Kwiat kalafiora

Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2003
Dodał/a książkę: Autor X

Tata bibliotekoznawca i filolog klasyczny niezbyt sobie radzi z rzeczywistością , w której trzeba sporo stać w kolejkach (to koniec lat siedemdziesiątych!) i zdobywać pieniądze, za to świetnie posługuje się łacińskimi sentencjami. Najstarsze córki - wiecznie stojąca przed lustrem Ida i stanowcza koszykarka Gabrysia przeżywają pierwsze miłości. A patrzą na to ich dwie młodsze siostrzyczki: siedmioletnia Natalia, zwana Nutrią i pięcioletnia Patrycja, czyli Pulpecja. Świetna, pełna humoru książka o ciepłych uczuciach rodzinnych i nie zawsze łatwych układach z kolegami (takimi jak na przykład superprzystojny Janusz Pyziak). "Kwiat kalafiora został wpisany na Listę honorową im. Andersena przez Jury IBBY przy UNESCO

Kup książkę Kwiat kalafiora

Opinie o książce - Kwiat kalafiora

Avatar użytkownika - Mmyszunia
Mmyszunia
Przeczytane:2016-11-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Kolejny raz przeczytałam tę część Jeżycjady. Jak zwykle nie jestem zawiedziona. Małgorzata Musierowicz w przyjemny i zabawny sposób przemyca nam życiowe prawdy, małe perełki. Tym razem główną bohaterką jest Gabriela Borejko. Razem z nią poznajemy jej zakręconą rodzinkę. Oczywiście pozytywnie zakręconą. Gabrysia nie jest dziewczyną romantyczną ani ckliwą, co jednak nie znaczy, że nie przydarzy się jej nic godnego uwagi. Polecam
Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2014-03-18, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
Świetna pozycja, jak wszystkie z cyklu "Jeżycjada". Główną bohaterką jest tym razem Gabrysia Borejko, która musi wziąć na siebie obowiązki domowe, bo Mila Borejko trafia do szpitala, a tata, jak wiadomo, w prozie życia się nie sprawdza. Dodatkowo, dziewczyna zmaga się z natrętnym adoratorem, Januszem Pyziakiem. Perypetie Gabrysi i reszty bohaterów (m.in. Ida, Nutria, Pulpecja, Aniela Kowalik, Robrojek, itp., itd.) czyta się z wielką przyjemnością.
Avatar użytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2013-10-24, Ocena: 6, Przeczytałam,
Jedna z najulubieńszych. Sama chciałam grupę ESD założyć :) Uwielbiam wszystkie jeżycjadowe pozycje M.Musierowicz.
Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:1988-12-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 2012 i wcześniej,
"Kwiat kalafiora" Małgorzaty Musierowicz to przemiła, optymistyczna, dziewczęca powieść dla młodzieży. Główna bohaterka Gabrysia Borejko zabiera czytelniczki w swój świat, jakże podobny do ich nastoletniego świata. Wspaniała inicjatywa ESD (Elementarny Sygnał Dobra) polegający na wysyłaniu uśmiechów mijanym, nawet nieznanym osobom na ulicy (sama nazwa mylona przez przerażonych dorosłych z LSD), sprowokowała mnie do takich samych doświadczeń - częstego uśmiechania się i nauczyła pogody ducha poprzez pogodny wyraz twarzy. Mam nadzieję, że pozostało do dziś ;-)
Avatar użytkownika - rebellion
rebellion
Przeczytane:2010-06-03, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Kto nie czytał musi konieccznie przeczytac. Polecam całą serię!
Avatar użytkownika - Terenia
Przeczytane:2016-03-27, Przeczytałam, Mam,
McDusia
Małgorzata Musierowicz0
Okładka ksiązki - McDusia

Długo wyczekiwana kolejna część „Jeżycjady” pozwala znów zajrzeć do przyjaznego domu Borejków, akurat w okresie świąt Bożego Narodzenia. Przybycie...

Całuski pani Darling
Małgorzata Musierowicz0
Okładka ksiązki - Całuski pani Darling

Są to przysmaki i frykasy pełne fantazji, wdzięku oraz kulturalnych podtekstów. Przepisy na te smakołyki - zaczerpnięte z kolekcji własnych moich ksiąg...