Christine

ISBN: 978-83-7648-692-5
Tytuł oryginału: Christine
Tłumaczenie: Agnieszka Lipska-Nakoniecznik
Dodał/a książkę: dona

To była miłość od pierwszego wejrzenia. Siedemnastoletni Arnie Cunningham zobaczył Christine i zdecydował, że musi ona należeć do niego. Zafascynowany, nie słuchał ostrzeżeń najlepszego przyjaciela ani swojej dziewczyny, która go w końcu opuściła, pokonana przez rywalkę. Rodzice, nauczyciele i wrogowie Arniego przekonali się, co znaczy stanąć na drodze mściwej i bezlitosnej Christine. Bo Christine to nie kobieta. To siejący zło i śmierć Plymouth fury rocznik 1958, samochód widmo. ,,Christine", jedna z bardziej popularnych powieści Kinga, została zekranizowana niemal od razu po ukazaniu się książki. Film w reżyserii Johna Carpentera wszedł na ekrany kin w 1983 roku.

Kup książkę Christine

Opinie o książce - Christine

Avatar użytkownika - Mmyszunia
Mmyszunia
Przeczytane:2017-03-14, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek w 2017,
Właściwie to daję tej książce 4 plus. Na piątkę trochę mi brakuje. Jest to zwariowana historia o aucie z lat 50. W sumie w tym zdaniu można zawrzeć prawie całą historię. Oczywiście nie jest to wszystko tak czarno-białe. Młody Arnie kupuje samochód, właściwie grata, w którym się zakochuje. Zaczyna go naprawiać. Z czasem okazuje się, że to więcej niż zwykła obsesja. A to co go przyciąga do starego auta zaczyna być niszczącą siłą. Dla fanów Kinga polecam, ale nie znajdziecie tu wielu scen silnie przesyconych grozą.
Avatar użytkownika - PrzyKawieZKsiazk
PrzyKawieZKsiazk
Przeczytane:2017-01-16, Ocena: 5, Przeczytałem,
King opowiada historię o młodym, nieśmiałym i inteligentnym chłopaku Arniem Cunninghamie. Stał się właścicielem przeklętego samochodu, który zawładnął jego duszą i morduje jego gnębicieli. Książka ta jest kultową powieścią grozy. Wydaje się to być śmieszne, że samochód może być mordercą. Nie dajcie się zwieść, gdyż w wykonaniu Kinga jest to prawdziwe mistrzostwo, a książka przyprawia o gęsią skórkę. "Christine" po raz pierwszy wydano w 1983 roku. John Carpenter w tym samym roku ją zekranizował zachowując jednocześnie klimat książki - jedynym minusem jest to, że trochę okroił jej problematykę. Christine to imię samochodu, który opętał umysł Arniego już od momentu, kiedy zobaczył go wystawionego na sprzedaż. Można śmiało powiedzieć, że była to miłość od pierwszego wejrzenia. Christine chyba wiedziała kogo uwieść - zakompleksiałego i wyszydzanego siedemnastolatka, który miał złote ręce mechanika i samochodowej pasji. Idealnie się nadawał. Od momentu pierwszej wspólnej jazdy i chwil spędzonych sam na sam w garażu, Arnie nie myśli już o niczym innym. Jego myśli skupiają się wokół czerwieni, chromowanych wykończeniach i uczuciu, które ogarnia go, gdy w pobliżu jest jego Christine... Arnie zmienia się, nie jest już taki sam jak na początku. Zresztą jego samochód by mu nie pozwolił na inną opcję. Christine się wścieka i szuka zemsty. Ona po prostu zaczyna polowanie. "Christine" to niesamowita opowieść o obsesji i historii samochodu, który potrafi opętać swojego właściciela. Kradnie duszę i ją zatruwa, wykorzystuje do własnych potrzeb. Często bywa zazdrosna. Mści się nie tylko za swoją krzywdę, ale także za krzywdy Arniego. Doskonale wie, jak pokonać rywala, który znajdzie się na horyzoncie. Samochód niczym demon.
Avatar użytkownika - ladowarka
ladowarka
Przeczytane:2015-11-24, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Po skończeniu lektury zaczęłam bać się własnego samochodu :D. Bezmiar wyobraźni Kinga nigdy nie przestanie mnie zadziwiać. Mistrz w swoim fachu,ot co.
Avatar użytkownika - czarniutka21
czarniutka21
Przeczytane:2014-06-02, Ocena: 5, Przeczytałam, Wyzwanie 26 książek 2014,
Przeczytałam tylko jedną powieść tego autora i od dawna przymierzałam się do kolejnej. Po wyzwaniu "czytam książki obyczajowe" zachciało mi się czegoś zupełnie innego. Wybór padł na ,,Christine" i nie żałuję. Styl pisania Kinga jest specyficzny - dogłębnie analizujący ludzką psychikę i odrobinę przygnębiający. Mimo dziwnego tematu powieści jakim jest morderczy samochód to książka przypadła mi do gustu. Opowiada ona nie tylko o zabójczym czerwonym aucie, przedstawia problemy nielubianego nastolatka, którego powoli obsesją staje się samochód ,,Christine". Jest to zdecydowanie horror, gdyż przedstawia sceny drastycznych morderstw, jednak mnie najbardziej podobały się portrety psychologiczne bohaterów. Przeżywałam trudne sytuacje razem z nimi, współczułam rodzicom Arniego, czułam niepokój wraz z jego najlepszym przyjacielem Denisem. Powieść napisana jest ciekawie, z pomysłem i według mnie jest klasyką w swoim gatunku. Polecam ;)
Avatar użytkownika - Furin
Furin
Przeczytane:2014-01-16, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 52 książki - 2014,
Chrtistine to jedna z lepszych książek Kinga, jaką miałem przyjemność przeczytać. Pisząc w pierwszej osobie, Stephen King potrafi z łatwością zdobyć czytelniczą sympatię. Choć z początku byłem sceptycznie nastawiony do samej książki. Jakoś nie przemawiała do mnie minirecenzja, to w konsekwencji zjadłem książkę w dwa dni, ze smutkiem rozstając się z Denisem. A zakończenie? Po całym napięciu wywołuje jeszcze dreszczyk emocji!
Avatar użytkownika - karla1214
karla1214
Przeczytane:2013-02-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Świetna książka ! King jest dla mnie mistrzem w swoim fachu. Bardzo lubię jego książki, przedewszystkim za orginalność. No bo czy znajdziemy gdzieś jeszcze książkę o nawiedzonym samochodzie, który prześladuje i zabija ludzi ? xD Stephen po raz kolejny popisał się swoją pomysłowością, a książkę pomimo dużej liczby stron czytało się bardzo szybko. Bardzo polecam :D
Avatar użytkownika - pajeja88
pajeja88
Przeczytane:2013-07-08, Ocena: 5, Przeczytałam, czytam regularnie w 2013 roku,
Ostatnio w jednym z programów telewizji śniadaniowej usłyszałam, że czytanie Kinga to trochę wiocha i wstyd. Nie mogłam wyjść z szoku... Aż taki zły gust mam, że jeden z moich ulubionych autorów to wiocha? Niezrażona tą opinią, a może nawet trochę nią zachęcona sięgnęłam po Christine. Chyba tylko King jest w stanie napisać książkę o samochodzie mordercy, który nie tylko się regeneruje ale też potrafi opętać swego właściciela tak dobrze, że zamiast uważać to za bzdurę czyta się z wypiekami na twarzy. To właśnie kunszt mistrza sprawił, że ostatnie zdania wbiły mi się w pamięć na długo i ciągle się zastanawiam czy Christine wróciła. Może i dla niektórych wiocha jednak dla mnie bardzo dobra książka.
Avatar użytkownika - djas
djas
Przeczytane:2017-12-09, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Avatar użytkownika - Aramina
Aramina
Przeczytane:2017-11-08, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2017,

King w najlepszym wydaniu - kwintesencja jego twórczości zamknięta w jednej powieści.

Sam pomysł wydaje się być banalny. Ba! Opis na okładce książki wskazuje na tandetę i nie każe stawiać wielkich oczekiwań. Jednak w przypadku tego nazwiska ciężko tego nie robić :)

Bardzo krzywdzące jest dla tej książki opisanie jej tylko jako horror (choć tym jest w drugiej części i to w świetnym wydaniu). Przecież pierwsza część to doskonały opis o przyjaźni która ma przetrwać wszystko, o miłości i zafascynowaniu, o trudach dorastania, o ciężkich chwilach na różnych etapach edukacji. Tyle treści w jednej powieści, którą łączy jeden samochód widmo. Ona. Christine.

Ten wóz ma charakter, który z łatwością napędza całą fabułę i nie sposób oderwać się od tej powieści. Każda postać ma stworzony świetny profil psychologiczny, a ich zachowania są bardzo naturalne. Nie sposób nie docenić wszystkich zwrotów fabularnych (nawet jeśli zbliżonych do poprzednich powieści vide Bastion), które sprawiają że myśli wracają do książki tak jak Arnie wraca do Christine.

Avatar użytkownika - Aksyd
Przeczytane:2016-05-26, Ocena: 6, Przeczytałam, Horror,
Zielona mila. Audiobook
Stephen King0
Okładka ksiązki - Zielona mila. Audiobook

W więzieniu Cold Mountain znajduje się nieobliczalny, niezwykle agresywny młodociany zabójca William Wharton jak również Eduard Delacroix...

Carrie
Stephen King0
Okładka ksiązki - Carrie

Carrie White jest inna niż jej rówieśnicy. Nie chodzi na prywatki, nie interesują się nią chłopcy, stanowi obiekt kpin i docinków. Matka...