Farbowana blondynka

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2015-10-08
Dodał/a książkę: elibri

Szczęście? Jest na nie jakaś recepta?

Danuta Noszczyńska - plastyczka, reżyserka, twórczyni amatorskich teatrów Azet i Amarant, specjalista do spraw teatru i plastyki w Miejskim Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie, absolwentka krakowskiego liceum plastycznego oraz wydziału filozoficznego UJ. Jako pisarka zadebiutowała w 2007 r. książką ,,Historią nie Magdaleny". Potem ukazały się: ,,Blondynka moralnego niepokoju", ,,Hormon nieszczęścia", ,,Mogło być gorzej", ,,Kufer babki Alicji", ,,Luizę pilnie sprzedam", ,,Pod dwiema kosami, czyli przedśmiertne zapiski Żywotnego Mariana" (Nagroda Festiwalu Literatury Kobiecej ,,Pióro i Pazur"), ,,Wszystkie życia Heleny P." i ,,Harpia".

Kup książkę Farbowana blondynka

Avatar użytkownika - madak
madak
Przeczytane:2015-10-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2015 roku, Mam, Obyczajowe,
Sięgając po którąś z powieści Danuty Noszczyńskiej – czy to po jedną z pierwszych książek, takich jak Blondynka moralnego niepokoju czy Hormon nieszczęścia, czy po pozycje o zdecydowanie bardziej „poważnej” tematyce – Pod dwiema kosami, czyli przedśmiertne zapiski Żywotnego Mariana i Wszystkie życia Heleny P., czy też po najnowszy tytuł, Farbowaną blondynkę – możemy mieć pewność, że publikacje te nas zauroczą i sprawią, że po każdym kolejnym tytule odczuwać będziemy swoisty „głód Noszczyńskiej”. Harpia, przedostatnia książka autorki, była już swego rodzaju zapowiedzią, że prawdopodobnie wkrótce czytelnik będzie mógł się spodziewać powrotu do atmosfery znanej ze zdecydowanie lżejszych – pierwszych – powieści autorki. I tak też sprawa się ma z Farbowaną blondynką. Powieść to bowiem lekka, zabawna, autorka nie stroni w niej od dowcipów słownych i sytuacyjnych, ale nie unika też ważnych zagadnień i stawia poważne pytania.Tamara to trzydziestoletnia kobieta sukcesu. Dziewczyna pochodzi z małego miasteczka i ponad wszystko pragnie wniknąć w strukturę wielkiego, modnego miasta, do którego przeprowadziła się - jak to się mówi - „za pracą”. A pracuje w „czekoladowej” korporacji na jednym z kierowniczych stanowisk, dzieląc swój cenny czas pomiędzy obowiązki zawodowe, rzadkie spotkania ...

Opinie o książce - Farbowana blondynka

Avatar użytkownika - wages
wages
Przeczytane:2017-09-06, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2017,

Jeśli któraś z Pań ma ochotę na harleqiuna w polskim wydaniu - to "Farbowana blondynka" nadaje się idealnie. Tamara pochodząca z małego miasteczka robi karierę w wielkim mieście. Ideał kobiety, inteligentna, bogata, perfekcyjna w każdym calu. Udział w spotkaniu klasowym powoduje, że zakochuje się w dawnym koledze ze szkolenej ławy. On oczywiście stwarza wrażenie, że jej nie chce.... on go kocha.... on okazuje się być jej bajecznie bogatym szefem.... i tak dalej.... Kopciuszek spotyka Księcia i oczywiście wszystko kończy się szczęśliwie! Przyjemna historia na jeden wieczór. Tylko tyle.

Avatar użytkownika - kingaz86
kingaz86
Przeczytane:2016-09-06, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 w 2016,
Szczęście? Jest na nie jakaś recepta? Tamara przyjeżdża z prowincji z gotowym planem na szczęście: najpierw kariera i odpowiedni status materialny, później mąż, może nawet dzieci... Nie. Jedno dziecko. W dalekiej przyszłości - i tylko wówczas, jeśli on się będzie upierał. Ma jasno wytyczoną ścieżkę. Konsekwentnie realizuje kolejne cele i krok po kroku osiąga to, co sobie założyła. Jej pierwsze sukcesy zawodowe zbiegają się w czasie ze świadomą i dość znaczącą zmianą wizerunku. Rodzi się w niej przekonanie, że odpowiedni wygląd jest furtką do osiągniecia wszelkich zamierzeń. W pracy bezwzględna, chłodna i dumna, prywatnie poszukująca silnego męskiego ramienia. Wspierają ją cztery dzielne przyjaciółki. W ich idealnie poukładanym świecie zaczyna jednak czegoś brakować. A może to najwyższa pora, żeby przestać planować?
wow jakie to prawdziwe w dzisiejszym zabieganiu :) wszysko chcemy miec idealnie poukladane a potem wkrada sie rutyna i zaczyna nam brakowac normalnosci
Avatar użytkownika - biedro_nka
biedro_nka
Przeczytane:2016-01-03, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,

Czytałam wcześniej o lekkim i przyjemnym stylu pisania Danuty Noszczyńskiej, o tym jak ciężko oderwać się od lektury i jak łatwo zapomnieć o otaczającej nas rzeczywistości. Dlatego też z ogromnym entuziazmem sięgnęłam po "Farbowaną blondynkę". I cóż... prawdę mówiąc odrobinę się zawiodłam, ale o tym na koniec.

Główną bohaterką powieści jest pochodząca z małego miasteczka Tamara - mądra, ambitna, zaradna trzydziestolatka. Pomimo młodego wieku osiąga sukcesy w pracy, w życiu osobistym również nie dzieje się źle. Jednak w tym pędzie za karierą, drogimi ciuchami, w przesadnym dbaniu o własną powierzchowność gubi prawdziwą siebie, staje się 'plastikową lalą', farbowaną blondynką.

Co powinno się wydarzyć, by Tamara zmieniła swoje priorytety? Czy to w ogóle jeszcze możliwe? Niestety we współczesnym świecie coraz więcej jest takich osób jak ona, coraz więcej kobiet myśli podobnymi kategoriami i dlatego ogromny plus dla autorki za właśnie takie jej przedstawienie. Może ktoś pochłonięty karierą zastanowi się nad własnym życiem i spróbuje je przewartościować. Autorka porusza w swojej powieści także inne istotne tematy, takie jak: opieka dzieci nad rodzicami czy nieporozumienia ze spadkiem.

Czytając powieść zawsze wnikliwie zagłębiam się w treść, od samego początku tworzę sobie w głowie pewien schemat dotyczący bohaterów, staram się zapamiętać kto jest kim, z kim i dlaczego. Kiedy więc zaczęłam zagłębiać się w akcję powieści poczułam rozczarowanie pewnymi nieścisłościami – może to zwykłe niedopatrzenie bądź niewinna pomyłka. Niestety to bardzo irytujące uczucie czytać i gubić się w tekście, wracać z powrotem, by sprawdzić i dalej nic nie rozumieć!

O czym piszę? Otóż Tamara – nasza farbowana blondynka, tytułowa i główna bohaterka powieści, ma dwóch siostrzeńców: Tomka i Krzysia. Kiedy odwiedza dom rodzinny pyta siostrę co u nich słychać. I zaczyna się! Siostra i jej mąż na początek mówią co się dzieje u starszego – Krzysztofa, potem pada zdanie: "zaczekam jeszcze, aż się Tamara zapyta o Krzyśka", na co ta odpowiada: "chyba wiem co u Tomasza" i wtedy siostra opowiada co u młodszego syna – oczywiście Tomasza, nazywając go... Krzysiem!

Ostatecznie, nawet czytając kilkakrotnie, trudno zrozumieć, który chłopak jest którym.

Po takim wstępie obawiałam się, że takie sytuacje będą powtarzać się częściej. Na szczęście przypuszczenia okazały sie błędne i już do końca powieści nic podobnego się nie zdarzyło. Szczerze przyznam, że ten, może niezbyt istotny dla treści opowieści błąd, zraził mnie do całej lektury. Zamiast skupić się na tekście i dobrze się bawić, próbowałam odszukać kolejnych wad.

Książkę czyta się szybko i niestety, dość szybko się o niej zapomina. Fabuła nie jest zbyt wciągająca, przez większość powieści nie dzieje się nic ciekawego, pozostała część jest dość schematyczna i przewidywalna. Oczekiwałam czegoś więcej.

Dopóki śmierć nas nie połączy
Danuta Noszczyńska0
Okładka ksiązki - Dopóki śmierć nas nie połączy

Czy można przełamać klątwę dzieciństwa? Małgorzata wyprowadza się z rodzinnej wsi do dużego miasta, gdzie ciężko pracuje, by zostać ,,kimś". Jest dziewczyną...

Wszystkie życia Heleny P.
Danuta Noszczyńska0
Okładka ksiązki - Wszystkie życia Heleny P.

Opowieść inspirowana jest losami polskiej aktorki, którą, jak to się mawia „przerosła kariera”. Helena (imię zmienione) zaczęła wstępować przed...