Historia kotów

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2015-03-26
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-240-3051-4
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę: czytam

Ocena: 3.57 (7 głosów)

Ikona popkultury, najpopularniejszy bohater Internetu, obiekt zbiorowej histerii – KOT. Teraz możesz poznać jego historię: od czasów boskiego kultu w starożytnym Egipcie, przez stosy średniowiecza, aż po powrót w chwale na współczesne salony.

Koty były zwiastunami nieszczęścia i pupilami czarownic. Z czarnych wyrabiano „lek” na ślepotę. Jeden został nawet oficjalnym kandydatem na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Jedni je kochają, inni nienawidzą. Koty mają to gdzieś.

Mahomet bał się wstać, aby nie obudzić swojego kota.
Kot Churchilla, Nelson, jadał z nim obiady na Downing Street.
Picasso uwielbiał je malować – bezpańskie, z najeżonym futrem.
Brigitte Bardot nie wyobrażała sobie bez nich życia – miała ich ponad pięćdziesiąt.

Kup książkę Historia kotów

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - en-ca_minne
en-ca_minne
Przeczytane:2015-04-27, Przeczytałam,
Koty nigdy nie zapomniały czasów świetności starożytnego Egiptu. Jeśli spojrzysz w oczy swojego pupila, ujrzysz w nich wspomnienie okresu, w którym człowiek czcił ten gatunek ponad wszystko. Większość kotów to przyjazne i kochające zwierzęta, jednak ich stosunek do ludzi jest odrobinę protekcjonalny. Zwierzęta te są głęboko przekonane, że homo sapiens to gatunek podrzędny; jeśli uważniej przyjrzymy się światu, który wyszedł spod naszej ręki, być może dojdziemy do podobnego wniosku.   Kot, jaki jest, każdy widzi - cztery łapy, długie wąsy, pazury i (zazwyczaj) puszysta sierść. Koty wrosły w naszą rzeczywistość i codzienność tak głęboko, że dziś mało kto zastanawia się nad tym, że przecież nie zawsze tak było. Zanim koty wyszły z lasów i raczyły (!) zaszczycić człowieka obecnością w jego domu, a potem stać się jego pupilami, upłynęło mnóstwo wody w rzekach i czasu w historii. Jedno jest pewne - koty nigdy nie nauczyły się uległości wobec ludzi. I w tym leży piękno kociej historii.   Historia kota jako gatunku i jego perypetie w świecie coraz bardziej zdominowanym przez inny, dwunożny dla odmiany, gatunek - człowieka, to temat uroczej książeczki Madeline Swan. Autorka z właściwą sobie lekkością śledzi kocie losy - od bliskowschodniej starożytności aż po czasy współczesne.    Nie okłamujmy się, koty były i są  niemal wszędzie (niemal ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Historia kotów

Avatar użytkownika - athlonea
athlonea
Przeczytane:2016-04-10, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Dostałam tą książkę w prezencie. Wprawdzie nigdy nie byłam miłośniczką kotów (psy górą! ;) ), jednak zaciekawiła mnie ta pozycja i postanowiłam dać jej szansę. Niestety, książka mnie zawiodła. Wprawdzie widać, że Autorka poświęciła sporo czasu i wysiłku na zebranie sporej ilości ciekawostek i historii związanych z kotami, jednak przedstawione są one w książce bardzo ogólnikowo, pobieżnie. Również próba pogrupowania tych wszystkich ciekawostek w "działy" nie do końca się udała. Podczas lektury miałam wrażenie, że układ książki nie był do końca przemyślany, pozostało wrażenie chaosu, a szybki przeskakiwanie z jednej ciekawostki na drugą sprawiło, że trudno było poszczególne fakty zapamiętać.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Noelka
Noelka
Przeczytane:2015-05-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam, Przeczytane,
"Historia kotów" - dzieje futerkowych pupili

 

"Według kociego rozumowania obowiązkiem kota jest łaskawie brać to, co daje człowiek, obowiązkiem tego drugiego - sumiennie składać przed kotem ofiary" - twierdzi Madeline Swan, autorka książki "Historia kotów".

 

Kot, obiekt zbiorowej histerii, ikona popkultury i najpopularniejszy bohater Internetu. Tak postrzegany jest dziś. A jaka jest jego historia? Czy zawsze miał się tak dobrze jak teraz? Na te i inne pytania odpowiada Madeline Swan w "Historii kotów"

"Historia kotów" to książka pełna ciekawostek i niezwykłych epizodów, opisująca dzieje futerkowych pupili - od kultu w starożytnym Egipcie, poprzez palenie na stosie za bycie zwiastunami nieszczęścia, aż po czasy współczesne, w których jest hołubiony. To także pozycja ukazująca trudny związek kotów z ludźmi.

Książka została podzielona została na 9 rozdziałów - m.in. "Koty w starożytnej historii, mitach i religii", "Słudzy szatana - wieki prześladowań", "Koty Szekspira, Tudorów i Stuartów", "Koty w literaturze i sztuce Romantyzmu", "Praca, dostatek i dekadencja - koty w epoce nowoczesności".

Historia kota sięga ponad 50 milionów lat. Żył wtedy miacis, który był przodkiem kota, niedźwiedzia, łasicy i psa. Prawdziwe koty, bardziej przypominające rysia niż rasowe okazy, pojawiły się na Ziemi ponad 10 milionów lat temu. Bardziej współczesne koty, pochodzą od dzikich zwierzątek z tego gatunku, egzystują od około 4 tysięcy lat.

Początkowo koty nie miały łatwego życia. Mimo że w starożytnym Egipcie miały poważanie, nie przekładało się to na ich spokojną egzystencję. Wprost przeciwnie, ich los był niepewny. Były bowiem składane w krwawych ofiarach, a setki lat później ich z mumii robiono preparaty wzbogacające glebę.

W czasach średniowiecznych, w których panowały zabobony i zacofanie, koty pędziły smutny żywot. Łamano im kości i obcinano ogony, palono je żywcem na stosie oraz wieszano i torturowano - wszystko przez to, że podobno były pupilami czarownic i zwiastowały nieszczęście. 

A skąd wzięło się powiedzenie "kocia muzyka"? Bynajmniej nie od hałasów harcujących kotów. Była to po prostu gra na "kocich organach". Polegała ona na tym, że zamykano kilkanaście kotów w drewnianych pudełkach - tak by wystawały jedynie ogony, do których przywiązywano sznurki. Następnie ciągnięto za nie przy pomocy klawiszy, w skutek czego męczone koty przeraźliwie miauczały. Jeden z takich koncertów odbył się w 1547 roku w Brukseli na cześć cesarza Karola V Habsburga.

Madeline Swan wymienia także miłośników i wrogów kotów. Do pierwszej grupy, przyjaznej futrzakom, zaliczamy m.in.: Honore'a de Balzaca, Raymonda Chandlera, Charlesa Dickensa, Alexandre'a Dumasa, Ernesta Hemingwaya, Victora Hugo, Petrarkę, Edgara Allana Poego, Marka Twaina, Emila Zolę, Edwarda Maneta, Pabla Picassa, Leonardo da Vinci, Andy Warhol, Fryderyk Chopin, sir Andrew Lloyd Webber. Fred Aster, Brigitte Bardot, Robert de Niro, Elisabeth Taylor, Albert Einstein, Isaac Newton, sir Winston Churchill, Bill Clinton, John F. Kennedy, Kardynał Richelieu.

Z kolei słynnymi wrogami kotów byli m.in. Aleksander Wielki, który mdlał na widok kotów; Napoleon Bonaparte, który był uczulony na kocią sierść; Johannes Brahms, który strzelał do kotów z łuku; Isadora Duncan, która rozkazała "złapać i potopić tyle kotów, ile się da" oraz Grzegorz IX, który w bulli papieskiej zapisał, że kot jest zwierzęciem szatana i należy go prześladować.

Książka jest interesująca, dlatego czyta się ją szybko. Dzięki niej dowiedziałam się wiele ciekawostek o moich ulubieńcach - m.in. jakie koty lubił malować Picasso, ile kotów miała Brigitte Bardot, gdzie i w jakim charakterze pracowały koty oraz jakie było ich wynagrodzenie. Warto wspomnieć, że dużym walorem te lektury są rysunki kotów oraz zdjęcia znanych osób ze swoimi pupilami. Polecam tę książkę szczególnie miłośnikom kotów.

Link do opinii
Avatar użytkownika - elfijka
elfijka
Przeczytane:2015-05-31, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Gdyby nie pierwszy, drugi i ostatni rozdział tej książki, można by ją śmiało zatytułować "Koty w literaturze". Jeden wielki chaos, sporo sprzeczności, cuda i dziwy. Miałam wrażenie, że autorka wpisała w wyszukiwarkę jakiejś biblioteki słowo "kot", a potem przepisała wyniki, w którym dziele literackim się to słowo pojawia. W dodatku pisanie historii kotów warto by zacząć od sprawdzenia pewnych informacji w wartościowych publikacjach, ponieważ tu autorka pisze o tym, że kupcy przywozili z Egiptu koty np. do Grecji, a zapomniała dodać, że nie tyle przewozili, ile PRZEMYCALI, bo nie można ich było wywozić. Ach, i jeszcze jedno - wbrew opisowi tego dzieła, nie zaśmiałam się ani razu, bo nie wiem, może moje poczucie humoru jest inne, ale jakoś nie bawiły mnie opisy palenia, wieszania i topienia kotów. Rzeczywiście ubaw po pachy.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2017-05-03, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki - 2017,
Avatar użytkownika - Domi__T
Domi__T
Przeczytane:2015-09-03, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Gutek
Gutek
Przeczytane:2015-05-19, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - Iqko
Iqko
Przeczytane:2015-04-13, Przeczytałam, 52 książki w 2015,
Avatar użytkownika - NaWidelcu
NaWidelcu
Przeczytane:2015-04-12, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2015, Wydane w świat,
Reklamy