Maskarada

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2003-06-06
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7648-034-3
Liczba stron: 280
Dodał/a książkę: Autor X

Ocena: 5.33 (12 głosów)

W budynku opery w Ankh-Morpork grasuje upiór. Terroryzuje cały zespół teatralny. Poradzić może z nim sobie tylko czarownica. Za sceną kręci się też kot zamieniający się czasem w człowieka i Śmierć, który zakłada czasem różne maski.

Kup książkę Maskarada

Polecana recenzja

Avatar użytkownika -

Przeczytane:,
„Maskarada” to kontynuacja „Rownoumagicznienia”, „Trzech wiedźm”, „Wyprawy Czarownic” i ksiązki „ Panowie i damy”, czyli cyklu o dwóch, opcjonalnie o trzech wiedźmach świata dysku. Agnes Nitt, vel Perdita X Nitt, vel Perdita X Dream jest…… no, jest……. , no sami wiecie, ale ma za to dobry charakter! Aha i niezłe włosy…. I dobry głos. Ten głos to moc szukająca ujścia, moc, dla której dwie czarownice (chuda i zgryźliwie inteligentna Babcia Weatherwax oraz rozpita, rozśpiewana, z twarzą jak przeżuta rodzynka Niania Ogg) upatrzyły sobie Agnes na trzecią czarownicę do lokalnego sabatu. Agnes zmienia wiec imię na Perdita, ( które to imię sugeruje raczej osobę szczupłą……. stanowczo szczuplejszą niż Agnes) i wyjeżdża w wielki świat szukać szczęścia. Nieszczęśliwie znajduje Ankh Morpork i, jakby tego było mało, trafia jako chórzystka do opery, w której grasuje upiór i producent sera…. Poznaje tam masę wspaniałych ludzi, jak Christine( również młodsza chórzystka, piękna i durna, ponadto durna, potrafi wykrzykiwać szeptem i jest durna), Andre ( tajny….. tfu, miałam nie mówić), Walter ( tajny...) i innych, drugoplanowych. Wkrótce potem, do Ankh-Morpork, najbardziej zasyfionego miasta wszechświata, przybywają Babcia i Niania, (bo przeszłość zawsze Cię ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Maskarada

Avatar użytkownika - hanka04
hanka04
Przeczytane:2017-06-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Ciekawa, dość dramatyczna, poplątana historyjka. Akurat te o czarownicach lubię najbardziej. Czarownice pełne mocy z poczuciem humoru.
Link do opinii
Ha! Nowa wersja "Upiora w operze". Smakowity kąsek dla takiej fanki, jak ja:) Miałam frajdę w poszukiwaniu roznic i podobienstw do ksiązki Gastona Leroux'a. Upiór Pratchetta zasiada w loży nr 8 (a nie loży 5, jak w oryginale), Christine jest piekna, ale śpiewać nie umie za grosz, a główną bohaterką jest Agnes, która woli imię Perdita. Ale nadal opowieść ma czar i swoisty urok, może nawet większy gdyż Upiorów jest tu dwóch:P To chyba najlepsza z książek Pratchetta.
Link do opinii
Avatar użytkownika - djas
djas
Przeczytane:2016-01-11, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2016, Mam,
Babcia do spółki z nianią powoli obniżają loty. Nadal co prawda bywa śmiesznie, a Terry Pratchett ma jeszcze świetne momenty, to jednak bohaterki zaczynają stawać się nieco nudnawe.
Link do opinii
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2016-01-21, Ocena: 6, Przeczytałam, z_52 książki - 2016,
Przedstawienie musi trwać. Nawet gdy trup się ściele, solistka nie potrafi śpiewać, a po operze grasuje upiór. Agnes Nitt wyrusza na podbój Ankh Morpork, żeby tylko wyrwać się z Lancre, a Babcia Weatherwax i Niania Ogg podążają za nią w przekonaniu, że muszą kimś zastąpić Magrat, skupioną na byciu królową, oraz odebrać tantiemy nagromadzone u wydawcy nietypowej książki z przepisami. Podróż dyliżansem w towarzystwie Greebo będzie niezapomnianym przeżyciem dla woźnicy i współpasażerów. A na miejscu wszystko okaże się inne niż być miało, czyli w dyskowej normie. Kolejna doskonała powieść Pratchetta przybliża nam środowisko operowe, oczywiście w krzywym, przerysowanym zwierciadle. Szczególnie smakowite są nawiązania kulturowe, głównie do ,,Upiora w operze", którego chce się od razu przeczytać albo chociaż obejrzeć. Niezapomniane są kreacje bohaterów, nie tylko Babci i Niani, ale i tych, wydawałoby się, mniej znaczących, które okazują się tak istotne, że bez nich nie byłoby nic: Agnes, zwanej Perditą, uczłowieczonego Greebo, tajemniczego Waltera... I tradycyjnie już, nikt nie może oprzeć się planom zdecydowanych i nieomylnych wiedźm, wkrótce więc można będzie wznieść znany w Lancre okrzyk: ,,Rychłoż się zejdziem znów?"; bo ,,trzy to naturalna liczba dla czarownic".
Link do opinii
Avatar użytkownika - zxcc65
zxcc65
Przeczytane:2015-11-28, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2015, Mam,
Książki Terry'ego Pratchetta w księgarniach biorę już na ślepo. Nigdy się nie zawiodłam, za każdym razem rozbawił mnie do łez. Perdita X. Nitt nie należy do najpiękniejszych, jest gruba ALE ma wspaniały charakter no i niezłe włosy. Pewnego dnia postanawia zmienić swoje życie i wyjeżdża z swojej rodzinnej małej wioski do Ankh- Morpork. Zgłasza się na przesłuchanie i zostaje przyjęta do opery! Ale w operze źle się dzieje, nie dość że właścicielem jest teraz człowiek produkujący ser (myślał, że w porównaniu z branżą serów, opera będzie miłym odpoczynkiem) to jeszcze w operze zdarzają się tajemnicze mordy dokonywane przez nikogo innego jak Upiora. Prócz tego za Perditą przyjeżdżają dwie czarownice babcia Weatherwax i niania Ogg. Rozpoczyna się dochodzenie kim tak naprawdę jest Upiór. Jest to humorystyczny kryminał, świetny humorystyczny kryminał. Co pięć sekund zdarza się coś nowego, sprawia to że nie można po prostu się przy niej nudzić. Prócz tego odsłania tajemnice o czym tak naprawdę są wzruszające do łez opery: "Te przeklęte drzwi się zacięły! Te przeklęte drzwi się zacięły! Zacinają się, cokolwiek robię, do diabła! Napisane jest "Ciągnąć" i rzeczywiście ciągnę. Może powinien tu być napis "Pchać"?"
Link do opinii
Cudowna parodia "Upiora w operze" w wersji Świata Dysku :D
Link do opinii
Avatar użytkownika - Regalia
Regalia
Przeczytane:2016-08-11, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - agusia97
agusia97
Przeczytane:2016-03-02, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - WiedzmAnn
WiedzmAnn
Przeczytane:2015-03-27, Ocena: 4, Przeczytałem, lekkie, Mam,
Avatar użytkownika - Elspeth
Elspeth
Przeczytane:2015-01-05, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - Kemotomek
Kemotomek
Przeczytane:2013-12-14, Ocena: 6, Przeczytałem,
Inne książki autora
Długi Mars
Terry Pratchett0
Okładka ksiązki - Długi Mars

Trzecia część bestsellerowej serii autorstwa mistrza fantasy Terry'ego Pratchetta oraz Stephena Baxtera. Połączone talenty wybitnego brytyjskiego pisarza...

Zadziwiający Maurycy i jego edukowane gryzonie
Terry Pratchett0
Okładka ksiązki - Zadziwiający Maurycy i jego edukowane gryzonie

Wyobraźcie sobie milion sprytnych szczurów. Szczurów, które nie uciekają. Szczurów, które walczą. Maurycy, poharatany...

Reklamy