Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Data wydania: 2015-09-21
Dodał/a książkę: czytam

Lubicie „Czarnoksiężnika z krainy Oz”, „Alicję w krainie czarów” i „Opowieści z Narni”? Jeśli tak, to na pewno spodoba się wam i ta książka. Catherynne M. Valente zabiera nas w baśniową podróż, podczas której towarzyszymy 12-letniej dziewczynce o imieniu September. U boku mamy pędzi ona nudny żywot na farmie w Nebrasce. Pewnego dnia jednak wszystko się zmienia za sprawą Zielonego Wiatru, który pragnie zabrać September nad potężne Zdradliwe i Groźne Morze, graniczące z Krainą Czarów. A to dopiero początek niezwykłych przygód. Pozycja w maju 2011 r. zadebiutowała na 8 miejscu bestsellerów New York Timesa.

Kup książkę O pewnej dziewczynce i jej podróży wokół krainy czarów na okręcie własnoręcznie wykonanym

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2015-12-18, Ocena: 6, Przeczytałem,
September w Krainie CzarówSeptember to dwunastoletnia dziewczynka z Omaha w Nebrasce. Pewnego dnia poczuła się szczególnie zmęczona uporządkowanym domem swoich rodziców. Poczuła, że czegoś brakuje w jej dotąd dosyć ustabilizowanym życiu. Nutki niepokoju? Garści niepewności? Kilku bezpiecznych niebezpieczeństw? Szczypty szaleństwa? Gdyby nie Zielony Wiatr, być może chandra by jej minęła jak z nastaniem wiosny zimowe chłody, a być może nic by się nie zmieniło i September dalej rozmyślałaby o ciekawej odmianie swojego losu. Kto wie? Żywiołowy Zielony Wiatr zlitował się nad dziewczynką, a ona z radością wybrała się z nim aż do granicy z Krainą Czarów.   Czapki i Kapelusze mają moc. Zmieniają człowieka w kogoś innego. Z przyjemnością, zamiast wędrować na własnych niezgrabnych, bardzo dużych stopach, dosiadła małomównej gepardzicy Bryzy. Pożegnała dom i pożegnała półbut, który przypadkiem zsunął się jej ze stopy (a fakt ten w opowieści o September nie jest bez znaczenia). Wiatr jako Skrajny Żywioł nie miał prawa wstępu do Krainy Czarów, ale wiedział o niej całkiem sporo. Z przyjemnością przedstawił dziewczynce wiele uroczo sprzecznych zasad tam obowiązujących. Po stosunkowo krótkiej rozmowie kwalifikacyjnej (rozmowy takie w dzisiejszych czasach to jakaś epidemia) z postępowym krasnoludkiem Betsy Bazylówną, pełniącą bardzo odpowiedzialną rolę funkcjonariusza ...

Opinie o książce - O pewnej dziewczynce i jej podróży wokół krainy czarów na okręcie własnoręcznie wykonanym

Avatar użytkownika - KlubPDP
KlubPDP
Przeczytane:2016-12-07, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Przędza wielokontekstowa To, że współczesna kultura popularna czerpie z pewnej bazy motywów, stale obecnych w świadomości zbiorowej, nie jest odkryciem nowym. Dany twórca bierze na warsztat jeden lub dwa sprawdzone składniki, łączy je ze sobą z pomocą mniej lub bardziej oryginalnego konceptu, a następnie doprawia odrobiną własnej fantazji. To bardzo bezpieczny zabieg, pozbawiony większego ryzyka. Od takiego działania stroni jednak Catherynne M. Valente, autorka trylogii ,,O pewnej dziewczynce...". Powiedzieć, iż w jej powieściach można wychwycić obecność wielu kontekstów to nic nie powiedzieć. Seria jest wręcz nimi po brzegi wypełniona w sposób, który przypomina różnokolorowy materiał utkany na krośnie z bardzo wielu barwnych nitek. Owa włókiennicza metafora jest trafna również w kontekście sposobu konstruowania opowieści - poszczególne motywy nie stanowią oderwanych od siebie wątków, lecz tworzą spójną, niezwykle fascynującą całość, jak gotowa tkanina wysokiej jakości. Utrzymana w wiktoriańskiej konwencji seria jest szalenie interesującą propozycją nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Sytuacja odbiorcy w zasadniczy sposób wpływa na odbiór tego tekstu. Młodzi ludzie zaspokoją dzięki niemu potrzebę fantastycznych przygód, które przeżyją u boku głównej bohaterki - nietuzinkowej September. Zyskają ponadto, poza pełną emocji lekturą, przystępne wprowadzenie do literatury intertekstualnej. Dorośli zaś, dzięki długoletniej praktyce czytelniczej, są w stanie zidentyfikować zabiegi zastosowane przez autorkę. Książka będzie więc dla nich nie tyle baśnią, co powiastką filozoficzną, ukazującą podróż do samopoznania na drodze doświadczeń życiowych. ,,O pewnej dziewczynce..." to historia wysokiego ryzyka. Ryzyka, że raz porwani przez Zielony Wiatr prędko nie zapragniemy powrotu do naszej szarej rzeczywistości.
Avatar użytkownika - tutor
tutor
Przeczytane:2015-12-10, Ocena: 6, Przeczytałem,
Urzekająca opowieść o dziewczynce, którą z przewidywalnej, stałej rzeczywistości Wiatr przenosi w świat, który jest dla niej wyzwaniem. Baśń, a jednak mocno prawdziwa. Akcja wymyka się schematom i naszym przewidywaniom. Odważnie i świetnie napisana.
Avatar użytkownika - slawrus
slawrus
Przeczytane:2015-10-16, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Zaskakująca, chwilami niepokojąca, wciągająca
O pewnej dziewczynce, która wzleciała nad Krainę Czarów i przecięła Księżyc na pół
Catherynne M. Valente0
Okładka ksiązki - O pewnej dziewczynce, która wzleciała nad Krainę  Czarów i przecięła Księżyc na pół

Trzeci tom opowieści Catherynne M. Valente o dziewczynce o imieniu September, która podróżuje do Krainy Czarów. September tęskni za...

Opowieści sieroty. W ogrodzie Nocy. Tom 1
Catherynne M. Valente0
Okładka ksiązki - Opowieści sieroty. W ogrodzie Nocy. Tom 1

Ukrywająca się w ogrodzie samotna dziewczynka opowiada historie zaciekawionemu księciu: nadzwyczajne wyczyny i niesłychane losy splatają się na gobelinie...