Botanika duszy

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2014-04-01
ISBN: 978-83-7818-400-3
Dodał/a książkę: Jedrulek

Filadelfijska zima 1800 roku z nowym stuleciem wita na świecie Almę Whittaker. Ojcem jest odkrywca, matka dorównuje wiedzą przyrodniczą najtęższym męskim umysłom epoki. W wolnomyślicielskiej rodzinie Alma rozwija pasje naukowe. Na jej drodze staje jednak piękny i zagadkowy mężczyzna, utopijny wizjoner i artysta. Łączy ich fascynacja tajemnicą istnienia. Szukają wspólnej drogi. Towarzyszą im żywioły przyrody oraz ludzie, charaktery krwiste i nietuzinkowe. Czy ją odnajdą? Przemierzamy z bohaterami planetę od Londynu przez Peru i Tahiti po Amsterdam.

Gilbert wartko i z ciętym humorem przedstawia historię niezwykłej kobiety o żywym umyśle i równie żywym sercu, która za sprawą skali marzeń stanęła w pierwszych rzędach intelektualnej awangardy burzliwych czasów

Kup książkę Botanika duszy

Avatar użytkownika - madak
madak
Przeczytane:2014-03-15, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki w 2014 roku, Literatura piękna,
Elizabeth Gilbert popularność przyniosła bestsellerowa powieść Jedz, módl się, kochaj, która doczekała się także filmowej adaptacji. Po bardzo dobrym przyjęciu tej książki przez czytelników, kolejne tytuły autorki nie doczekały się podobnego rozgłosu. Kontynuacja powieści Jedz, módl się, kochaj – I że cię nie opuszczę – przeszła właściwie bez większego echa, podobnie jak Ludzie z wysp – lektura naprawdę zajmująca i godna uwagi. Wydawać by się mogło, że autorka zamiast dokładać do Jedz, módl się, kochaj kolejne bestsellery, zamknęła się w dziwnej niszy, z której nie chce - czy też z braku pomysłów nie może - wyjść. Zła passa to jednak przeszłość. Najnowsza powieść Elizabeth Gilbert Botanika duszy deklasuje wszystkie dotychczasowe publikacje autorki. Botanika duszy to bowiem lektura diametralnie różna od tych, do których Elizabeth Gilbert zdążyła przyzwyczaić już swoich czytelników.Akcja powieści rozgrywa się w XVIII i XIX wieku i zahacza o niemal każdy mniej lub bardziej egzotyczny skrawek świata. Ramy czasowe są w lekturze tak sztywno ustalone, że czytelnik ma wrażenie, jakby trzymał w rękach naukową rozprawę, a już z dużą pewnością skrupulatnie i z analityczną dokładnością prowadzony dziennik. Główna bohaterkę, Almę Whittaker, czytelnik poznaje w dniu jej narodzin i od tego czasu niemal dzień w dzień staje ...

Opinie o książce - Botanika duszy

,,Botanika duszy" z pewnością jest powieścią wielowątkową i trudną do sklasyfikowania. To zarazem portret i perypetie niezwykłej bohaterki, której dane było spędzić życie na badaniu świata; o uniwersalnych zagadnieniach jak miłość, przyjaźń, poświęcenie, wybaczanie. Także jest powieścią trudną do ocenienia: bo bywały dla mnie niezrozumiałe i też nużące fragmenty . Z drugiej strony trudna do przewidzenia, oryginalna, nietypowa fabuła, daje dużo do myślenia, można wyciągnąć różne wnioski. Szczególną taką zapadającą w pamięć częścią powieści z bogactwem do interpretacji jest podróż bohaterki, misja z konsekwencjami, której celem jest znalezienie kogoś, a zarazem czegoś. Gilbert dotknęła tu także spraw metafizycznych, filozoficznych- rewolucyjna teoria Almy o świecie, który jest walką o przetrwanie, istotę dobra i poświęcenia, istna botanika duszy. Jednak cieszę się, że poznałam tę lekturę.
Avatar użytkownika - sarenka29
sarenka29
Przeczytane:2014-08-29, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - kasiulek17
kasiulek17
Przeczytane:2014-04-22, Ocena: 5, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2014 roku, Mam,
Tym razem skuszona wieloma pozytywnymi opiniami postanowiłam sięgnąć po najnowsze dziecko Elizabeth Gilbert, Botanika duszy. Wiele razy się zarzekałam, aby nie do końca sugerować się innymi recenzjami, opisami na okładkach, jednak tym razem postanowiłam złamać swoją zasadę. Coś ten tytuł ma w sobie, że nie mogłam przejść obok niego obojętnie. Czy faktycznie przygoda z tą lekturą wniosła w moje odczuwanie pozytywne emocje? Przekonajcie się. Poznajemy Henry`ego Whittaker`a, który pochodząc z ubogiej rodziny, żyje jednak w otoczeniu tych bogatych. Życie tych drugich bardzo mu się podoba i jest wręcz tym zafascynowany, pragnie sam zdobyć bogactwo i nie zastanawiać się dniem jutrzejszym. Jego marzenie jest na tyle silne, że chłopak poprzez swoją inteligencję i chęć zdobywania wiedzy staje się z czasem doświadczonym i wpływowym botanikiem. Swoją pasją zaraża córkę Almę, która przejęła jego zainteresowanie roślinami. Rodzice od najmłodszych lat zarażają wiedzą swoją córkę, która dość szybko zdobywa doświadczenie w rozpoznawaniu najrzadszych roślin oraz badaniu ich. Zna kilka języków, już w wieku 5 lat potrafi prowadzić konstruktywne rozmowy z dorosłymi, zadaje bardzo poważne i mądre pytania, na które domaga się wyczerpujących odpowiedzi. Niekiedy zdarza się jej zaszokować rozmówcę swoją wiedzą, a nawet zaskoczyć go tym, że wie o wiele więcej niż on sam, co nie rzadko doprowadza do konsternacji rozmówcy. Alma nie jest ładną dziewczynką, co nawet stwierdził sam Henry dla mnie ta pospolita jest warta co najmniej dziesięć tych ślicznych. (str. 103) Dziewczynka jest świadoma swojej urody i stara się poprzez swoją inteligencję odwracać od niej uwagę. Alma nie ma przyjaciół, nie ma na nich czasu. Pewnego dnia jej rodzice adoptują Prudence, piękną, choć cichą i wydaje się, że głupiutką dziewczynkę. Dziewczynki są wręcz przeciwieństwami wraz z wiekiem przybywało Almie odwagi w konwersacji, swobody, dociekliwości. Prudence nigdy nie osiągnęła takiej pewności siebie przy stole. Zwykle siedziała milcząca i śliczna, rodzaj bezużytecznej osoby towarzystwa, po prostu zajmując krzesło pomiędzy gośćmi i nie wnosząc swoją obecnością nic ponad urodę. W pewnym sensie jednak się przydawała. Można było posadzić ją obok kogokolwiek, nigdy nie narzekała. (str.97) Od tego czasu dziewczynki starają się zaprzyjaźnić, jednak nie do końca im to wychodzi. W ich życiu pojawia się również Retta - dziewczynka, której wszędzie pełno, której wydawałoby się, że buzia jej się nie zamyka. Chce zostać ich przyjaciółką, jednak do Almie właśnie skradnie serce. Nie miałam okazji zapoznać się wcześniej z twórczością Elizabeth Gilbert. To autorka Jedz, módl się i kochaj oraz I że cię nie opuszczę... - dwóch wyjątkowych wydanych przez wydawnictwo Rebis książek, które stały się mega bestsellerami niemal na całym świecie. Na podstawie Jedz, módl się i kochaj nakręcono film z Julią Roberts i Javierem Bardememem w rolach głównych. Botanika duszy, to lektura, którą czyta się niespiesznie. Te prawie sześćset stron historii, to poezja smaku i kunsztu pisarskiego. To historia rodziny zafascynowanej naturą, oddanej jej bez reszty. Zarówno Henry jak i Alma oddają się swojej pasji całkowicie, nie rzadko kosztem innych. To historia człowieka, który w dzieciństwie nie miał nic, a swoją ciężką pracą doprowadził do wielkiego majątku zarówno w sferze finansów jak i emocjonalnego i duchowego. Alma powiela postępowanie ojca i za bardzo zatraca się w swojej pasji, czego skutkiem jest utrata swojej wielkiej miłości, który nie wiedzieć, kiedy pokochał inną kobietę. Niestety Alma zauważyła to za późno. Botanika duszy to książka o poświęceniu, którego finał doprowadza do cierpienia, do utraty najbliższych, nie zauważania otaczającego świata. Język, jakim posługuje się Elizabeth Gilbert jest magiczny, piękny, zatraciłam się w lekturze już od pierwszych stron. To jak autorka prowadzi czytelnika przez arkana botaniki, później wprowadza w świat Whittaker`ów jest niesamowite. Plastyczność języka, przechodzenie z wątków w wątek jest niezauważalne. Tej książki nie da czytać się szybko, ją trzeba celebrować, poznawać niespiesznie każde pojęcie, każdy element duszy. Botanika duszy to powieść historyczna, której wydarzenia dzieją się z początkiem XIX wieku. Jednak Elizabeth Gilbert nie skupia się szczególnie na ukazaniu norm obyczajowych w tym okresie panujących, a nakierowuje czytelnika botanikę.
Avatar użytkownika - KsiazkowoLC
KsiazkowoLC
Przeczytane:2014-03-25, Ocena: 4, Przeczytałam, 2014, Wyzwanie 2014, Mam, Recenzenckie/Autorskie,
Na wstępie pragnę podziękować Domowi Wydawniczemu REBIS za udostępnienie egzemplarza do recenzji. Niniejsza książka jest już moim trzecim spotkaniem z twórczością tej autorki po bestsellerowych "Jedź, módl się, kochaj" oraz "I że cię nie opuszczę... czyli love story". I tym razem E. Gilbert zadbała o charakterystyczny dla niej klimat powieści, która według mnie jest niebagatelnym koktajlem intelektualno-emocjonalnym. Na wstępie poznajemy losy Henrego Whittakera, który żyjąc wraz z rodzicami i rodzeństwem w biedzie ma jednocześnie ogromną ambicję, aby w przyszłości być bardzo bogatym. Jak dowiadujemy w toku lektury jego pragnienia po wielu różnorakich trudach, choć niekiedy płaci za to wysoką cenę, w końcu się ziszczają. Następnie autorka opisuje nam córkę Henrego, Almę, która od najmłodszych lat mimo, iż nie grzeszy urodą jest dzieckiem nieprzeciętnie inteligentnym. W pewnym momencie pojawia się też druga przybrana córka Whittakerów, dziewczynka o imieniu Prudence stanowi przeciwieństwo Almy, jest piękna lecz zdawać by się mogło, że mało elokwentna z racji swojego pochodzenia. Tytuł najnowszej powieści E. Gilbert doskonale oddaje jej treść. Jest to opowieść o botanice, która jest wielką pasją bohaterów, lecz także o tajemnicach i zakamarkach ludzkich dusz, a jest ich tak wiele jak wielu jest ludzi na świecie. Książka ta nie należy do łatwych, ale warto poświęcić jej swój czas; Jeśli więc zechcecie dowiedzieć się więcej o Henrym, Almie, Prudence i pozostałych bohaterach tej historii oraz poznać ich niejednokrotnie pogmatwane losy i sekrety będziecie mogli to zrobić już niebawem, gdyż powieść pojawi się w księgarniach już 1 kwietnia :).
Avatar użytkownika - nowaczek
Przeczytane:2014-06-23, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,
Wielka Magia
Elizabeth Gilbert0
Okładka ksiązki - Wielka Magia

Wielka Magia - zdaniem m.in. ,,USA Today" i ,,Vanity Fair" najgorętsza książkowa premiera tej jesieni! Autorka Jedz, módl się, kochaj i innych...

Ostatni taki Amerykanin
Elizabeth Gilbert 0
Okładka ksiązki - Ostatni taki Amerykanin

Jako siedemnastolatek opuścił zamożny rodzinny dom, by zamieszkać w głuszy. Trzydzieści lat później wciąż tam jest?Ostatni taki Amerykanin to prawdziwa...