Lud nadziei

Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2013-04-10
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7660-695-8
Liczba stron: 296
Dodał/a książkę: czytam

Ocena: 5 (1 głosów)

Arcybiskup Timothy Dolan w rozmowie z Johnem L. Allenem Jr.

Nowojorski metropolita abp Timothy Dolan to jeden z najbardziej rozpoznawalnych hierarchów Kościoła w Stanach Zjednoczonych, wyniesiony w 2012 r. do godności kardynalskiej przez Benedykta XVI. W wywiadzie-rzece z wybitnym amerykańskim watykanistą dzieli się przemyśleniami na temat obecnej sytuacji Kościoła katolickiego, zwłaszcza amerykańskiego, którego dzieje będąc też historykiem dobrze zna. Abp Dolan uważa, że powołaniem Kościoła w zlaicyzowanej cywilizacji Zachodu jest afirmowanie, wzmacnianie, głoszenie tego, co szczególnie szlachetne, piękne i najświętsze w działalności człowieka. Jednak gdy kluczowe kwestie dotyczące tożsamości Kościoła Chrystusowego są zagrożone, abp Dolan, którego zawołaniem są słowa św. Piotra „Do kogóż pójdziemy”, potrafi głośno wyrażać swój zdecydowany sprzeciw. Niemniej priorytetowym celem jego misji jest dokonywanie przemiany w ludzkich sercach, głównie na drodze powszechnego dialogu traktowanym jako miejsce teologiczne, gdzie objawia się Bóg.

Kard. Timothy Dolan – ur. 6.02.1950 r. w St. Louis, amerykański biskup rzymskokatolicki, rektor Papieskiego Kolegium Północnoamerykańskiego w Rzymie (1994–2001), abp Milwaukee (2002–2009), od 2009 r. abp Nowego Jorku, przewodniczący Konferencji Episkopatu USA.

John L. Allen Jr. – watykanista współpracujący z magazynem „National Catholic Reporter”, CNN i National Public Radio. Jego rubryka internetowa „All Things Catholic” jest uznawana za najlepsze źródło informacji na temat spraw Kościoła katolickiego w kraju i za granicą. Autor popularnych książek, m.in. znanych w Polsce: Opus Dei i Wszyscy ludzie papieża.

Odbiorcy:
- osoby zainteresowane miejscem i rozwojem Kościoła katolickiego w dzisiejszym, pełnym wyzwań świecie.

Dlaczego warto przeczytać tę książkę?
- zajmujące, bardzo szczere refleksje hierarchy na temat obecnej kondycji Kościoła oraz jego przyszłych trendów
- rzeczowy, otwarty, bezkompromisowy i trafiający do każdego odbiorcy wywód, prezentujący obraz Kościoła w pluralistycznym, skonfliktowanym i dynamicznie zmieniającym się społeczeństwie naszych czasów
- wnikliwe, istotne dla wiernych, a także ogólnego wizerunku Kościoła pytania, które autor wywiadu formułuje w sposób pozwalający abp. Dolanowi na wyczerpujące omówienie ważnych, również drażliwych kwestii, tym samym zaś na poznanie osoby metropolity nowojorskiego i jego poglądów na współczesny katolicyzm.

Kup książkę Lud nadziei

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - katechetka
katechetka
Przeczytane:2013-05-13, Ocena: 5, Przeczytałam,
Trwający nieprzerwanie od dwóch tysiącleci Kościół świadczy o autentyczności nauki głoszonej przez Chrystusa i Jego następców. Słowa skierowane do Apostołów: Idźcie i nauczajcie wszystkie narody (Mt 28, 19) wskazują na sensowność chrześcijańskiego posłannictwa. Naprzeciw problemom zarówno ludzi wierzących, jak i tych, którzy w wędrówce przez życie utracili wiarę i ufność wobec miłującego Boga, wychodzi arcybiskup Nowego Jorku Timothy Dolan. Głosząc posłanie nadziei człowiekowi dzisiejszych czasów, ucieleśnia typ katolicyzmu radosnego, pełnego zawierzenia, afirmującego, który stanowi nieznaną opowieść o Kościele współczesnym. W książce Lud nadziei metropolita odpowiada na pytania zadawane mu przez watykanistę Johna L. Allena Jr., którego uznaje się za najlepsze źródło informacji na temat spraw Kościoła katolickiego w USA i za granicą. Wielogodzinne wywiady miały miejsce w latach 2010-2011, po czym – po skrupulatnym uporządkowaniu – stały się tematem niniejszej publikacji, składając się na treść trzech części. Każda kolejna stanowi kontynuację poprzedniej, dzięki czemu wszystkie razem tworzą całość. Rozpoczynając od historii Timothy ҆ego Dolana, autor sięga do czasów jego dzieciństwa. Opowiada o kochających rodzicach, katolickiej parafii, kolejnych etapach kształcenia, pobycie w seminarium, roli ugrupowań politycznych ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Lud nadziei

Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Detektyw Bzik
Anna Paszkiewicz
Okładka książki - Detektyw Bzik
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy