Łuk Triumfalny

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2011-04-11
ISBN: 978-83-7510-267-3
Dodał/a książkę: Karolina Śmilgin

Łuk triumfalny, powieść z roku 1946, przedstawia dramatyczne losy niemieckiego emigranta w Paryżu tuż przed wybuchem II wojny światowej. Ravic - pod takim nazwiskiem ukrywa się główny bohater - jest lekarzem i nielegalnie przeprowadza operacje w cieszącej się dobrą opinią klinice. Pewnego dnia poznaje przypadkiem kobietę, która wypełni jego puste - jak już mu się wydawało - życie. Ale innego dnia spotka, również przypadkiem, gestapowca, który go kiedyś torturował. Rozliczenie się z dramatyczną przeszłością - jakkolwiek okrutne - uwolni Ravica na nowo. "Człowiek może wiele wytrzymać" - z tą myślą wyruszy w niepewną, przymusową drogę do obozu dla uchodźców.

Kup książkę Łuk Triumfalny

Opinie o książce - Łuk Triumfalny

Niesamowicie wciągająca powieść przepełniona nostalgią przenosi czytelnika w klimat odległej Francji przed wybuchem wojny. To także wspaniała historia dwojga ludzi, miłość między nimi często jest trudna, burzliwa, jednak na tyle silna, aby się rozwijać mimo niesprzyjających czasów. Wspaniali bohaterowie, wyraziści, ma się wrażenie, że są tuż obok a nie tylko na kartkach książki. Autor przedstawia tu różne problemy jakie można mieć w życiu: okropieństwo wojny, przymusowa emigracja, samotność, tęsknota za krajem, szufladkowanie wszystkich Niemców do jednej kategorii. Od książki wprost nie mogłam się oderwać, czyta się z zapartym tchem, Joanna momentami mnie irytowała, sprawiała wrażenie takiej narwanej, że każdy musi być na jej skinienie, jednak z drugiej strony to też ciężko doświadczona kobieta, która chce być spełniona, przeżyć prawdziwe uczucie. Pierwsze spotkanie z twórczością Remarque i już nie mogę się doczekać kiedy sięgnę po kolejną powieść tego autora. "Łuk triumfalny" to powieść napisana pięknym językiem o samotności w czasie emigracji, uczuciu, które rozwinęło się w niewłaściwym czasie, nadziei na nadejście lepszych czasów. Polecam osobom lubiącym powieści z historią w tle, tym którzy lubią książki o miłości, która nie zawsze ma optymistyczne zakończenie, to także książka po to aby spojrzeć na Niemców innym okiem, gdzie nie tylko byli bezlitośni faszyści, ale również uczciwi obywatele sprzeciwiający się twardo poglądom Hitlera. Po przeczytaniu tej książki nasunął mi się fragment piosenki zespołu Raz Dwa Trzy "Czy te oczy mogą kłamać?" "A gdy się zejdą raz i drugi, kobieta po przejściach, mężczyzna z przeszłością" Książka o której się nie zapomina i wciąż chce się do niej wracać po przeczytaniu.
Avatar użytkownika - bookworm
bookworm
Przeczytane:2016-01-08, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Barwnie napisana,niedzisiejsza a jakże dzisiejsza.Jedna z tych książek,która zapada w pamięć i do której się wraca,czerpie się inspiracje. O miłości, człowieczeństwie, sensie życia...Ciekawa, mądra,życiowa choć nie dla wszystkich.Pewnie wiele osób ona znudzi,bo nie jest dla człowieka 21 wieku, jednostki internetowej,która nie szuka w książkach inspiracji a tylko relaks. Polecam dla ludzi wrażliwych, myślących, lubiących czytać.
Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:2011-07-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 2012 i wcześniej,
Miłość w trudnych czasach na moment przed wybuchem II wojny światowej... w czasach, gdy uczucie albo się odrzucało zadowalając się prostytutkami, albo łapało łapczywie zdając sobie sprawę, że na w kolejnym dniu pocisk może nie pozwolić już zaznać takiego szczęścia. Koniecznie do przeczytania i zastanowienia się na mocą własnych uczuć.
Avatar użytkownika - iguazu
iguazu
Przeczytane:2013-01-31, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Przepiękna, mój nr jeden! Trzyma w niepewności do końca....realista czy jednak romantyk? :) polecam!
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:1998-06-22, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - vajza
vajza
Ocena: 5, Czytam,
Czas życia i czas śmierci
Remarque Erich Maria0
Okładka ksiązki - Czas życia i czas śmierci

Czas życia i czas śmierci to historia żołnierskiego losu młodego Niemca - Ernsta Graebera. Nieoczekiwanie, w czasie klęsk armii niemieckiej, Graeber dostaje...

Noc w Lizbonie
Remarque Erich Maria 0
Okładka ksiązki -  Noc w Lizbonie

Początek drugiej wojny światowej. Wrogowie Trzeciej Rzeszy muszą jak najszybciej uciekać z Europy, lecz większość dróg ucieczki jest już zamknięta. Akcja...