Gorzkie żale

Wydawnictwo: a5
Data wydania: 2011-08-19
Kategoria: Poezja
ISBN: 978-83-61298-30-4
Liczba stron: 62
Dodał/a książkę: lokesh

Ocena: 6 (2 głosów)

Nowy tom na jubileusz 90- lecia Poetki.

Gorzkie żale to z jednej strony zbiór charakterystycznych dla Julii Hartwig motywów, z refleksją nad skomplikowaniem ludzkiej natury i istotą poezji na czele, ale równocześnie, być może przede wszystkim, świadectwo doświadczeń granicznych, choroby, śmierci, ułomnej cielesności.

Znajdziemy tu temat akceptacji życia w całej jego złożoności, potrzeby znalezienia harmonii rozumianej jako równowaga między szczęściem i bólem, cnoty rozwagi i ceny jaką płacą poeci, paradoksu zachwytu. Spotkamy też znajomych – Zbigniewa Herberta spacerującego po królewskiej Sienie, Mantegnę i Belliniego, Blake’a i Szostakowicza i poczujemy się przynależni do wspólnego dziedzictwa Europy.

Delikatność i wyrafinowana prostota utworów zebranych w nowym tomie emanuje z każdej frazy, jest to poezja doskonała w swej formie.

Julia Hartwig, po okresie kilku miesięcy choroby i rekonwalescencji, który okazał się jednak czasem płodnym i inspirującym , powraca w Jej tylko znanym wielkim stylu. Podczas pierwszego wieczoru autorskiego po okresie choroby Poetki, Adam Pomorski powiedział, że być może kiedyś będzie się mówiło o epoce Julii Hartwig. Jesteśmy tego pewni.

Kup książkę Gorzkie żale

Opinie o książce - Gorzkie żale

Avatar użytkownika - katarzyma
katarzyma
Przeczytane:2015-07-27, Ocena: 6, Przeczytałam, Poezja ,
Avatar użytkownika - Penelopa_S
Penelopa_S
Przeczytane:2014-01-14, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Inne książki autora
Wiersze wybrane
Julia Hartwig0
Okładka ksiązki - Wiersze wybrane

Obszerny wybór wierszy Julii Hartwig (ur. 1921) - nestorki polskiej literatury: poetki, tłumaczki i eseistki. Na tom składają się wiersze Autorki wybrane...

Spojrzenie
Julia Hartwig0
Okładka ksiązki - Spojrzenie

Nowy zbiór autorki "Gorzkich żalów" przynosi trzydzieści wierszy. Inaczej niż kiedyś u Julii Hartwig, refleksja zdecydowanie przeważa teraz nad zapisem...

Reklamy