Kamień na kamieniu

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2008-02-06
Dodał/a książkę: Autor X

Wznowienie jednej z najważniejszych powieści Wiesława Myśliwskiego, uznawanej za zwieńczenie tak zwanego nurtu wiejskiego. Burzliwe losy Szymona Pietruszki i jego brata, Michała, są punktem wyjścia do opowieści o polskiej wsi ? jej zawiłej historii i odchodzącej w przeszłość tradycji. Jak zawsze u Myśliwskiego najistotniejszy jest jednak wymiar symboliczny, w który zostajemy wprowadzeni od pierwszych zdań: ?Wybudować grób. To się tylko tak mówi. A kto nie budował, nie wie, co taki grób kosztuje. Choć grób, mówią, też dom, tylko że na tamto życie. Bo wieczność nie wieczność, ale swój kąt powinien człowiek mieć?. ?Myśliwski, wypełniając wielowiekowe puste miejsce w polskiej literaturze, bierze na siebie cały ciężar odwiecznych epickich zobowiązań artystycznych, (...) spełnia epicką powinność wobec chyba jednego z ostatnich układów świata o cechach niepowtarzalności i samowystarczalnej pełni?. Henryk Bereza

Kup książkę Kamień na kamieniu

Opinie o książce - Kamień na kamieniu

Avatar użytkownika - Stenka
Stenka
Przeczytane:2016-02-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Niby książka o budowaniu grobowca, a z jakim rozmachem i smakiem to zrobione. Doskonale uchwycony klimat poprzednich lat i wiejskie życie.
Avatar użytkownika - Alkestis
Alkestis
Przeczytane:2015-03-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki (2015),
"Wybudować grób. To się tylko tak mówi. A kto nie budował, ten nie wie, co taki grób kosztuje." * Tak zaczyna się opowieść Szymona Pietruszki. A jest co opowiadać, bo z tym grobem to faktycznie nie taka prosta sprawa, jakby się wydawało. A jak już się o tym grobie raz wspomniało, to od razu wypadałoby to i owo z dawnego życia przypomnieć. Tak stopniowo powstaje opowieść o świecie, którego dziś już nie ma. Nasz bohater jeszcze go pamięta, chociaż i dla niego jasnym jest że kończy się pewna epoka, a z nim świat, który znał i rozumiał. Dlatego opowiada o sobie, swoich najbliższych, ziemi, wojnie - raz jeszcze powraca do dawnego życia - tym razem we wspomnieniach. Po wielu zasłyszanych opiniach spodziewałam się, że odnajdę w tej książce podobieństwa do "Błogosławieństwa ziemi" Hamsuna - a tak właściwie te dwa utwory niewiele łączy (poza tym, że oba mogę spokojnie uznać za wybitne). W powieści Myśliwskiego nie ma tego spokoju, jest za to czysta radość z życia, jest i melancholia, i smutek. Szymon Pietruszka to pierwszorzędny gawędziarz, błyskotliwy, czarodziej słowa to i nie powinno dziwić nikogo, że przepadłam po pierwszych kilkunastu stronach i to bezpowrotnie. Urzekł mnie barwny, ujmujący styl Autora i całe mnóstwo dygresji, które razem tworzą niepowtarzalny klimat tej powieści. Magia, po postu magia. Trzeba podkreślić, iż naszego Gawędziarza nie da się nie lubić. No bo jakże to? Za co? Może i najgrzeczniejszym dzieckiem nie był - zdarza się, nie można od razu przekreślać człowieka. I potem, już za kawalerskich czasów, i do bicia był pierwszy, i na zabawę chętnie poszedł, a za kołnierz przecież nie wyleje. Ale pracowity był. I kiedy wojna przyszła też nie siedział po próżnicy, partyzantem został. A potem i bratem się opiekował. A brat Szymona to zagadka, i jeżeli już o coś do Pana Myśliwskiego miałabym mieć żal, to o to, że tyle tylko miejsca mu na kartach swojej powieści poświęcił. Ale reszty nie napiszę. "Kamień na kamieniu" trzeba przeczytać samemu. Tak tylko na końcu, już po odłożeniu książki człowiek popada w zadumę. Ktoś kiedyś powiedział, że takich książek już się nie pisze. I rację miał. * Kamień na kamieniu, W. Myśliwski, s. 5
Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2015-02-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Bez wątpienia książka wybitna. Bohaterem jest Szymon Pietruszka, dzięki któremu jesteśmy świadkami przemian jakie zaszły na polskiej wsi po wojnie. Autor zgrabnie przeskakuje z tematu na temat, dzięki czemu raz mamy przed oczami opowieść starszego mężczyzny, który buduje grób dla swojej rodziny, a za chwilę cofamy się do czasów, gdy jako młody chłopak szedł na wojnę. Poznajemy też mieszkańców wsi i rodzinę Szymka - przywiązanych do ziemi rodziców i braci, którzy wyjechali do miasta i odcięli się od rodziny. Autor potrafi rozśmieszyć i wzruszyć, a książka jest źródłem wielu wartościowych cytatów.
Avatar użytkownika - Writer
Writer
Książka, która przejdzie do kanonu najwybitniejszych powieści XX wieku! Rewelacyjny język, wciągająca narracja, niepowtarzalny klimat. Młodzi pisarze powinni się uczyć od Mistrza literackiego rzemiosła.
Avatar użytkownika - ChatkaPuchatka
Przeczytane:1999-06-28, Przeczytałam, Posiadam,
Traktat o łuskaniu fasoli
Wiesław Myśliwski0
Okładka ksiązki - Traktat o łuskaniu fasoli

10 lat po Widnokręgu – nowa wielka powieść Wiesława Myśliwskiego.    Narrator w monologu skierowanym do tajemniczego przybysza dokonuje...

Ostatnie rozdanie
Wiesław Myśliwski0
Okładka ksiązki - Ostatnie rozdanie

Wiesław Myśliwski jest twórcą przywracającym wiarę w sens i wartość prawdziwej literatury. Jego powieści wynikają z głębokiej wewnętrznej potrzeby wyrażenia...

Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa