Egzamin z oddychania

Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2012-10-17
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-63387-27-3
Liczba stron: 480
Dodał/a książkę: lokesh

Ocena: 4.75 (4 głosów)

Zmysłowa opowieść o miłości absolutnej.

Ona, Muszelka, jako dwunastoletnia dziewczynka zagrała w jednym z jego filmów. Już wtedy wiedziała, że go kocha i że ich drogi wkrótce się połączą. Musiała tylko dorosnąć. Musiała przejść przez ręce wielu mężczyzn, dojrzeć, aby wreszcie połączyć się z nim.

On, Sandow, artysta, który stworzył już prawie wszystko, co mógł. Choć najważniejsze dzieło jeszcze przed nim. Dotąd nie czuł takiej jedności z nikim. Ponowne pojawienie się Muszelki w jego życiu sprawiło, że ziemia i czas stanęły w miejscu, zatarły się granice między dobrem i złem.

Ta miłość musiała się zdarzyć.

Kup książkę Egzamin z oddychania

Opinie o książce - Egzamin z oddychania

Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2014-06-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2014,
Motto książki, zdaje się być wytatuowane na skórze Muszelki: ,,Największą w życiu mądrością jest kochać z wzajemnością". Niby banalne, ale prawdziwe. Autor porusza ważne i uniwersalne tematy, takie jak: miłość, seks, śmierć, historia, mająca odzwierciedlenie w teraźniejszości czy walka ze swoją naturą. Jest to opowieść o bezwarunkowej miłości, a tym samym o poświęceniu dla drugiego człowieka, o ogromnym oddaniu, o walce o odrobinę szczęścia. Poza tym jest sporo podobieństw pomiędzy Sandowem a Kolskim. Obaj są reżyserami po rozwodzie, obaj mają małe dziecko. Książka jest jakby dziennikiem, w którym autor porządkuje swoje życie, rozlicza się z przeszłością i żegna się z umierającą matką. Czytając nie wiadomo do końca, co jest fikcją, a co prawdziwym życiem, gdzie wytyczyć granice. Sam autor do końca tego nie wie. Książka aż kipi od przekleństw. Są także pewne określenia i zwroty, które wielokrotnie mnie rozbawiły. Co ciekawe, autor sam w wywiadzie przyznał, że bohaterka jego książki, zwana "Muszelką" istnieje naprawdę i nawet czytała "Egzamin z oddychania". To bardzo kontrowersyjna książka, jedni ją kochają, inni nienawidzą. Przekonajcie się sami.
Link do opinii
Avatar użytkownika - gimm1
gimm1
Przeczytane:2015-02-24, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Coś mnie skusiło i sięgnęłam po to tomiszcze. Czytałam z ciekawością połykając kolejne strony zaskoczona bezpośredniością wypowiedzi, wielością wątków i tematów. Zostałam fanką niektórych fragmentów, zaciekawiły mnie niektóre informacje. Czytając "egzamin ..." można pogubić się w czasie i z zakłopotaniem oddzielać wizje od prawdy. Przyznam się, że czekałam co się wydarzy na końcu książki ale zapomniałam, że ona zaczyna się od końca. W zasadzie końców jest tam wiele, bo to jakby materiał na kilka opowieści/filmów.
Link do opinii
Avatar użytkownika - lady_foe
lady_foe
Przeczytane:2014-02-21, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - edith013
edith013
Przeczytane:2013-02-15, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Inne książki autora
Las, 4 rano
Jan Jakub Kolski0
Okładka ksiązki - Las, 4 rano

,,Bycie sobą jest nieuniknione i wkurwiające, ale nie ma przed nim ucieczki..."   Mówi o sobie First,  bo nie tylko jako pierwszy...

Jancio Wodnik i inne nowele
Jan Jakub Kolski0
Okładka ksiązki - Jancio Wodnik i inne nowele

Zbiór nowel autorstwa polskiego reżysera filmowo/teatralnego Jana Jakuba Kolskiego, gdzie świat baśni przeplata się ze światem rzeczywistym, tworząc łatwy...

Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Powstanie film narodowy
Jacek Świdziński
Okładka książki - Powstanie  film narodowy
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy