Mózg polityczny

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2014-10-13
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788377852774
Liczba stron: 404
Dodał/a książkę: elibri

Ocena: 6 (1 głosów)

Mózg polityczny to przełomowa analiza roli emocji w życiu politycznym. Autor stawia pytania rzadko zadawane przez komentatorów politycznych czy politologów: W jaki sposób kandydaci na urzędy publiczne prowadziliby swoje kampanie, gdyby kierowali się tym, jak naprawdę działają umysły i mózgi wyborców? Jak formułowaliby hasła i obietnice wyborcze, gdyby wiedzieli, co i jak ludzie mówią, robią i czują?

Ze współczesnych badań neurobiologicznych, w tym badań rezonansem magnetycznym przeprowadzonych przez zespół naukowców pod kierunkiem Westena wynika, że w wyborze polityków nie jesteśmy racjonalni. Nie analizujemy programów i obietnic wyborczych, tylko kierujemy się emocjami i dajemy się uwieść zagrywkom speców od public relations. Pragnienia, strach i wyznawane wartości to trzy główne motywy podejmowania decyzji politycznych, a dla każdego z nich kluczową rolę odgrywają emocje. Jeśli ktoś tego nie zrozumie - podkreśla Westen - przegra wybory.

Kup książkę Mózg polityczny

Opinie o książce - Mózg polityczny

Avatar użytkownika - kavayee
kavayee
Przeczytane:2014-10-26, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Dlaczego wybieramy tak, a nie inaczej? Czemu jeden kandydat wzbudza nasze zaufanie, a drugi zupełnie nie jest w stanie sprostać naszym oczekiwaniom? Ile mocy kandydata kryje się w jego kampanii reklamowej, a ile w nim samym? Dlaczego nasz mózg daje się tak łatwo oszukać i często wybieramy tego, kogo tak naprawdę wybrać nie warto? Czy umiemy oprzeć się „magii” skojarzeń i doznań? Drew Westen w „Mózgu politycznym” przeniesie Was w świat politycznych kampanii, których działanie na nasz mózg wyjaśnia bardzo szczegółowo. Choć nie jest neurobiologiem, lecz psychologiem, to nie warto lekceważyć jego spostrzeżeń (nie wszyscy mają dobre skojarzenia z psychologią). Szczegółowa analiza zachowań polityków i ich wyborców na podstawie amerykańskich kampanii wyborczych jest bardzo cenną informacją, nie tylko dla przyszłych polityków, ale przede wszystkim dla nas – obywateli, przed którymi już niedługo wybory samorządowe, które wcale nie są mniej istotne od tych krajowych. Autor przedstawia różne kampanie wyborcze, poszczególne spoty kandydatów i drobiazgowo je analizuje. Co jest w nich takiego, że przyciągają naszą uwagę? Jaki element sprawia, że to właśnie ten kandydat uzyskuje nasze zaufanie, choć jego obietnice wyborcze wcale nie są tak obiecujące? Książka jest fascynująca, nawet jeśli Wasze zainteresowanie polityką ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Mózg polityczny

Reklamy