Ślepa wierzba i śpiąca kobieta

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2008-05-12
ISBN: 978-83-7495-458-7
Tłumaczenie: Anna Zielińska-Elliott
Ilustracje: -
Dodał/a książkę: Gyero-Saski

Nowy zbiór opowiadań japońskiego autora bestsellerów Ze zbioru tego pochodzi opowiadanie Toni Takitani, które trafiło do rąk czytelników w ramach zeszłorocznej akcji Czytelmania Znajdziemy tu uczłowieczone wrony, drańskie małpy, lodowego luda i sny, które kształtują nas samych i otaczające nas przedmioty według naszych życzeń. Czy to przypadkowe spotkanie we Włoszech, romantyczny wypad do Grecji, wakacje na Hawajach, czy też zwykła bezbarwna codzienność, wszędzie tam bohaterowie Murakamiego przeżywają swe miłości, rozczarowania i niedosyt w kontaktach z tymi, na których najbardziej im zależy.

Kup książkę Ślepa wierzba i śpiąca kobieta

Opinie o książce - Ślepa wierzba i śpiąca kobieta

Avatar użytkownika - Styrana
Styrana
Przeczytane:2017-01-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017, Mam, Ulubione,
Uwielbiam styl Murakiego. Zawsze jak czytam jego książki, w głowie mam obraz osoby z dobrą dykcją. Wiem, że to nietypowe porównanie, ale tak właśnie kojarzy mi się sposób pisania Murakiego. Każde słowo w jego książkach ma znaczenie i nie wyobrażam sobie, aby ktoś podczas czytania na głos mógł któreś pominąć lub źle wymówić. Zawsze mam problem ze stwierdzeniem, czy jego postaci są realne czy wręcz przeciwnie. Bo w końcu ile ludzi w prawdziwym świecie wypowiada się tak ładnie?
Avatar użytkownika - Vilsa
Vilsa
Przeczytane:2014-10-12, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam,
Jak ocenić ten zbiór opowiadań? Wydaje mi się, że po pierwszym spotkaniu z Murakamim oczekiwałam więcej, tymczasem niektóre opowiadania były dla mnie jakby niedokończone, inne kompletnie od czapy, ale trafiały się też perełki. Jednym, które spodobało mi się bardziej był "Lodowaty mężczyzna". Ciekawa historia, ładne metafory, refleksje. Niemniej jednak całość wypada dość blado, czytało mi się to ciężko. Nie wiem, jak autor sprawdza się w dłuższych tekstach, jednak póki co chyba od niego odpocznę.
Avatar użytkownika - Mamalea
Mamalea
Przeczytane:2015-05-29, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Zbiór opowiadań, znakomitych stylistycznie, bazujących na świetnych pomysłach. Nawet, jeśli to czasem opowieści o zwyczajnych sprawach, to Murakami opisuje je w taki sposób, że czujemy, jak byśmy zaczytywali się w czymś nadrealnym, znacznie oddalonym od rzeczywistego świata, jaki znamy i rozumiemy. Jedyne zastrzeżenie z mojej strony dotyczy charakterystycznego dla Murakamiego "godzenia się z zastanymi zjawiskami" - coś się zdarza, coś działa tak, tak po prostu jest i albo to zaakceptujemy bez wyjaśnień albo sami będziemy snuć własne rozwinięcia tematu. Jest to dość irytujące, gdy autor nie tłumaczy czytelnikowi przyczyn ani nie rozwija skutków czasem absurdalnych, ale ciekawych wydarzeń. No, ale być może nad wszystkim po prostu panuje "bóg jazzu" ;-)
Avatar użytkownika -

Przeczytane:, Mam,
Opowiadania, ktorych jest duzo...
Osobiście zdecydowanie bardziej lubię twórczość Murakamiego w długich i zawiłych powieściach, niż krótkich opowiadaniach. Raczej nie polecam tej książki jako próby zapoznania się z jego twórczością, gdyż można się rozczarować. Radzę zapoznać się z innymi książkami autora przed przystąpieniem do czytania właśnie tej. Dlaczego? Uważam, że najpierw należałoby się przyzwyczaić do dość nietypowego stylu autora aby móc zachwycić się i zrozumieć Murakamiego w tak trudnej formie literackiej jaką jest opowiadanie. Jednak styl Murakamiego jak zawsze pozostaje wyjątkowy. Szczególnie zapadło mi w pamięci opowiadanie o kotach ludojadach oraz lodowatym mężczyźnie. Murakami opowiada przeważnie o ludziach młodych, trudnych kontaktach międzyludzkich i uczuciu samotności, którego głębię ukazuje opowiadanie o "lodowatym mężczyźnie".
Avatar użytkownika - Barbarka
Barbarka
Przeczytane:2013-08-11, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2013 roku,
Zachwyciła mnie twórczość tego pisarza, czytałam jednym tchem. Polecam bardzo, warto przeczytać.
Avatar użytkownika - aggi
aggi
Przeczytane:2012-08-26, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Wspaniała książka zawierająca niesamowite opowieści.
Avatar użytkownika - emu
emu
Przeczytane:2013-07-28, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2013,
Genialne opowiadania. Niesamowicie wciągające mimo czasami zupełnie zwyczajnej tematyki ( "W roku spaghetti"). Zwyczajni bohaterowie postawieni w sytuacjach rodem z koszmaru ("Rozkwit i upadek pieczonych rożków"- chyba moje ulubione opowiadanie niepokojące i niedające o sobie zapomnieć przez długi czas). Dużo zmagań z przeszłością i samotnością, doprawionych szczyptą obrazów z pogranicza jawy, snu i podświadomości, które sprawiają, że dalsze życie nie będzie już takie same. Całość idealna do nieśpiesznego delektowania się.
Avatar użytkownika - Azucena
Przeczytane:2013-08-27, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Norwegian Wood. Audiobook
Haruki Murakami0
Okładka ksiązki - Norwegian Wood. Audiobook

Powieść "Norwegian Wood", opublikowana w 1987 przyniosła Hurakami Haruki ogromny rozgłos. Napisana w Grecji i we Włoszech jest książką, którą przeczytał...

Ślepa wierzba i śpiąca kobieta. Audiobook
Haruki Murakami0
Okładka ksiązki - Ślepa wierzba i śpiąca kobieta. Audiobook

Nowy zbiór opowiadań japońskiego autora bestsellerów. Ze zbioru tego pochodzi opowiadanie Toni Takitani, które trafiło do rąk czytelników w ramach zeszłorocznej...