I boję się snów

Data wydania: 2009-01-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7424-611-8
Dodał/a książkę: Kinga Młynarska

Przejmujące wspomnienia Wandy Półtawskiej z obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, gdzie autorka była więziona w latach 1941-1945. Opis poniżenia i cierpienia oraz nieludzkich eksperymentów medycznych, jakim wśród wielu kobiet była poddawana autorka, ma na pewno wartość dokumentalną, jako prawda o ciemnej stronie człowieczeństwa. Niezwykle istotną cechą tych wspomnień jest jednak pokazanie wielkiej godności kobiety, która w świecie nieludzkiego upodlenia potrafi poświęcić się za innych, zachować zasady oraz szukać drogi przebaczenia.

Kup książkę I boję się snów

Opinie o książce - I boję się snów

Avatar użytkownika - owuwu
owuwu

Nieprawodpodobna to prawa ile człowiek jest w stanie przejść, znieść i przeżyć.
Wanda Półtawska to wielki człowiek. Przeżyła obóz koncentracyjny w Ravensbruck. Oczywiście musiało się to odbić na jej zdrowiu psychicznym. Jej książka "I boję się snów" napisana była przez nią w celu terapeutycznym. Żeby wszelkie emocje pirzelać na papier i chociaż w małym stopniu się z nimi uporać.
Czytając historie, które opisuje w człowieku rodzi się bunt, złość i pytanie - jak  człowiek mógł takie rzeczy zrobić człowiekowi? Na to nigdy nie znajdziemy odpowiedzi, możemy się buntować, ale nie znajdziemy.
Polecam tę książkę każdemu. Czytajmy i wynośmy wnioski na przyszłość - nigdy więcej wojny, nigdy więcej nazizmu, nigdy więcej holokaustu, niegdy więcej obozów.

Są różni bohaterowie. Bohaterowie, których nazywamy tak ze względu na ich czyny i dokonania i herosi, którzy są znani ze względu na to co przeżyli. Panią Wandę Półtawską zdecydowanie można nazwać taką bohaterką, bo doświadczyła wielu rzeczy. Po uwolnieniu z obozu koncentracyjnego, dręczona wspomnieniami, postanowiła napisać książkę, ukazującą obozową codzienność. Chwilami miałam wrażenie, że autobiografia pani Wandy jest napisana w sposób troszkę chaotyczny, mam na myśli to, że nie zawsze są wyjaśnione wszystkie rzeczy. Wydaję mi się jednak, że wynika to z tego, że dziennik miał być pisany najpierw tylko do przysłowiowej "szuflady" i przeznaczony tylko dla oczu najbliższych, a dopiero później autorka zdecydowała się go opublikować. Książka pokazuję, że nawet w obliczu największych tragedii, okropnego traktowania i poniżania można zachować swoją godność, swoje uczucia. i emocje. Nawet takie proste czynności jak śmiech mogą sprawić, że będziemy czuć się o wiele lepszymi od naszego wroga czy prześladowcy.
Avatar użytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2013-11-06, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013, biografie, dzienniki,
Wanda Półtawska jest dla mnie niesamowitą postacią, sposób w jaki opisuje rzeczywistość obozową, to że najbardziej bala się ,,jednakowości'', żeby nie zginąć w masie kobiet ubranych tak samo, tak samo zmęczonych, tak samo zrezygnowanych, tak samo głodnych. Dzięki niej oddział na którym mieszkały Polki był czysty, a ona organizowała lekcje!!! w obozie!! ale wiedział, że trzeba czymś zająć myśli choć współwięźniarką mówiła coś innego. I wreszcie że to ona miała odwagę protestować przeciw eksperymentom na nich wykonywanym. Obyśmy dziś więcej miały w społeczeństwie takich kobiet niezłomnych.
Avatar użytkownika - klaudia_stopa
klaudia_stopa
Przeczytane:2017-11-28, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Avatar użytkownika - anka920
anka920
Przeczytane:2017-11-03, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2017,

Książka jest wspomnieniem autorki z pobytu w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Zdecydowanie mnijesza ilość książek z literatury obozowej jest na temat kobiecych obozów. Wanda Połtawska opisuje swój pobyt, wspomina przyjaciół, kobiety które zgineły oraz sytacje dzięki którym wielu udało się przeżyć pobyt w obozie. Przybliża nam temat przeprowadzanych operacji którym były poddawane kobiety przez co później nazywane zostały "królikami".

Avatar użytkownika - Sheelka
Przeczytane:2014-01-09, Ocena: 5, Przeczytałem, Przeczytane 2013 rok,
And I Am Afraid of My Dreams
Wanda Półtawska0
Okładka ksiązki - And I Am Afraid of My Dreams

The author recalls time spent at the East German concentration camp at Ravensbruck....

Uczcie się kochać
Wanda Półtawska0
Okładka ksiązki - Uczcie się kochać

Prawdziwa, piękna miłość niestety nie spada z nieba, ale jest osiągnięciem ludzi. Jan Paweł II, przyglądając się młodym, nie bez powodu mówił: Uczcie...