Gwiezdny pył

Tytuł oryginału: Stardust
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Ilustracje: -
Dodał/a książkę: Szczepanik

Przepiękne wydanie w twardej oprawie nastrojowej, lirycznej baśni o miłości i szukaniu tożsamości wzbogacone o niepublikowane dotąd fragmenty.

Był sobie kiedyś młody człowiek, który chciał spełnić Pragnienie swego Serca. I choć niniejsze zdanie, stanowiące początek opowieści, nie jest zbyt nowatorskie (każda, bowiem historia o każdym młodym mężczyźnie, który kiedykolwiek żył lub żył będzie, mogłaby rozpocząć się podobnie), to zarówno ów szczególny młody człowiek, jak i to, co go spotkało, było naprawdę niezwykłe, mimo że nawet on do końca nie dowiedział się jak bardzo.

Opowieść ta, podobnie jak wiele innych, bierze swój początek w Murze. Miasteczko Mur stoi do dziś, już od sześciuset lat, na wysokiej granitowej skale, pośród niewielkiego lasu. Domy w Murze są stare i kanciaste, wzniesione z szarego kamienia; mają dachy kryte ciemną dachówką i wysokie kominy. Wzniesiono je jeden tuż obok drugiego, wykorzystując każdy skrawek miejsca na skale. Tu i ówdzie ze ściany budynku wyrasta krzak bądź drzewo.

Z Muru wychodzi tylko jedna droga - kręty trakt, wznoszący się stromo pośród drzew, wyłożony po bokach kamykami i głazami. Daleko na południu, gdy wynurza się z puszczy, trakt staje się prawdziwą, wylaną asfaltem szosą. Szosa stopniowo się rozszerza; całymi dniami wypełniają ją sznury samochodów i ciężarówek, pędzących z miasta do miasta. W końcu droga doprowadza nas aż do Londynu, lecz Londyn od Muru dzieli cała noc jazdy. Mieszkańcy Muru są zamknięci w sobie i mrukliwi. Dzielą się na dwa wyraźne typy: miejscowych - szarych, wysokich i przysadzistych, zupełnie jak granitowa skała, na której wzniesiono ich miasto - oraz pozostałych, którzy od lat osiedlają się tutaj, i ich potomków. Na zachód od Muru rozciąga się las. Na południu leży zdradzieckie, pozornie spokojne jezioro, zasilane wodami strumieni spływających ze wzgórz na północy. Zbocza wzgórz pokrywają pola i łąki, na których pasą się owce. Na wschodzie także rosną lasy. Tuż za wschodnią granicą miasta stoi wysoki, szary skalny mur, od którego wzięło ono swą nazwę. Mur ów jest stary, wzniesiony z grubo ciosanych kwadratowych bloków granitu. Wynurza się z lasu, by wkrótce znów zniknąć wśród drzew.

W murze jest tylko jedna wyrwa: liczący sobie około sześciu stóp szerokości otwór nieco na północ od wioski.

Przez wyrwę w murze widać rozległą, zieloną łąkę, za łąką strumień, a za strumieniem drzewa. Od czasu do czasu między drzewami można dojrzeć odległe postaci: czasem wielkie, czasem osobliwe, czasami małe, lśniące istoty, które rozbłyskują, migoczą i znikają.

Kup książkę Gwiezdny pył

Opinie o książce - Gwiezdny pył

Avatar użytkownika - gocha
gocha
Przeczytane:2016-12-19, Przeczytałam,
Ten, kto gwiazdę w locie schwyta,  Sprawi dziecko mandragorze, Wie, skąd diabeł wziął kopyta, Albo czemu gasną zorze, Umie słuchać Syren śpiewu, Strzec się zawistników gniewu — Ten jedyny Zna krainy, Gdzie nie znajdzie fałsz gościny.             Gaiman znów czaruje: tym razem snując swoją wersję baśni o dzielnym i ubogim młodzieńcu, który musi przejść Próbę, by zasłużyć na uczucie swojej wybranki.             Pozornie obiektem uczuć głównego bohatera jest piękna i bogata Victoria, a Próbą staje się wyprawa po spadającą gwiazdę w nieznane, poza granicami malutkiej wioski. Potem jednak fabuła zaczyna odbiegać od utartych schematów. Niespodziewanie dla naszego bohatera, gwiazda okazuje się być piękną dziewczyną o nieco wybuchowym charakterku, a eksplorowanie świata niesie za sobą tyleż samo niebezpieczeństw, co fascynujących przygód. Młodzieniec wróci z wyprawy zupełnie innym człowiekiem…              Podróż do Krainy Czarów staje się okazją, by stworzyć baśń mówiącą o przeróżnych pragnieniach i próbie ich zaspokojenia, jednocześnie opiewającą siłę miłości, która pozwala nieśmiałemu chłopcu na heroiczne czyny.             ...
Avatar użytkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2016-12-09, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
"Czy warto po niego sięgnąć? Oczywiście że tak! To cudownie fantastyczna historia o poszukiwaniu Pragnienia Serca oraz własnego przeznaczenia, która urzeka od pierwszych stron i sprawia, że nie raz będzie się chciało do niej powrócić." Cała recenzja na moim blogu: http://magicznyswiatksiazki.pl/gwiezdny-pyl-neil-gaiman/
Avatar użytkownika - Szklana
Szklana
Przeczytane:2015-09-17, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek 2015,
Po obejrzeniu filmu przyszedł czas i na książkę. Jak wiadomo jest kilka różnic. Książka wciągająca, lubię baśnie i ta nie była wyjątkiem. Smutne zakończenie, bardziej podobało mi się filmowe. Bardzo pomysłowa, nie można się przy niej nudzić, umie rozbudzić wyobraźnię :) Żałuję że w książce Tristan umiera i zostawia samą Yvaine. I nawet wiedźma przeżyła, a gwiazda oddała swoje serce. Dobrze się czyta, polecam :)
Avatar użytkownika - monweg
monweg
Przeczytane:2015-03-05, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Gaimana uwielbiam. Ta książka kierowana jest do szerszej grupy odbiorców. Polecam
Avatar użytkownika - katiewa92
katiewa92
Przeczytane:2014-07-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Ciekawa pozycja, aczkolwiek nie ciekawiła mnie tak jak się tego spodziewałam po przeczytaniu recenzji na jej temat. Jest zabawna ale i poważna w niektórych momentach. Elementy baśniowe na pewno dodają uroku powieści. Czarownice, Gwiazdy, które są pięknymi kobietami. Troszkę się rozczarowałam, ponieważ kilka lat temu oglądałam film i był dla mnie zdecydowanie bardziej przyswajalny niż książka. W niektórych momentach naprawdę się śmiałam, i opisywane krajobrazy były przepiękne, kiedy sobie je wyobrażałam... jednak czegoś mi tu brakowało...
Avatar użytkownika - Juliette
Juliette
Przeczytane:2013-11-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013, Przeczytane,
To moje pierwsze spotkanie z twórczością Neila Gaimana, ale z pewnością nie ostatnie. Ta powieść, choć raczej dla młodszych czytelników, wciągnęła i mnie. Naprawdę polubiłam styl, jakim była napisana i nie mogłam się oderwać. Autor często używał ironii i zwykłe sytuacje pokazywał tak, że pękałam ze śmiechu. Również kolejność wydarzeń była nietypowa. Chwilami miałam wrażenie, że oglądam w głowie film, na żywo reżyserowany przez autora. Liczne przeskoki w czasie i akcji; zbliżenia na sceny ważne, a dalsze kadry na te mniej. Czytanie "Gwiezdnego pyłu" było dla mnie niemałą przygodą i pozostawiło po sobie masę pozytywnych odczuć. Serdecznie polecam również starszym czytelnikom, z pewnością nie pożałujecie!
Avatar użytkownika - Ag
Ag
Przeczytane:2013-10-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2013,
Krwawa baśń dla dorosłych - magiczna i naiwna, ale też poważna tam, gdzie trzeba. Mamy więc okrutne czarownice, prostolinijnego chłopca o dobrym sercu i magiczną Gwiazdę o złośliwym usposobieniu plus piękne zakończenie. To chyba jeden z nielicznych przypadków, gdy film oglądało mi się lepiej niż książkę. Claire Danes jest świetna jako Gwiazda, całość jest baśniowa i przezabawna, choć oczywiście bardziej widowiskowa niż książka. Wydaje mi się też, że wątek miłosny jest silniej zarysowany. Oglądałam jednak tę ekranizację kilkakrotnie i uważam ją za udaną.
Avatar użytkownika - stokrotka__
Przeczytane:2016-02-01, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Dni pośród nocy
Neil Gaiman0
Okładka ksiązki - Dni pośród nocy

Zawartość komiksu: zbiór opowieści - Sandman: Teatr Nocy, Przytul mnie, Bracia, Drzewa jak bogowie, Jack w zieleni.Mistrz grozy i suspensu Neil Gaiman...

Dym i lustra
Neil Gaiman0
Okładka ksiązki - Dym i lustra

"Starsza pani miała wyjątkowe szczęście: w sklepie ze starociami natrafiła na Świętego Graala - kielich , do którego spływała krew z przebitego boku Chrystusa...