Forum

Wątek - Klub Książki - październik 2017 - Złodziejka książek
← powrót

Kto Post
slk
Avatar użytkownika - slk
2017-10-03 14:34:09

Jako lekturę października w naszym Klubie Książki wybraliśmy wspólnie Złodziejkę książek Markusa Zusaka (Nasza Księgarnia).

-> W tym wątku czekamy na Wasze propozycje lektur na listopad!

Zacznijmy od opisu wydawniczego:

W książce poznajemy historię dziesięcioletniej Liesel, mieszkającej u rodziny zastępczej w Molching. Mamy rok 1939, a jak wszyscy wiemy, były to bardzo ciężkie czasy. Dziewczynka została naznaczona ich piętnem, jednak we wszechobecnym smutku odnajduje coś pięknego.

Dziewczynka swoja pierwszą książkę ukradła na pogrzebie młodszego braciszka. Dzięki „Podręcznikowi Grabarza” nauczyła się czytać i odkryła prawdziwą siłę, jaką niosą słowa. Mała Złodziejka książek znalazła prawdziwe piękno w książkach, które kradnie. Tak samo otaczający ją ludzie, pokazali jej, że na świecie nie istnieje tylko i wyłącznie smutek.

Obecnie „Złodziejka książek" uważana jest za światowy bestseller, a swoje miejsce znalazła na światowej liście The new York Times. Uzyskała ogromne uznanie krytyki literackiej, zasługując na miejsce obok "Dziennika" - Anne Frank oraz "Nocy" - Elie Wiesela.

Książka autorstwa Markusa Zusaka zdobyła największe uznanie dwóch gremiów jurorskich Nagrody PS LIBBY, jako „Dziecięcy Bestseller Roku”. Tym samym sprawiła, że w ciągu osiemnastoletniej historii nagrody, po raz pierwszy przypadły dwie statuetki tej samej książce. Powieść została również zekranizowana

Zapraszamy Was, byście w październiku 2017 w tym wątku dyskutowali właśnie o tej książce. My również postaramy się sięgnąć po publikację Markusa Zusaka i włączyć się w rozmowę. Zamieszczajcie interesujące cytaty, własne refleksje, spostrzeżenia. Wreszcie - dyskutujcie ze sobą nawzajem - w końcu jesteśmy w Klubie Książki :) Spróbujcie nie spojlerować - inni mogli jeszcze nie dojść tak daleko w lekturze, jak Wy. Oczywiście wątek pozostanie otwarty także po 31 października, jednak to przede wszystkim przed tą datą, mamy nadzieję, rozgorzeje dyskusja. Dla członków naszego Klubu Książki postaramy się przygotować specjalne niespodzianki. O szczegółach napiszemy wkrótce. To kto się pisze na udział w kolejnej odsłonie naszych dyskusji klubowych?


 

Jak działa Klub Książki serwisu Granice.pl?

1. Co miesiąc prosimy Was o wskazanie swoich propozycji lektur na kolejne 30 dni. Jeśli zgadzacie się z propozycją innego uczestnika, koniecznie o tym napiszcie.

2. Propozycje, które najczęściej pojawiać się będą w Waszych komentarzach znajdą się w naszej specjalnej ankiecie i poprosimy Was o głosowanie.

3. W głosowaniu wybieramy książkę, którą czytać będziemy w danym miesiącu.

4. Czytamy.

5. W wątku dotyczącym książki wybranej na dany miesiąc dzielimy się swoimi opiniami, wrażeniami z lektury.

6. W kolejnym miesiącu cała zabawa zaczyna się od początku.

 

Podstawowe zasady:

Bądź otwarty na innych!

Nasz Klub Książki to miejsce dyskusji na temat interesujących książek. Masz prawo do własnego zdania - ale pozwól je mieć również innym.

Dyskutujemy, nie kłócimy się.

Bądźmy uprzejmi. Jesteśmy przecież ludźmi książki - literatura powinna nas łączyć, a nie dzielić.

Poznajmy się!

W specjalnym wątku będziecie mogli się przedstawić i napisać kilka słów o sobie. Jesteśmy tu także po to, żeby poznać innych ludzi, którzy uwielbiają czytać.

Spróbuj odkryć nowe przestrzenie literackie.

Nie trzymaj się kurczowo autorów czy gatunku, który czytasz zawsze. Nie musisz brać udziału w każdej dyskusji i czytać każdej książki, którą wybierzemy. Ale przecież szkoda byłoby stracić okazję do odkrycia świetnej książki?

Bez spojlerów!

Każdy z nas w innym momencie może przystąpić do dyskusji i do udziału w zabawie. Dzielmy się więc wrażeniami z lektury, ale spróbujmy nie zdradzać zbyt wielu szczegółów dotyczących fabuły. Te pozostawmy sobie na ostatnich 5 dni każdego miesiąca - wówczas możemy już pisać bez oporów.

Bawmy się dobrze!

MonikaP
Avatar użytkownika - MonikaP
2017-10-03 14:46:09

Znowu książka, którą już czytałam :( Szkoda.
Mnie się nie podobała i zupełnie nie rozumiem zachwytów nad nią. Chętnie poczytam Wasze opinie :)

dayna15
Avatar użytkownika - dayna15
2017-10-03 15:07:42

Również sobie odpuszczam, męcząca tematyka. Zatem na urlop zabieram J.D. Robb "Wyrachowanie i śmierć" oraz Melissa Hill "Dowiesz się ostatnia" - obie w wersji dla ślepców z dużą czcionką :) 

Reklama
Avatar usuniętego użytkownika
slk
Avatar użytkownika - slk
2017-10-03 22:52:36

@MonikaP  Zawsze możesz napisać, dlaczego Ci się nie podobała, nie musisz koniecznie wracać do nieudanej, Twoim zdaniem, książki. Oczywiście, o ile jeśli jeszcze pamiętasz (wstyd przyznać, ale poza pozycjami absolutnie genialnymi bardzo szybko, niestety, zapominam szczegóły minionych lektur).  

iwona-w
Avatar użytkownika - iwona-w
2017-10-04 01:03:02

Już przeczytałam. Życzę miłej lektury :) Dziękuję za wrześniowe punkty. Czekam na listopadową lekturę. a póki co czytam ze stosika :)

 

MonikaP
Avatar użytkownika - MonikaP
2017-10-04 07:49:59

@slk  Tak tak, wiem, ale to było tak dawno, że pamietam tylko, że było źle, po kilku latach nie jestem w stanie tego uzasadnić ;) A wtedy jeszcze nie robiłam notatek. Dziś byłoby łatwiej, bo staram się notować choćby kilka zdań o każdej przeczytanej książce. Przy czytaniu kilkudziesięciu książek rocznie moja pamięć "wymięka" i odmawia posłuszeństwa :D
Pamietam tylko, że "Złodziejka" wydała mi się strasznie pretensjonalna, naiwna i zbyt dosłowna. Wiem, że prawie wszystkim się podobała, więc z chęcią będę się przyglądała dyskusji :)

mirand
Avatar użytkownika - mirand
2017-10-04 12:19:08

Cieszę się, że mój typ został wybrany. Słyszałam, że piękna. Moja dziesięciolatka stwierdziła, że na razie najlepsza jaką czytała, stąd stwierdziłam ,że chętnie do niej sięgnę. Mam nadzieję, że nie tylko tu zrodzi się dyskusja ale również u mnie w  domu:)

MonikaP
Avatar użytkownika - MonikaP
2017-10-05 11:45:39

@mirand  Ciężka to lektura jak na dziesięciolatkę wg mnie ;) Chociaż ja też czytałam książki dla dorosłych zanim dorosłam :)

azetka79
Avatar użytkownika - azetka79
2017-10-06 08:17:47

To jest książka, która mnie urzekła... zostawiła w pamięci obraz piękna, mimo wszystko:) bardzo ciekawa narracja, bardzo:)

Barbarka
Avatar użytkownika - Barbarka
2017-10-07 18:54:56

Czytałam, jakiś czas temu. Powieść podobała mi się. Ujęła mnie historia LIsel, a także zachwyciła narracją. Uważam, że warto przeczytać. Musze przyznać, że obejrzałam póżniej film. 

Usunięty
Avatar usuniętego użytkownika
2017-10-08 13:49:03

,,Złodziejkę książek,, przeczytałam już jakiś czas temu.Podobała mi się na tyle że szukałam innych pozycji,tego autora.Przeczytałam jeszcze ,,Posłańca,, ,ale nie podobał mi się już, tak bardzo.

Wojciech1991
Avatar użytkownika - Wojciech1991
2017-10-08 21:15:48

Ta książka jest po prostu niezwykła. W ciekawy sposób prowadzona jest narracja. Złodziejka książek zostanie ze mną na bardzo długo. 

 

 

slk
Avatar użytkownika - slk
2017-10-08 23:21:41

@Barbarka  - i jak wypadło porównanie filmu i książki? 

oltar
Avatar użytkownika - oltar
2017-10-10 08:17:55

"Złodziejkę książek" czytałam już dawno, ale została we mnie do dzisiaj, niezwykle mądra, głęboka i poruszjąca. 

AgnieszkaG
Avatar użytkownika - AgnieszkaG
2017-10-11 20:44:34

"Złodziejka książek" to jedna z tych pozycji, którą trudno mi ocenić. Po jej przeczytaniu sama nie wiedziałam czy mi się podobała czy nie. Z jednej strony bardzo wkurzał mnie jej język, młoda bohaterka i jakiś (dla mnie oczywiście) chaos. Ale z drugiej strony były dłuższe momenty, od których nie mogłam się odrwać. Polecam jednak przeczytać.

Barbarka
Avatar użytkownika - Barbarka
2017-10-17 14:05:20

Silk - powiem szczerze, że książka podobała mi się bardziej, dlatego że w filmie umknęła ta cała magia z jaką czytanie kształtowało życie i myśli głównej bohaterki z książki, w flmie zbyt dużo w około się działo, nie mniej polecam obejrzenie filmu, ale raczej po przeczytaniu książki, wtedy wiele rzeczy bardziej rozumiemy oglądając film :) 

Pozdrawiam Basia 

slk
Avatar użytkownika - slk
2017-10-20 22:17:48

W ramach odskoczni z dużą przyjemnością poinformuję tylko, że lekturą listopada została Miłość w czasach zarazy G.G. Marqueza. Szykujcie się do lektury! 

weronikka1
Avatar użytkownika - weronikka1
2017-10-21 09:24:12

Książkę czytałam już jakiś czas temu i uważam, że to bardzo dobra powieść, smutna ale piękna. 

Emilly26
Avatar użytkownika - Emilly26
2017-10-21 21:56:25

Jak dla mnie bardzo interesująca ksiażka. Wiele było zaskakujących momentów, ale myślę,że warto czytać tego rodzaju książki z  prawdziwą pasją.

Vanillivi
Avatar użytkownika - Vanillivi
2017-10-23 10:45:32

Mnie też "Złodziejka książek" nie zachwyciła. Podejrzewam, że gdybym ją przeczytała np. pod koniec podstawówki, gdy mój gust czytelniczy dopiero się kształtował, mogłaby być dla mnie interesująca. Być może to jest dobra książka np. do czytania z dziećmi, młodszymi nastolatkami, ewentualnie dla osób starszych, którzy poszukują czegoś prostego, ale ciut lepszego od romansidła. Dla mnie, jak to określiła MonikaP, zbyt naiwna, pretensjonalna.

Marquez to zdecydowanie bardziej moje klimaty ;)

Odpowiedz