Kolekcja

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2008-04-03
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788324009565
Liczba stron: 356
Dodał/a książkę: Autor X

Ocena: 4 (1 głosów)

Diabelski szyk Coco Chanel! Młodziutka, utalentowana Isabelle Varlet dociera do Paryża. Dzięki wyjątkowemu poczuciu smaku i wyczuleniu na nowinki mody zdobywa pracę w miejscu, o którym można tylko pomarzyć ? w salonie mody Coco Chanel. Salonie narzucającym szyk, skandalizującym, miejscu, któremu przewodzi charyzmatyczna Madame. Znakomita intuicja i zdobyte doświadczenie powodują, że Isabelle szybko zyskuje uznanie w paryskich kręgach haute-couture. Zaskakujące okoliczności wplątują dziewczynę w porachunki wielkich konkurentów świata mody. Isabelle musi podjąć wyzwanie i zdobyć zaufanie despotycznej szefowej. Odejść pokornie, by tryumfalnie wrócić i stworzyć suknię, która znacząco wpłynie na charakterystyczny styl Chanel. Kolekcja wciąga w szalone lata paryskiego międzywojnia, w świat wielkich kreatorów mody, zawrotnie drogich sukien, pięknych modelek i ekskluzywnych pokazów. Tworzy też wyjątkowy portret niezwykłej osobowości ? wizjonerki, rewolucjonistki, diablicy o ludzkich pragnieniach: Coco Chanel.

Kup książkę Kolekcja

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - madak
madak
Przeczytane:,
Gabrielle „Coco” Chanel jest klasą samą w sobie. Pokolenia kobiet marzyły, aby ubrać się w jedną z jej doskonałych, wieczorowych sukni,  które wciąż osiągają zawrotne, wręcz niemożliwie wysokie ceny. „Kolekcja” Gioi Diliberto nie jest kolejną biografią słynnej projektantki, ale powieścią próbującą oddać atmosferę panującą w Paryżu w latach dwudziestych XX wieku z perspektywy młodej krawcowej z prowincji. Szybka akcja, mnogość wątków i zaskakujące zakończenie sprawiają, że „Kolekcję” czyta się jednym tchem. Młoda krawcowa Isabelle Varlet, która w czasie wojny straciła najbliższą rodzinę i narzeczonego, postanawia opuścić małą wioskę Agen i poszukać szczęścia w stolicy. Wraz z listem polecającym udaje się do Domu Mody Chanel, gdzie bez większych problemów dostaje pracę. Isabelle postanawia wynająć mały, dość tani pokoik w brudnej kamienicy i osiedlić się w Paryżu. W pracy radzi sobie doskonale. Błyskawicznie awansuje na stanowisko drugiej krawcowej, a powierzona jej pracownia skupia się na szyciu sukien, płaszczy i kostiumów na sierpniowy pokaz mody. Wielogodzinna praca, zmęczenie, złośliwość pracodawczyni i pewnej angielskiej krawcowej nadwyrężają zdrowie Isabelle, która w konsekwencji zapada na niewyleczone od czasów dzieciństwa suchoty. W tym trudnym czasie opiekuje się nią koleżanka z pracy, Laurence, oraz przyjaciel z dzieciństwa ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Kolekcja

Avatar użytkownika - Azumi
Azumi
Przeczytane:2014-02-27, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Nie interesuję się modą. Na "Kolekcję" natrafiłam przypadkiem w bibliotece. Pomyślałam, że spróbuję i że - jeśli książka mi się nie spodoba - po kilkudziesięciu stronach po prostu ją odłożę. Nie odłożyłam. Zaciekawiła mnie opowieść Isabelle oraz wizja krawiectwa przedstawianego nie jako rzemiosło, lecz jako sztuka. Nie potrafiłam sobie dokładnie wyobrazić opisywanych kreacji, znalazłam jednak później różne projekty Chanel w Internecie - i naprawdę mi się spodobały. Styl autorki jest lekki, a cała historia ciekawa. Powieść zyskuje dzięki postaci Chanel - charyzmatycznej, utalentowanej, upartej, potrafiącej powiedzieć o modelkach, którym płaciła zbyt mało: "To piękne dziewczyny. Niech sobie znajdą kochanków!" W książce znajdziemy również wątek miłosny. Jest on jednak delikatnie zarysowany, amatorki romansów mogą więc być zawiedzione;) Całość przeczytałam z przyjemnością. Żałowałam tylko, że postać Daniela - przyjaciela Isabelle - pojawiała się zbyt rzadko, a relacjom pomiędzy bohaterami poświęcono mniej miejsca niż opisom szycia kolejnych sukienek. Mimo wszystko, jest to powieść przede wszystkim o modzie - o tym, że to prawdziwa sztuka i że zaangażowanie się w nią może mieć istotny wpływ na nasze życie.
Link do opinii
Reklamy