Gromowładny

Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-7480-138-6
Dodał/a książkę: KasiaR

ROMOWŁADNY to egzotyczna powieść w stylu Borgesa, która nawet na chwilę nie traci tempa i nie rozczarowuje. Miasto, prawdziwe bądź wymyślone, pojawia się w wielu gatunkach powieści fantastycznych, zwłaszcza w literaturze urban fantasy. Jednak niewiele fikcyjnych powieści w prawdziwie ekstrawagancki sposób czci, odkrywa i bada miasta; rzadko kiedy miasto przestaje być jedynie dekoracją, a staje się pełnoprawnym bohaterem. Na myśl przychodzą Bellona Delany’ego, New Crobuzon Miélville’a, Viriconium Harrisona, Ambergris VanderMeera. gdzie toczy się akcja imponującej debiutanckiej powieści Feliksa Gilmana pt. GROMOWŁADNY. To mistrzowska powieść, oszałamiająca i nieoczekiwana jak grom z jasnego nieba... GROMOWŁADNY robi wrażenie polotem, śmiałością wizji i pomysłowością. Miasto Ararat jest stworzone z takim przepychem i wyczuciem, że od pierwszej strony nie wątpimy w jego realność. Nazewnictwo olśniewa bogactwem przydomków i neologizmów. Kwestie ekonomiczne i społeczno-polityczne zostały przedstawione w solidny i wiarygodny sposób. Poszczególne warstwy miasta są traktowane z należytą uwagą. Bogowie odgrywają subtelną i odpowiednio dziwaczną rolę. Uwagę przykuwają także wzmianki o wielowymiarowości przedstawionego świata. Ararat jest równie nastrojowym miejscem co Ambergis czy New Crobuzon, a także inne miasta „nie z tego świata”, zachowuje jednak oryginalność.

Kup książkę Gromowładny

Opinie o książce - Gromowładny

Opowieść o Arjunie,który wyrusza ze swojego miasta w poszukiwaniu boga Głosu. Przemierza świat by dotrzeć do Arrarat. Jest to miasto pełne różnych bogów, dobrych i złych. Dzielą miasto na wiele różnych mniejszych miasteczek. Każdy ma swoje dzielnice, kościoły, wyznawców i rytuały. Dla Arjuna przebywanie w Arrarat nie jest łatwe, traci rachubę miejsca i czasu. Za sprawą Shaya, handlarza odbicia bogów, popada w konflikt z Tajfunem. Całe miasto pogrąża się w rozpaczy i zgniliźnie... Arjun szuka dla Arrarat i dla siebie ratunku. Książka ciężka, zawikłana. Autor ma nader mroczną wyobraźnię.
Avatar użytkownika - dredota
dredota
Przeczytane:2013-02-12, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Znakomity debiut Gilman'a! Ararat - szalone miasto, pełne bogów - rodzących się, istniejących, umierających; które wciąż się przekształca. To tu krzyżują się ścieżki kilku bohaterów - Arjuna, kapłana Głosu z miasta Gad, który szuka swojego zaginionego boga, Jack'a, który ucieka z domu poprawczego o zaostrzonym rygorze oraz kapitana kapitana Arlandes'a, który ma wątpliwy zaszczyt kierować pierwszym latającym okrętem w historii miasta. Fabuła książki jest świeża, świat rozbudowany i ciekawy, a bohaterowie dopracowani i charakterystyczni. Polecam wszystkim :)
Avatar użytkownika - Igneriss
Igneriss
Przeczytane:2013-08-08, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa