Farma lalek

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2013-06-19
Dodał/a książkę: takahe

Krotowice – miasteczko zagubione gdzieś w Karkonoszach. Jedenastoletnia Marta nie wraca do domu na noc. Policja rozpoczyna poszukiwania i szybko odnajduje pedofila, który przyznaje się do gwałtu i zabójstwa. Ale to tylko początek. Stare uranowe sztolnie kryją bowiem wiele tajemnic.

Dla komisarza Jakuba Mortki staż w Krotowicach miał być odpoczynkiem i spokojną chwilą na przemyślenie własnego życia. Zamiast tego będzie zmuszony szukać sprawcy makabrycznej zbrodni, której okrucieństwo przerasta wszystko, z czym do tej pory się spotkał.

Kup książkę Farma lalek

Opinie o książce - Farma lalek

Avatar użytkownika - lokesh
lokesh
Przeczytane:2017-09-19, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 ksiazek 2017,
 O ile bedacy pierwszym tomem cyklu "Podpalacz" mial niewykorzystany potencjal,to w "Farrmie lalel" Wojciech Chmielarz spisal sie zdecydowanie lepiej.Dobrze opowiedziana intrygujaca fabula, oraz galeria ciekawych i niejednoznacznych postaci sprawiaja,ze ten kryminal moze czytelnika zainteresowac.Polazuje tez,ze rowniez polska prowincja moze byc tlem dla makabrycznej zbrodni Plusem sa malo znaczace-na pierwszy rzut oka-wydarzenia,ktore jednak pomagaja w rozwiklaniu kryminalnej zagadki.Jest tez jeden dosc istotny minus.Autor mogl zdecydowanie lepiej poprowadzic watek policjanta stojacego po ciemnej stronie mocy.Wytypowanie wlasciwej osoby nie jest w tym przypadku zadnym problemem-a.A szkoda,bo emocji moglo byc zdecydowanie wiecej.Jednak jak na polski kryminal jest bardzo doibrze i zamierzam siegnac po kolejna czesc cyklu. ...
Avatar użytkownika - alison2
alison2
Przeczytane:2014-03-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
W roku 2012 Wojciech Chmielarz, dziennikarz, który publikował w m.in. "Pulsie Biznesu", "Pressie", "Nowej Fantastyce" czy "Polityce", wydał pierwszą swoją książkę, zatytułowaną „Podpalacz”. Powieść szybko zjednała sobie czytelników i zebrała wiele bardzo pozytywnych opinii. Nic więc dziwnego, że pisarz postanowił pójść za ciosem i już rók później na rynku pojawiła się kolejna książka z tym samym bohaterem – komisarzem Jakubem Mortką. Czy kontynuacja przygód policjanta okazała się równie interesująca jak debiut Chmielarza? Tym razem autor książki zabiera nas do Krotowic, małego, pozbawionego większych perspektyw miasteczka gdzieś w Karkonoszach. Komisarz Jakub Mortka trafia tam w ramach programu „Most”. Program ten ma na celu wymianę doświadczeń pomiędzy funkcjonariuszami policji, jednak w przypadku naszego komisarza można raczej mówić o tymczasowym zesłaniu. Niestety Mortka nie ma większych szans, by zaznać dobrodziejstw zmiany otoczenia i nieco odpocząć, zajmując się mało skomplikowanymi sprawiami. Niedługo po przybyciu komisarza, zostaje zgłoszone zaginięcie jedenastoletniej Marty. Policja bardzo szybko wpada na trop pedofila, który przyznaje się zarówno do gwałtu, jak i zabójstwa, a właściwie... dwóch zabójstw. Niedługo później okaże się, że to dopiero wstęp do o wiele bardziej ...
Avatar użytkownika - Eli1605
Eli1605
Przeczytane:2017-09-10, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017,

Ręce same składają się do oklasków. Brawo. Najlepszy polski kryminał jaki czytałam ostatnio. Komisarz Mortka - zwyczajny człowiek z problemami osobistymi, który umie skoncentrować się na swojej pracy. A temat nie jest łatwy, kilka zamordowanych kobiet, handel ludźmi, prostytucja, cyganeria itp. Mam nadzieję , że Mortka ( którego to bohatera, mimo jego wad, bardzo polubiłam) złapie jeszcze niejednego przestępcę i ułoży sobie życie prywatne.

Avatar użytkownika - Monia_35
Monia_35
Przeczytane:2017-01-12, Ocena: 6, Przeczytałam,
Z książki na książkę P. Chmielarz jest coraz lepszy. Historia przerażąjaca,ale tak szalenie ciekawa,że nie mogłam się oderwać.
Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2017-01-31, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Komisarz Mortka za karę zostaje przeniesiony na prowincję. Ale, jak się szybko okazuje, nie jest to nudna prowincja. Dzieje się tu więcej niż w stolicy, a Mortka ma pełne ręce roboty. Polecam lubiącym dobry kryminał!
Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2015-12-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015, audiobooki, polskie czytanie,
To moje pierwsze spotkanie z p. Chmielarzem i na pewno nie ostatnie. Mamy coraz więcej polskich pisarzy, którzy piszą fantastycznie czytające się kryminały. Chmielarz stworzył postać komisarza Mortki. Poznajemy jego sposób prowadzenia sprawy, jego życie prywatne, rodzinę. Fantastyczne tempo, bardzo dobra intryga, wyrazisty bohater. Świetnie się słucha. Na tyle świetnie, że słucham kolejną książkę tego autora.
Avatar użytkownika - anek7
anek7
Przeczytane:2015-09-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2015 roku, Mam,
Wojciech Chmielarz debiutował w 2009 roku publikując opowiadanie w antologii firmowanej przez "Nową Fantastykę". Tego opowiadania nie znam, więc nie mam pojęcia czy jest dobrym fantastą, ale po lekturze książki "Farma lalek" mogę stwierdzić, że jest świetnym kryminalistą. Wspomniana "Farma" (wydana w 2013) jest drugim tomem o przygodach warszawskiego policjanta Jakuba Mortki (pierwsza pt. "Podpalacz" ukazała się w 2012, a trzecia i jak na razie ostatnia wyszła w 2014 roku i nosi tytuł "Przejęcie"). Mortka został służbowo przeniesiony na Dolny Śląsk, do niewielkiego miasteczka Krotowice. Nie ma tu zbyt wiele do roboty - sprawy przy których pracuje to najczęściej przemoc domowa, zakłócanie porządku i od czasu do czasu konflikty pomiędzy ludnością polską a romską. Wszystko się zmienia, kiedy pewnego dnia znika jedenastoletnia dziewczynka. Początkowo wszystko wskazuje na działalność jakiegoś pedofila (świadek opisuje samochód do którego dziecko wsiadło) i nawet dosyć szybko podejrzany zostaje ujęty. Dziecka przy nim nie ma, wiec policjanci rozpoczynają poszukiwania zwłok. Na szczęście Marta odnajduje się żywa i cała, ale równocześnie Mortka wpada na ślad czegoś znacznie poważniejszego: w starym zalanym wodą szybie policjant odnajduje koszmarnie okaleczone ciała kilku kobiet... Jak na dobry kryminał przystało książka trzyma w napięciu a rozwiązanie sprawy jest dość zaskakujące. Ale to znajdzie czytelnik w większości książek tego typu. To czym książka Chmielarza się wyróżnia jest pokazanie policyjnej rzeczywistości - praca biurowa, problemy techniczne i personalne, przepychanki pomiędzy poszczególnymi instancjami, itp. Dla Mortki praca w Krotowicach stanowi jeszcze większe wyzwanie - jest człowiekiem z zewnątrz i miejscowi stróże prawa odnoszą się do niego z nieufnością... Dodam, że ważny element fabuły stanowi "sprawa romska" - Romowie izolują się od Polaków, żyją według własnych reguł i swojego prawa, czym w żaden sposób nie zaskarbiają sobie sympatii. Autor przy okazji opisów wzajemnych relacji między obydwiema społecznościami podaje sporo informacji na temat Romów - stanowi to niejako dodatkowy bonus dla czytelnika. Ciekawa, dobrze napisana książka - polecam :)
Avatar użytkownika - Isgenaroth
Isgenaroth
Przeczytane:2014-06-05, Ocena: 5, Przeczytałem, E-book, Mam,
Przy okazji lektury pierwszej powieści Wojciecha Chmielarza zatytułowanej ,,Podpalacz", wiedziałem, że mam do czynienia z autorem, który swoim debiutem udowadnia, że nie jest pisarzem tuzinkowym, a jego bohaterowie są tymi, o których się długo pamięta i czeka na ich kolejne przygody. Pierwsza powieść nie była może tak bardzo porywająca, ale widać było po niej, że autor wie co chce w literaturze osiągnąć i co chce przekazać swoim dobroczyńcom, czyli czytelnikom. Chwaląc wtedy Wojciecha Chmielarza, wiedziałem co robię, a autor jakby mi się za to odwdzięczając swoją kolejną powieścią pt. ,,Farma lalek" zapewnił kilka godzin doskonałej i intrygującej rozrywki. Nowa powieść Pana Wojciecha Chmielarza podbiła moje serce od razu na samym początku. Spowodowane to było umiejscowieniem akcji w Karkonoszach, w miejscach, które dosyć niedawno odwiedzałem. Ta przepiekana i urokliwa część Dolnego Śląska znalazła wspaniałe odzwierciedlenie w fabule książki. Autor znakomicie wykorzystał jej potencjał, co bardzo pozytywnie wpłynęło na odbiór całej powieści. Krajobrazy i aura tajemniczości związana z tymi okolicami dodała tylko smaczku i wiele razy pobudzała moją wyobraźnię, ale też przywoływała wspomnienia związane z moimi wycieczkami, które odbywałem w tych miejscach. Poza tymi wspaniałymi krajobrazami ,,Farma lalek" jest emocjonującym i wielowątkowym kryminałem z doskonałym obyczajowym tłem. Autor przedstawia w nim czytelnikowi nie tylko relacje pomiędzy mieszkańcami miasteczka a społecznością romską, zamieszkującą te tereny, lecz także w doskonały sposób pokazuje zależności, nie tylko służbowe, w miejscowym komisariacie Policji. W wiarygodny sposób przedstawia relacje pomiędzy funkcjonariuszami i ich rodzinami, aspekty konfliktu z ludnością romską oraz zasady funkcjonowania takiej społeczności. Przyznać muszę, że pochłonąłem ten kryminał niczym świeżutką bułeczkę i cieszyłem się, bo autor wiele razy mnie zadziwił swoimi pomysłami. Akcja nie zwalniała ani na chwilę i powodowała ciekawość, która nakazywała jak najszybsze dotarcie do zakończenia, które w pewien sposób mnie wzruszyło a także zaskoczyło. Chociaż w powieści tej można odnaleźć błędy dotyczące formalności służbowych policjantów, wykonywanych na miejscach zdarzenia i w samym komisariacie, myślę, że mogę to jeszcze wybaczyć autorowi. Fakt, że to dopiero druga książka Pana Chmielarza, zmusza mnie do tego, abym darował takie niedociągnięcia i ocenił tę książkę jako bardzo dobrą. Jednak przy następnej, na którą oczywiście będę czekał, nie będę już taki wyrozumiały. Ocena: 5/6
Avatar użytkownika - sarenka29
sarenka29
Przeczytane:2014-08-15, Ocena: 6, Przeczytałam,
Must read http://ksiazeczkidopoduszki.blogspot.com/2013/08/farma-lalek-chmielarz.html
Avatar użytkownika - justyna1
justyna1
Przeczytane:2013-08-17, Ocena: 6, Przeczytałam,
Ostatnio miałam przyjemność przeczytać a raczej połknąć książkę Wojciecha Chmielarza Farma lalek. Jest to książka w 100% taka jaką lubię a więc jest wyrazisty główny bohater, jest napięcie, wartka akcja. Książka wciąga od pierwszych stron i czyta się ją jednym tchem. Czytelnik nie będzie mógł zasnąć dopóki nie odkryje, kto stoi za brutalnymi morderstwami i czym tak naprawdę jest tytułowa farma lalek. Ta książka jest świetnym dowodem na to, iż życiem małej społeczności może zmienić się nagle i to o 360 stopni. Gorąco polecam tę pozycję miłośnikom Morki i dobrego kryminału
Avatar użytkownika - slpablos
slpablos
Przeczytane:2013-07-17, Ocena: 6, Przeczytałem, 26 książek 2013, Mam,
Chmielarz nie zawodzi. Skomplikowana intryga w małym, wydawałoby się że sennym miasteczku, konflikty społeczne, atmosfera tajemnicy unoszącej się za każdym rogiem. Świetne!
Avatar użytkownika - Elia
nika7423
Przeczytane:2013-09-12, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - wika9
wika9
Przeczytane:2013-08-22, Ocena: 5, Przeczytałam, Pożyczone, Przeczytane przed 2014,
Zombie
Wojciech Chmielarz0
Okładka ksiązki - Zombie

Adam Górnik – młody błyskotliwy prokurator. Kochający mąż i troskliwy ojciec. Wzorowy obywatel. Jeden z najmłodszych zabójców...

Przejęcie
Wojciech Chmielarz0
Okładka ksiązki - Przejęcie

Środek upalnego lata, Kolumbia. Grupa Polaków wybranych do reklamy Coca-Coli spędza wakacje życia w luksusowym hotelu nad oceanem. Ale kiedy beztroscy...