Okładka książki - Cykl neapolitański (#4). Historia zaginionej dziewczynki

Cykl neapolitański (#4). Historia zaginionej dziewczynki

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2016-05-18
Dodał/a książkę: elibri

,,Czasem zdarzają się jeszcze genialni pisarze. Nigdy nie zapomnę chwili, w której odkryłem Elenę Ferrante". Jonathan Franzen

Ostatni tom bestsellerowej serii, którą otwiera Genialna przyjaciółka. W skład tetralogii wchodzą również Historia nowego nazwiska oraz Historia ucieczki. Wszystkie powieści odniosły międzynarodowy sukces i zostały docenione także w środowisku pisarskim.

Elenę i Lilę łączy niełatwa więź oparta na miłości, nienawiści, zazdrości, dominacji i podległości. Wspólnie wychowywały się na przedmieściach Neapolu. Elena zdecydowała się opuścić rodzinne miasto, aby kontynuować edukację w Pizie. W trakcie studiów została poczytną pisarką, a potem żoną nobilitowanego wykładowcy i matką.

Tymczasem Lila pozostała w rodzinnym mieście, wyszła za mąż w wieku szesnastu lat, urodziła synka. Z czasem porzuciła dostatnie życie przy boku męża, podjęła ciężką pracę w fabryce. W końcu kobiecie udaje się odnieść sukces zawodowy, jednak żyje w miejscu, gdzie rządzą nepotyzm, szowinizm i przestępczość.

Ostatecznie losy dwóch przyjaciółek ponownie się splatają w mieście, które je kiedyś połączyło...

,,Ta wciągająca opowieść o dwóch przyjaciółkach Lili i Elenie, o Neapolu, o walkach rodzin, o politycznych rozgrywkach przełomu lat 60. i 70., o rewolucji seksualnej - jest przede wszystkim historią budzenia się kobiecej świadomości". Justyna Sobolewska, Polityka

,,Włoska kultura, opuszczona przez Felliniego i Antonioniego, zdominowana przez telewizyjną papkę ery Berlusconiego, po latach posuchy zyskała nową światową markę". Juliusz Kurkiewicz, Gazeta Wyborcza

,,Pisarka zdobywa się na brutalną szczerość i bardzo często porusza tematy tabu, a także dokonuje bezlitosnej analizy swoich bohaterek - z uporem tropi źródła ich lęków i wypunktowuje słabości. Ich losy, problemy i emocje przedstawia w tak wyrazisty i autentyczny sposób, że trudno nie ulec sugestii recenzentów, ale i samej Ferrante, że w książkach opisuje ona własną historię". Michał Kukawski, Twój Styl

Kup książkę Cykl neapolitański (#4). Historia zaginionej dziewczynki

Opinie o książce - Cykl neapolitański (#4). Historia zaginionej dziewczynki

Avatar użytkownika - lucter
lucter
Przeczytane:2017-04-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Satysfakcjonujące czytelniczo zakończenie cyklu. Poznajemy losy dwóch przyjaciółek i ich rodzin aż do wieku około 60 lat kiedy Lila postanawia zniknąć a Lenu opisać ich historę. Losy poznawanych od dzieciństwa bohaterów potoczyły się różnie, niekiedy tragicznie. Lilę też spotyka niewyobrażalna tragedia utraty małego dziecka. Patrząc z perspektywy 4 książek życie Lili było naprawdę ciężkie, aż chciałoby się powiedzieć, że ta niezwykła dziewczyna i kobieta zasługiwala na coś lepszego. Ale przecież taki jest los kobiet na całym świecie i to jest smutna refleksja. W losach Lenu widać większe spełnienie - kariera, związki, udane córki, ale to też ciągła walka o pozycję, uznanie innych, uczucie do od zawsze kochanego mężczyzny, z którym związek okazuje się fiaskiem. Wydaje się, że najważniejszą w życiu relację nawiazała z Lilą i o tym są te książki - o przyjaźni 2 kobiet.
Avatar użytkownika - annakp
Przeczytane:2016-10-31, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2016,
Genialna przyjaciółka. Audiobook
Elena Ferrante0
Okładka ksiązki - Genialna przyjaciółka. Audiobook

,,Spośród wielu sposobów, do których uciekają się pisarze, by opowiedzieć świat, preferuję posługiwanie się narracją precyzyjną, jasną i uczciwą, która...

Córka
Elena Ferrante0
Okładka ksiązki - Córka

,,Ta powieść to olbrzymi sukces ... Delikatna, ale śmiała, precyzyjna, ale ulotna, ostra niczym nóż, ale kojąca niczym balsam". La Repubblica  ,,Córka...

Dobry pies
Rafał Witek