Forum

Wątek - Klub Książki - wrzesień 2017 - Światło nie może zgasnąć
← powrót

Kto Post
slk
Avatar użytkownika - slk
2017-09-02 22:06:28

Jako lekturę września w naszym Klubie Książki wybraliśmy wspólnie Światło nie może zgasnąć Diane Chamberlain (Prószyński i S-ka).

Zacznijmy od opisu wydawniczego:

Czy warto strzec tajemnic za wszelką cenę? Czy zemsta przynosi ulgę? Czy można wybaczyć zdradę?

Doktor Olivia Simon kończy właśnie dyżur na pogotowiu. Mąż czeka na nią ze świąteczną kolacją. Od miesięcy między nimi się nie układa. Ona stara się ratować swoje małżeństwo, ale Paul nie ukrywa swojej fascynacji artystką Annie O’Neill. Olivię zatrzymuje jednak w pracy nagły przypadek. Kobieta postrzelona w klatkę piersiową, w której lekarka rozpoznaje piękną Annie O’Neill. Stan rannej jest krytyczny, dlatego Olivia decyduje się na natychmiastową operację. Mimo to Annie umiera. Czy Olivia zrobiła wszystko, by ją uratować? To pytanie zadaje jej Paul, obsesyjnie zakochany w Annie. O to zapyta ją także Alec O’Neill, który widział w Annie idealną żonę i matkę. A czy sama Olivia pewna jest odpowiedzi? Stara się podążać śladami swojej rywalki, by zrozumieć fascynację swojego męża. Annie dopiero po śmierci pozwala bliskim zrozumieć, jaka była naprawdę. Poznają jej pilnie strzeżone tajemnice, które odmienią ich życie na zawsze.

Miłośnicy powieści Jodi Picoult z przyjemnością przeczytają misternie skonstruowaną historię rodzinną, z mistrzowsko sportretowanymi postaciami oraz zaskakującymi zwrotami akcji, które do samego końca trzymają czytelnika w niepewności - "Stylist"

Autorka o wyjątkowym talencie. Każda jej powieść to perełka. - "Literary Times"

Obowiązkowa lektura dla wielbicieli Jodi Picoult. - "Daily Mail"

Powieść urzeka zaskakującą fabułą, aż chciałoby się ją przeczytać jednym tchem. - "Candis"

Diane Chamberlain jest nagradzaną autorką powieści obyczajowych, w tym "Sekretnego życia CeeCee Wilkes" i "Prawa matki". Mieszka w Karolinie Północnej.  

Zapraszamy Was, byście we wrześniu 2017 w tym wątku dyskutowali właśnie o tej książce. My również postaramy się sięgnąć po publikację Diane Chamberlain i włączyć się w rozmowę. Zamieszczajcie interesujące cytaty, własne refleksje, spostrzeżenia. Wreszcie - dyskutujcie ze sobą nawzajem - w końcu jesteśmy w Klubie Książki :) Spróbujcie nie spojlerować - inni mogli jeszcze nie dojść tak daleko w lekturze, jak Wy. Oczywiście wątek pozostanie otwarty także po 30 września, jednak to przede wszystkim przed tą datą, mamy nadzieję, rozgorzeje dyskusja. Dla członków naszego Klubu Książki postaramy się przygotować specjalne niespodzianki. O szczegółach napiszemy wkrótce. To kto się pisze na udział w kolejnej odsłonie naszych dyskusji klubowych?


-> Tutaj czekamy na Wasze propozycje lektur październikowych!


Jak działa Klub Książki serwisu Granice.pl?

1. Co miesiąc prosimy Was o wskazanie swoich propozycji lektur na kolejne 30 dni. Jeśli zgadzacie się z propozycją innego uczestnika, koniecznie o tym napiszcie.

2. Propozycje, które najczęściej pojawiać się będą w Waszych komentarzach znajdą się w naszej specjalnej ankiecie i poprosimy Was o głosowanie.

3. W głosowaniu wybieramy książkę, którą czytać będziemy w danym miesiącu.

4. Czytamy.

5. W wątku dotyczącym książki wybranej na dany miesiąc dzielimy się swoimi opiniami, wrażeniami z lektury.

6. W kolejnym miesiącu cała zabawa zaczyna się od początku.

Podstawowe zasady:

Bądź otwarty na innych!

Nasz Klub Książki to miejsce dyskusji na temat interesujących książek. Masz prawo do własnego zdania - ale pozwól je mieć również innym.

Dyskutujemy, nie kłócimy się.

Bądźmy uprzejmi. Jesteśmy przecież ludźmi książki - literatura powinna nas łączyć, a nie dzielić.

Poznajmy się!

W specjalnym wątku będziecie mogli się przedstawić i napisać kilka słów o sobie. Jesteśmy tu także po to, żeby poznać innych ludzi, którzy uwielbiają czytać.

Spróbuj odkryć nowe przestrzenie literackie.

Nie trzymaj się kurczowo autorów czy gatunku, który czytasz zawsze. Nie musisz brać udziału w każdej dyskusji i czytać każdej książki, którą wybierzemy. Ale przecież szkoda byłoby stracić okazję do odkrycia świetnej książki?

Bez spojlerów!

Każdy z nas w innym momencie może przystąpić do dyskusji i do udziału w zabawie. Dzielmy się więc wrażeniami z lektury, ale spróbujmy nie zdradzać zbyt wielu szczegółów dotyczących fabuły. Te pozostawmy sobie na ostatnich 5 dni każdego miesiąca - wówczas możemy już pisać bez oporów.

Bawmy się dobrze!

Emilly26
Avatar użytkownika - Emilly26
2017-09-02 22:26:14

Myślę,że to jest  dokonany  bardzo dobry wybór książki.

dayna15
Avatar użytkownika - dayna15
2017-09-03 00:11:02

Super :) wreszcie będzie motywacja, żeby sięgnać po coś z domowej biblioteczki ;)

Reklama
Avatar usuniętego użytkownika
MonikaP
Avatar użytkownika - MonikaP
2017-09-03 10:31:52

Czytałam już  :) Polecam lubiącym dobrą powieść obyczajową.

martucha180
Avatar użytkownika - martucha180
2017-09-03 18:26:21

Ja pasuję.

Simi_48
Avatar użytkownika - Simi_48
2017-09-03 21:21:26

Hmmm... Nie wiem, czy mi się uda. Zarezerwowałam w bibliotece, ale jestem druga w kolejce, więc może być problem :( 

azetka79
Avatar użytkownika - azetka79
2017-09-04 08:22:04

czas spróbować:)

MonikaP
Avatar użytkownika - MonikaP
2017-09-06 12:30:02

Ciekawa jestem Waszych wrażeń. To jest pierwsza część trylogii, pozostałych części niestety jeszcze nie ma u  nas. Ja na pewno po nie sięgnę. Diane mnie porwała (jak prawie zawsze). Te jej historie zawsze są skomplikowane, niejednoznaczne i pełne sprzeczności. I zawsze zmuszają do zastanowienia się, co ja bym zrobiła na miejscu bohatera/bohaterki.

iwona-w
Avatar użytkownika - iwona-w
2017-09-06 22:27:09

Spróbuję, jeśli zdołam wypożyczyć.

Simi_48
Avatar użytkownika - Simi_48
2017-09-14 20:10:59

Udało mi się zdobyć książkę <3 Zabieram się za czytanie. Jestem bardzo ciekawa tej pozycji - zapowiada się mile spędzony czas.

Verri
Avatar użytkownika - Verri
2017-09-20 13:08:45

Mam tę książkę! i dołączam do grona czytających. Jestem już po jednej lekturze Pani Chamberlain i miałam własnie zamiar przeczytać kolejną książkę tej autorki.

mirand
Avatar użytkownika - mirand
2017-09-20 15:09:59

Wczoraj zaczęłam czytać książkę. Zapowiada się bardzo dobrze:)

mirand
Avatar użytkownika - mirand
2017-09-22 14:38:03

Kiepsko mi idzie w tym tygodniu czytanie  i jestem dopiero na ok 100 stronie ale jakoś mnie nie porwało. Tzn  wiadomo, że coś się dzieje, czuje się w powietrzu jakąś tajemnicę ale na razie o tyle. Chyba czegoś innego się spodziewałam. Zobaczymy jednak co będzie dalej:) a jak Wam idzie?

dayna15
Avatar użytkownika - dayna15
2017-09-29 16:39:43

Kilka dni temu przeczytałam klubową książkę i troszkę jestem rozczarowana. Bardzo długo nie mogłam przebrnąć przez początek, po początkowej akcji w szpitalu tempo zdecydowanie zwolniło i momentami zawiewało nudą. Irytowały mnie sceny z udziałem Mary Poor i nieustanna walka o utrzymanie latarni w Kiss River.

Kluczowym punktem książki jest śmierć Annie O'Neill, która w miasteczku uchodziła wręcz za świętą. Nadmierna idealizacja jej osoby w odniesieniu o prawdzie o niej, jaką odkrywamy na koniec jest czystą hipokryzją. Zwyczajna kobieta, popełniająca wiele błędów, okłamująca przez lata męża i dzieci, przeobrażona w nieskalany ideał. Za jej sprawą główna bohaterka - lekarka Olivia Simon, sporo wycierpiała. Nie dość, że mąż porzucił ją dla niedoścignionego ideału Annie, poniżał ją ciągłymi porównaniami, to jeszcze musiała zmagać się z wątpliwościami, czy aby na pewno zrobiła wszystko by uratować jej życie. Czy nie sądzicie, że mieszkańcy miasteczka zbyt szybko ocenili Olivię, nie znając wszystkich faktów, a szkalując ją na podstawie jednego tendencyjnego artykułu w gazecie?

Ogólnie w tej książce drażniła mnie postawa obu mężczyzn - Paula i Aleca. Obaj wygłaszali ostre komentarze w stosunku do Olivii, stale ją tym raniąc, a żaden nie pomyślał o jej uczuciach. Przykład książki, w której mężczyzna uważa się za centrum wszechświata, a kiedy coś idzie nie po jego myśli, to zrzuca winę na kobietę. 

Najciekawsza do obserwacji była relacja Aleca z córką, która do tego stopnia przypominała zmarłą matkę, że Alec mylił jej imię. Lacey dawała wyraźne sygnały, że potrzebuje pomocy i uwagi ze strony ojca, a ten skupiony na własnym cierpieniu, nie potrafił o nią należycie zadbać. Przełomowym momentem były spotkania Olivii z Lacey i wprowadzenie większej dyscypliny ze strony ojca. Wtedy nastąpił punkt zwrotny i widać zauważalną poprawę stosunków na linii ojciec-córka. Zazwyczaj w książkach autorzy skupiają się na relacjach matek i córek, ale Chamberlain lubi łamać schematy, choć relację córki i ojca mamy interesująco przedstawioną w innej książce - "Dobry ojciec".

"Światło nie może zgasnąć" to strasznie pokręcona książka, taka trochę telenowela, gdzie każdy z każdym ma jakieś potajemne kontakty, a brudne sekreciki z przeszłości ostatecznie wypływają na wierzch. Aż strach pomyśleć, co się wydarzy w dwóch kolejnych tomach.

@slk Mam jakiś problem z dodaniem książek do biblioteczki, kiedy wchodzę w daną półkę nie wyświetla mi żadnej ksiażki.

iwona-w
Avatar użytkownika - iwona-w
2017-09-30 18:54:03

Niełatwa lektura, ponieważ dotyka trudnych tematów - relacji, uczuć.  Pokazuje również jak łatwo ulec mitom, pozorom oraz jak poddając się fatalnemu zauroczeniu można unieszczęśliwiać siebie i innych. Jednocześnie pozwalająca wierzyć, że życzliwi, chętni do pomocy ludzie mogą być tuż obok. Wystarczy pozwolić sobie pomóc.

Ja również mam problem z prawidłową edycją tej recenzji w swojej biblioteczce.

mirand
Avatar użytkownika - mirand
2017-10-02 11:00:42

dayna15: nie mam talentu do pisania a Ty doskonale ujęłaś wszystko to co sama myślę o tej lekturze.

Oby kolejne książki miesiąca były lepsze:)

slk
Avatar użytkownika - slk
2017-10-03 22:49:31

@dayna15  @iwona-w  - działa Wam już dodawanie opinii i książek do biblioteczki poprawnie? 

Wszystkim dziękujemy za ciekawą, choć trochę mało na razie rozbudowaną dyskusję. Może w kolejnym miesiącu będzie lepiej :)

-> Dyskutujemy tym razem o Złodziejce książek 

-> Czekamy na Wasze propozycje książek na listopad

@Simi_48  - a jak Twoje wrażenia? 

Odpowiedz
1