Agathy Christie, które z przekonaniem mogê poleciæ wielbicielom tego gatunku. "Furia rodzi siê w s³awie" Krzysztofa Kozio³ka równie¿ mi siê podoba³a. Autorowi bardzo dobrze uda³o siê pod wzglêdem merytorycznym odmalowaæ klimat tamtych, strasznych lat.
Usuniêty
Avatar usuniêtego u¿ytkownika
2016-05-09 15:52:50

Doskonale odmalowuj± t³o epoki, w której dzieje siê akcja powie¶ci. Mamy jak na d³oni ludzkie charaktery dostosowuj±ce siê do czasów i sytuacji, w których przysz³o im ¿yæ, barwnie i w ¿ywych barwach odmalowane t³o; wszystkie te miejskie, w±skie uliczki, stare parki, kamienice, czy dawno nie widziane na naszych ulicach samochody. Ludzie w gruncie rzeczy s± sentymentalni, a swych zmar³ych, czêsto dobrze nie poznanych bliskich i czasy, w których ¿yli bardzo idealizuj±. uwa¿aj± za lepsze, ciekawsze i du¿o "zdrowsze" dla naszego spo³eczeñstwa, ni¿ czasy wspó³czesne. Czêsto mieliby ochotê tam siê znale¼æ, lub w przypadku ludzi starszych wróciæ do krainy w³asnej, nieco sentymentalnej m³odo¶ci, tylko boj± siê do tego przyznaæ, bo to mog³oby zostaæ uznane za infantylne. ksi±¿ki, czêsto kupowane po kryjomu, po czê¶ci daj± im tak± mo¿liwo¶æ, zaspokajaj±c jednocze¶nie pewne ich sentymentalne potrzeby, co jest dobre dla ich dalszego rozwoju i sprawnego funkcjonowania w spo³eczeñstwie.
Reklama
Avatar usuniêtego u¿ytkownika
zebon75
Avatar u¿ytkownika - zebon75
2016-05-09 15:57:06

Fabu³a krymina³u retro jest oczywi¶cie bardzo wa¿na ale równie wa¿ny jest klimat opowie¶ci. Mogê wówczas przenie¶æ siê w czasie do czasów zdawa³oby siê bardzo nam bliskich, w koñcu nowo¿ytnych, jednak jak¿e odmiennych kulturowo, cywilizacyjnie. Z drugiej strony mogliby¶my odnale¼æ wiele cech wspólnych. Zbrodnia jaka by nie by³a pozostaje zbrodni±, inne s± jedynie miejsca, daty i okoliczno¶ci jej pope³nienia. Ówcze¶ni ludzie ? Czy byli inni, mniej lub bardziej ¶wiatli ? Tu mo¿na polemizowaæ. Nie zgadzam siê z pogl±dem, ¿e kiedy¶ ³±cznie ze zbrodni± wszystko by³o lepsze. Wiele rzeczy by³o dobrych np. mniej konsumpcyjne, zach³anne spo³eczeñstwo. Z drugiej strony wystêpowa³o równie¿ wiele patologii, które dzisiaj wydaj± siê nie do zaakceptowania, choæby np. ówczesne domy dla sierot i wszechobecna w nich przemoc i wykorzystywanie dzieci.
igielka
Avatar u¿ytkownika - igielka
2016-05-09 16:24:15

Lubiê siêgaæ po krymina³y retro, dlatego ¿e nios± ze sob± nie tylko oryginaln± zagadkê kryminaln±, ale ¿e wiernie ukazane jest w nich t³o historyczne. Im bardziej drobiazgowo odwzorowana jest prawda dziejowa i obyczajowa tym przyjemniej jest zag³êbiaæ siê w tak± lekturê. Bo to jest taka podró¿ w czasie z potê¿nym dreszczem emocji i grozy oraz prób± rozwik³ania mocno zagmatwanej intrygi. Dobrze gdy jest odbywana w towarzystwie silnego i wyrazistego bohatera. Odby³am ju¿ kilka takich podró¿y do przedwojennego Breslau z radc± kryminalnym Eberhardem Mockiem za spraw± krymina³ów retro Marka Krajewskiego. I to jego krymina³y wpisujê na listê tych najlepszych.
ANN49
Avatar u¿ytkownika - ANN49
2016-05-10 15:55:58

My¶lê, ¿e wci±¿ siêgamy po krymina³y "retro". Mnie wci±¿ fascynuj± krymina³y Agaty Christie, najpopularniejszej pisarki ¶wiata, która dorasta³a w konserwatywnej atmosferze wiktoriañskiej prowincji, w której realiach czêsto umieszcza³a akcje swoich ksi±¿ek. Chocia¿ dla mnie krymina³y Agathy Christe s± jak najbardziej wspó³czesne wzglêdem czasów, w których powstawa³y. "Pomys³y moich powie¶ci kryminalnych znajdujê zmywaj±c. Jest to zajêcie tak g³upie, ¿e zawsze rodzi we mnie my¶l o zabójstwie" - mówi³a. Jej powie¶ci kryminalne budzi³y wielkie kontrowersje, chocia¿by przewrotny traktat o zbrodni i karze, jedna z najs³ynniejszych powie¶ci kryminalnych w historii gatunku "I nie by³o ju¿ nikogo", pierwotny tytu³ "Dziesiêciu Murzynków", potem "Dziesiêciu ma³ych Indian". W swoich powie¶ciach powo³a³a do ¿ycia pedantycznego detektywa Herkulesa Poirot, czy dobrotliw±, bardzo przenikliw± staruszkê Jane Marple. Wymy¶lne intrygi, które wywo³ywa³y napiêcie, przysporzy³y autorce wielu wrogów. Ja do kanonu najlepszych krymina³ów retro zaliczam "Pu³apkê na myszy" Agathy Christie. Adaptacja sceniczna królowej krymina³u, grana jest w Londynie nieprzerwanie od 1952 roku. Krymina³y Agathy Christie to klasyka gatunku. To historie, w których podstawow± role odgrywa zagadka. Pewnie dla wiêkszo¶ci wspó³czesnych czytelników czê¶æ tych powie¶ci tr±ci myszk±, ale nie ma w±tpliwo¶ci, ¿e Agatha Christie jest "Królow± zbrodni", niepowtarzaln±, intryguj±c±...
agasam9
Avatar u¿ytkownika - agasam9
2016-05-10 23:13:54

Pewnie, ¿e siêgamy po krymina³y retro. Przecie¿ to jest klasyka, któr± ka¿dy powinien znaæ! Ja mimo, ¿e wiele z krymina³ów retro ju¿ czyta³am, uwielbiam do nich wracaæ co jaki¶ czas i wiem, ¿e moi znajomi te¿ tak robi±.
Shi4
Avatar u¿ytkownika - Shi4
2016-05-11 13:36:59

Nie wiem czy mo¿na zakwalifikowaæ do krymina³ów retro seriê o ¶redniowiecznym detektywie braciszku Cadfaelu, ale bardzo siê nimi zachwyci³am. Mo¿emy z nich dowiedzieæ siê jakie techniki ¶ledztwa by³y prowadzone w tzw. wieku mroku, kiedy to nikt nawet nie s³ysza³ o daktyloskopii. Poza tym ksi±¿ki te s± gratk± dla fanów ksi±¿ek historycznych z epoki ¶redniowiecza.
nikolsosna
Avatar u¿ytkownika - nikolsosna
2016-05-11 13:57:32

to fakt , krymina³y retro to taki rodzaj ksi±zki do ktorej co jaki¶ czas wracamy, ja tak robiê jak tylko zapomnê kto by³ sprawc± , czytam znów z wypiekami na twarzy i ogromnym zainteresowaniem. Krymina³ retro ma to do siebie ¿e prócz samej zbrodni wa¿na jest ca³a otoczka, motywy którymi kierowa³ siê sprawca i okoliczno¶ci które takie motywy w nim wzbudzi³y, t³o historyczne dziêki któremu dowiadujemy siê o historii, o zyciu spo³eczenstwa, o pogl±dach politycznych, wierzeniach i w ogóle mnóstwa ciekawych rzeczy które mnie sam± ogromnie poci±gaj±. W krymina³ach retro zawsze jest zawarta jaka¶ interesuj±ca tajemnica która nas niezwykle wci±ga bo taka ju¿ ludzka natura :) czyta³am Borisa Akunina seriê z zakonnica Pelagi±, cudowne ksi±¿ki wci±gaj±ce, dowcipne ! czyta³am te¿ pierwsz± czê¶æ przygód Molly Murphy, mam czwarta czê¶æ ale chce zachowac kolejno¶c :) polskiego krymina³u retro nie czyta³am , ale mo¿e czas to nadrobiæ. nie wiem czy mo¿na zaliczyæ ksi±¿kê "¦leboda" Ku¼miñskich do krymina³u retro , zbrodnia wspó³czesna ale ca³a masa historii niezbyt dobrze znanej z czasów II wojny ¶wiatowej, polecam ten krymina³ bardzo bardzo bardzo , jest na najwy¿szym swiatowym poziomie
mika19
Avatar u¿ytkownika - mika19
2016-05-20 23:53:24

s± kanciapk± szczê¶cia duszy!
karolina25
Avatar u¿ytkownika - karolina25
2016-05-22 19:03:20

Przepis na retro krymina³ jest z pozoru prosty: czas to przesz³o¶æ mniej lub bardziej odleg³a, miejsce – miasto, bohater – najczê¶ciej krn±brny, ale przy tym wyrazisty. I oczywi¶cie zagadka kryminalna, najlepiej ponura, budz±ca nostalgiê, ¿e kiedy¶ wszystko by³o inne, lepsze oraz podparcie siê dokumentami, mapami, plotkami, legendami, gazetami, spotkaniami z lud¼mi ¿yj±cymi w tamtych czasach itp. Wydaje mi siê, ¿e jest to istotny czynnik, który rozbudza uczucia "ma³ej, lokalnej przynale¿no¶ci". Wielk± wagê przyk³ada siê równie¿ do psychologicznej wiarygodno¶ci. By³am kiedy¶ na autorskim spotkaniu z pewnym pisarzem, który napisa³ jeden krymina³ retro. Mówi³, ¿e jest to bardzo ciê¿ka praca, poniewa¿ w tego typu ksi±¿kach nie mo¿na sobie pozwoliæ na puszczenie wodzy fantazji. Wszystko musi byæ spójne z tamtymi czasami, a je¿eli nie ma lub nie mo¿e znale¼æ odpowiedniego ¼ród³a, musi co¶ wymy¶leæ, ale musi to byæ jak najbardziej prawdopodobne. Nie tylko wzbogaci³ swoj± wiedzê, ale u niego równie¿ rozwinê³o siê poczucie dumy z przynale¿no¶ci do regionu, w którym mieszka. I chyba w³a¶nie ta mo¿liwo¶æ odnalezienia bardzo ró¿nych tematów w jednym gatunku przyci±ga tak czytelników. Po prostu op³aca siê siêgn±æ po krymina³ retro!
Emilly26
Avatar u¿ytkownika - Emilly26
2016-05-22 22:38:59

Krymina³y retro s± ponadczasowe. Podoba mi siê w nich to,¿e mo¿na je na nowo odkrywaæ.Gatunek ten pozostanie ¿ywy w XXI wieku. Walery Przyborowski „Noc z 3 na 4 grudnia" nale¿y do powie¶ci kryminalnych pisanych w odcinkach, a mia³y swój pocz±tek 1875r. Krymina³ retro ma swój styl i trudno jest odwzorowywaæ tylko co¶ na pokaz. Zaliczy³am podobnie jak Ann489 do krymina³ów retro Agatê Christie ze wzglêdu na klasykê.
slk
Avatar u¿ytkownika - slk
2016-05-24 14:21:20

Dziêkujemy za interesuj±c± dyskusjê. Mi³o nam poinformowaæ, ¿e jego laureatami zostali zebon75, ANN49 oraz karolina25. Nagrodzonych prosimy o przes³anie danych adresowych na pr@wwpol.com, za¶ wszystkich uczestników nagrodzimy specjalnymi pakietami punktów. Pozdrawiamy!
Emilly26
Avatar u¿ytkownika - Emilly26
2016-05-24 16:08:14

Dziêkujê za przyznany pakiet punktowy w konkursie dyskusyjnym na temat krymina³ów retro.
izabela81
Avatar u¿ytkownika - izabela81
2016-05-24 16:22:51

Gratulujê wyró¿nionym i dziêkujê za punkty :)
dziwonia
Avatar u¿ytkownika - dziwonia
2016-06-06 13:26:04

Dla mnie takim krymina³em jest ca³a seria o Sherlocku Holmesie.
Odpowiedz
1