Okładka książki - Nagi sad

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2011-03-11
ISBN: 978-83-240-1506-1
Dodał/a książkę: czytam

Najlepsza książka na lato 2011 - wybór internautów!

Debiut literacki wielkiego pisarza

Nagi sad to przejmująca opowieść o miłości ojca i syna. To miłość wyrażana w milczeniu, domysłach, drobnych gestach i nieustannym poszukiwaniu siebie nawzajem. To relacja najbliższych sobie osób, w której syn próbuje sprostać marzeniom ojca.

Bohater wykształcony w mieście, a pochodzący ze wsi usiłuje na powrót się odnaleźć w świecie swojego dzieciństwa i młodości. W świecie najbliższym natury, a zarazem najprostszych i najgłębszych związków między ludźmi.\r\n
\r\nNa motywach powieści powstał nagradzany i popularny film pt. Przez dziewięć mostów, który otrzymał m.in. „Złotą Pragę” (Grand Prix na festiwalu telewizyjnym w Pradze) w 1972 roku. Scenariusz filmu napisał sam Wiesław Myśliwski.\r\n
\r\n„Tom prozy Wiesława Myśliwskiego przykuł mnie od pierwszych zdań do swego tekstu, gęstego od znaczeń; oderwać się od niego nie można. Nie znaczy to, że Nagi sad jest powieścią sensacyjną czy „przygodową”, wręcz przeciwnie: to rzecz nie dla tych, którzy szukają tylko interesującej anegdoty. (...) Wiesław Myśliwski pokazał w swojej pierwszej książce wielorakie umiejętności powieściopisarskie. Objawił się nowy talent”.
\r\nJulian Przyboś, Niezwyczajny debiut, „Życie Warszawy” 1968

Kup książkę Nagi sad

Avatar użytkownika - Nemeni
Nemeni
Przeczytane:2011-03-28, Ocena: 6, Przeczytałem,
  Wiesław Myśliwski już bardzo dawno temu zdobył grono wiernych czytelników. Swoim niepowtarzalnym stylem zjednał sobie serca wszystkich tych, którzy w książkach poszukują czegoś więcej niż tylko paruset stron zadrukowanych banałami. W tym roku wydawnictwo "Znak" wznowiło, w przepięknej oprawie, debiutancką powieść tego autora zatytułowaną "Nagi sad".   Powieść ta jest hołdem syna złożonym ojcu. I to hołdem najpiękniejszym, bo ze słów utkanym.   Główny bohater, sam będący już w podeszłym wieku, wraca pamięcią do czasów minionych, wspomina chwile z przeszłości. Te, które najbardziej utkwiły mu w pamięci. Kilka zdarzeń, historii będących  odzwierciedleniem jego kontaktów ze swoim ojcem. Tych chwil, tak przecież ulotnych, a pozostawiających swój niezatarty ślad na długie lata. Czasami niezrozumiałych, czasem śmiesznych dla młodego człowieka zachowań, których sens i zrozumienie przychodzi wraz z wiekiem. Ale tak naprawdę to z duszą na ramieniu odwiedzam tamte lata, jak w nie swoje progi wchodzę, nieproszonym gościem się czuję, natrętem. Dręczy mnie obawa, że przychodzę tylko zakłócić ten czas miniony swoją starością, której nie da się już ukryć. [cyt. str.34] Wszystkie te wspomnienia składają się na piękną historię o wzajemnych relacjach, szukaniu siebie, odnajdywaniu w najprostszych ...

Opinie o książce - Nagi sad

Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2013-04-03, Ocena: 6, Przeczytałam, polskie czytanie, Z własnej biblioteczki,
Jest to książka o miłości między ojcem a synem. Nie da się tej książki pochłonąć. Trzeba się nią powoli delektować. każdą stroną, każdym słowem. Bardzo wzruszyła mnie scena ojca przychodzącego pod szkołę syna, aby tylko być blisko niego, aby go zobaczyć choć przez chwilę. Bycie blisko, milczenie, wspólne czytanie książek to przejawy miłości. Miłości prostej,szczerej bezgranicznej. piękna książka!
Avatar użytkownika - sabja
sabja
Przeczytane:2013-12-22, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki- 2013, Ulubione,
Klasyka. Literatura piękna. Arcydzieło, które porusza każdą strunę ludzkiej duszy. Niezwykle poruszająca lektura każe nam się zastanowić nad ... No właśnie, nad czym? Nad tym czym jest ojciec? czym jest syn? czym jest człowiek? Książka jest opowieścią o relacjach syna i ojca. Relacjach trudnych, wydawać by się było że chłodnych, a jednak pełnych ciepła i miłości. Kiedy uczucie wypełnia każdą komórkę naszego ciała, nie trzeba go wyrażać słowami. Każdy nasz gest jest wtedy pieśnią miłości i oddania. Ci, których kochamy, nie umierają nigdy - zostają we wspomnieniach i w naszych wyobrażeniach. Bardzo dobra książka pisana językiem, który się czyta bez pośpiechu, delektując się każdym słowem, rozmyślając nad każdym akapitem.
Avatar użytkownika - teano
teano
Przeczytane:2012-12-18, Ocena: 6, Przeczytałam,
Typowy (i jakże ostatnio rzadki) przykład literatury PIĘKNEJ. To nie jest książka do szybkiego czytania. Ale każde słowo ma tam swoje miejsce. Każde zdanie to złota myśl. Piękna książka. Dla tych, którzy lubią wykwintne potrawy, którymi człowiek delektuje się długo i powoli. Jeśli ktoś preferuje fast foody, książka może mu nie smakować. Jej smak nie jest oczywisty, wyraźny, nie syci, ani nie przesyca, jak hamburger czy kanapka drwala. Smaku trzeba się dopiero doszukać. Miejscami bywa gorzka, słona, niektórych smaków trzeba się dopiero uczyć. Ale... czasem warto zwolnić tempo i wyjść ze swojego literackiego McDonalda ;) Dla mnie chyba najpiękniejsza z książek Myśliwskiego.
Kamień na kamieniu
Wiesław Myśliwski0
Okładka ksiązki - Kamień na kamieniu

Wznowienie jednej z najważniejszych powieści Wiesława Myśliwskiego, uznawanej za zwieńczenie tak zwanego nurtu wiejskiego. Burzliwe losy Szymona Pietruszki...

Ostatnie rozdanie
Wiesław Myśliwski0
Okładka ksiązki - Ostatnie rozdanie

Wiesław Myśliwski jest twórcą przywracającym wiarę w sens i wartość prawdziwej literatury. Jego powieści wynikają z głębokiej wewnętrznej potrzeby wyrażenia...

Drogowskazy
Wiktor Osiatyński