50 cent

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2014-03-27
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-7924-208-5
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę: celalala

Ocena: 5.33 (3 głosów)

Zaskakująca opowieść rapera z kryminalną przeszłością.

Buła ma 13 lat. Jest outsiderem. Po przeprowadzce do małego miasteczka nie potrafi odnaleźć się w nowym miejscu. Popada w konflikty z kolegami, rodzicami, nauczycielami. Dziewczyna, w której jest zakochany, odsuwa się od niego. Chłopak staje się agresywny, znęca się nad słabszymi, gdy nieoczekiwanie… sam staje się ofiarą.

50 cent napisał „Szacunek ulicy”, opierając się na dramatycznych doświadczeniach własnej młodości. Przemoc, narkotyki, prześladowanie rówieśników – tak wyglądała jego codzienność. Na szczęście w porę zrozumiał, że to droga donikąd.

Teraz chce przestrzec Ciebie.

Kup książkę 50 cent

Opinie o książce - 50 cent

Avatar użytkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2014-07-25, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Bezkompromisowa i inspirująca opowieść o próbie odkupienia tyrana. Trzynastoletni Buła zabiera czytelnika w podróż przez chwile, które uczyniły go tym kim się stał. Historia jest luźno inspirowana wspomnieniami autora i rozmową z jego nastoletnim synem. Buła nie miał łatwego życia. Rodzice chłopaka się rozwiedli, musiał się przeprowadzić z matką z miejsca, które kochał - na przedmieścia Long Island. Usiłował dostosować się do nowego otoczenia. Tęsknił za ojcem i nienawidził nowego "przyjaciela" matki. W nowym miejscu był po prostu grubym, czarnym dzieciakiem. Rodzice traktowali go jak powietrze. Wreszcie wylądował w areszcie. Co gorsze - zmuszony został do rozmowy z terapeutką. Liz starała się dotrzeć do sedna incydentu, który doprowadził Bułę na terapię. Chłopak dość długo odmawiał współpracy... Kiedy pierwszy raz usłyszałam, że 50 Cent napisał książkę byłam zaskoczona. To tak jakby Snoop Dog zaśpiewał w operze. Nie jestem fanką tego twórcy i nie wiem zbyt wiele o nim jako o osobie, ale cieszę się, że zdecydowałam się przeczytać jego książkę. A dlaczego? Sami sprawdźcie... Powyższa książka porusza tematykę znęcania się. Nie zawsze znęcanie się nad kimś oznacza przemoc fizyczną. Może się ono objawiać słownie. Z mojego doświadczenia najczęściej takie książki koncentrują się wyłącznie na doświadczeniach z punktu widzenia ofiar. Tutaj obserwowałam wszystko oczami tyrana. Miałam możliwość ...
(czytaj dalej)
Avatar użytkownika - malutkaska
malutkaska
Przeczytane:2014-04-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki (2014), Przeczytane,
Curtis James Jackson III, znany jako 50 Cent, niedawno odwiedził Polskę. Amerykański raper nie przybył do naszego kraju, by zachwycić młodzież swoim muzycznym talentem. Zjawił się w naszej ojczyźnie, aby promować powieść pt.: "Szacunek ulicy", która dzięki staraniom Wydawnictwa SQN została przetłumaczona na język polski. Mogłoby się wydawać, że ta książka to kolejny pomysł promującego się celebryty na pozyskanie swych fanów. Prawda jest zupełnie inna. "Szacunek ulicy" to ciekawa i poruszająca opowieść o chłopcu, który nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Burton, nazywany przez wszystkich Bułą ma zaledwie 13 lat i niedawno musiał zmienić szkołę. Wszystko przez rozwód rodziców i przeprowadzkę do znienawidzonego przez chłopca Garden City. Życie w nudnym mieście to jednak nie najgorsze, co spotkało naszego bohatera. Od pierwszych dni w nowym otoczeniu nastolatek czuł niechęć kolegów do jego osoby. Problemy Burtona narastały, aż w końcu nadszedł moment, w którym jedyną obroną przed innymi stała się skarpeta wypełniona zużytymi bateriami. Czy w ten sposób Buła zyskał uznanie rówieśników i znalazł dla siebie miejsce wśród najpopularniejszych osób w szkole? O tym opowie Wam już sam Buła, podczas lektury "Szacunku ulicy". 50 Cent nie ukrywał przed czytelnikami, że inspiracją dla wielu wątków tej powieści było jego własne życie. Czarnoskóry chłopiec z kompleksami wrzucony w środowisko białych i działający w myśl zasady: "najlepszą obroną jest atak", posiada wiele cech autora. Losy Burtona, terapia psychologiczna, w której uczestniczył, jak również wzmianki dotyczące jego życia prywatnego to jednak efekt wyobraźni twórczej rapera, który w niebywale interesujący sposób odmalował portret małego, wykluczonego przez społeczeństwo człowieka. Buła wypowiada się jak na nastolatka przystało. Lubi od czasu do czasu użyć brzydkiego słowa, czy slangu znanego mu z podwórka. Nie wywyższa się i nie udaje kogoś, kim nie jest. Chyba właśnie przez to szybko zyskuje naszą sympatię. I choć czasami robi rzeczy, których nie jesteśmy w stanie zrozumieć, trzymamy kciuki, by udało mu się "wyjść na prostą" i raz jeszcze spróbować zyskać akceptację kolegów. W końcu ten nastolatek uwikłany jak dziesiątki innych na całym świecie w problemy dorosłych, zasługuje na szczęście i zrozumienie ze strony dorosłych. Szczerze mówiąc, nie spodziewałam się, że 50 Cent, znany mi jedynie z amerykańskich teledysków może napisać powieść, która zainteresuje czytelników. Po przeczytaniu "Szacunku ulicy" mam jednak wrażenie, że sukces komercyjny wspomnianej książki jest sprawą drugorzędną. Już same losy Burtona, tak bliskie wielu nastolatkom, mimowolnie zachęcają do lektury, a pseudonim artystyczny autora w tym wypadku jedynie potwierdza, że zakup tej pozycji to trafny wybór.
Link do opinii
Avatar użytkownika - klaudia92
klaudia92
Przeczytane:2014-09-12, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Reklamy