Obsoletki

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2011-09-14
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788375362268
Liczba stron: 96
Dodał/a książkę: czytam

Ocena: 3 (5 głosów)

\"Obsoletka to - poza wszystkimi medycznymi powiązaniami - wygodna forma literacka dla nielubiących zapominać. Dla ceniących nie tylko dobre wspomnienia, bo jedną z metod szukania sensu jest dla nich analiza straty. Dla tych wreszcie, którym świadomość, że strata może nadejść w każdej chwili z każdej strony - pomaga osiągnąć szczęście\". Justyna Bargielska\"Mitochondria moje podczas lektury Obsoletek trzęsły się ze śmiechu, zastygały w zadumie i dygotały z zachwytu\". Natasza Goerke\"Bargielska wymiata: językowo, światopoglądowo i matkopoglądowo. Jeżeli ktoś w życiu zajmuje się pisaniem wierszy i dziećmi, a na dodatek ma odwagę szanować swoje życie prywatne, to zabija w nas skutecznie stereotyp samopoświęcającej się kobiety. Obsoletki zmuszają do myślenia i pokazują różne sposoby radzenia sobie z traumą - ale wszystko to z humorem rodem z Topora\". Sylwia Chutnik\"

Kup książkę Obsoletki

Opinie o książce - Obsoletki

Avatar użytkownika - ewaglinka1990
ewaglinka1990
Przeczytane:2014-02-15, Ocena: 4, Przeczytałam,
Książka inna niż wszystkie na polskim rynku wydawniczym. Autorka zwodzi czytelnika zgrabnymi porównaniami i niebanalnymi metaforami. Nic nie jest tu oczywiste i od początku jasne. Bargielska porusza ważne tematy, o których inni boją się pisać. Problem poziomu położnictwa w Polsce, aborcji, poronień, określenia, co jest płodem, a kto dzieckiem, a także prawo do pochowania lub choćby zobaczenia dziecka, który urodziło się przedwcześnie - to nie są landrynkowe tematy, o po które chętnie sięgają prezenterki telewizji śniadaniowych. Bargielska nie patyczkuje się z czytelnikiem - ta książka nie musi się podobać - ma pozostać w pamięci i odzywać się delikatnym ukłuciem zawsze wtedy, gdy bagatelizujemy tragedie innych ludzi.
Link do opinii
Avatar użytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2013-06-14, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Justyna Bargielska urodziła się w 1977 roku- poetka. Debiutowała w 2003 roku tomem "Dating sessions" Następnie opublikowała"China shipping" oraz "Dwa fiaty", za które dostała Nagrodę Literacką Gdynia. Laureatka II edycji konkursu poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego i nagrody specjalnej w konkursie im. Jaska Bierezina. Jej wiersze były tłumaczone na słoweński i angielski. Obsoletki jest jej debiutem prozatorskim. I po tej króciutkiej biografii, powinno nastąpić kilka słów o fabule i treści. Ala wierzcie mi , że gdybym nie była na gorąco po przeczytaniu tego fatalnego w skutkach debiutu nie byłabym w stanie wam jutro nic powiedzieć na temat tej prozy. No chyba, że to , że nie podobało mnie się. Nie podobał mnie się pomysł , styl, połączenie myśli i zwrotów w jedno bardzo złożone zdania. Ogólnie nic . Gdy zaczynałam czytać , to pierwsze opowiadanie, streszczenie, notka (jak zwał , tak zwał) nawet mnie zaciekawiło. Pisarka wspominała o swoim porodzie, ale bez dramatycznych i krwawych szczegółów, a odrobiną humoru i sarkazmu do całego zajścia. A potem już było coraz gorzej. Bo , co mnie obchodzi, jak Paweł- pies autorki spadł z balkonu, że siostra ma syna, a tatuś dziecka ujawnił się jakiś czas później. Naprawdę nie jeden pamiętnik innej kobiety obfituje w ciekawsze wspomnienia.    Nudziłam się strasznie i bardzo dobrze, że to tylko kilkanaście stron, bo nie dałabym rady przeczytać więcej. Mogłabym dać ocenę nawet niższą, ale jestem świadoma , ze to debiut.
Link do opinii
Avatar użytkownika - mama_kazala
mama_kazala
Przeczytane:2013-10-05, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Ciekawa, oryginalna, inna... Porusza co nie zwykło się poruszać, Warto!
Link do opinii
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Ocena: 1, Czytam,
Marniutka, cieniutka książeczka za wygórowaną cenę! Temat porusza bardzo poważny i trudny(poronienia dzieci), a autorka przedstawiła problem w formie rozrywkowej, zupełnie jakby wyśmiewała biedne kobiety. Bohaterka książeczki fotografuje poronione płody i chyba z wrażenia troszkę klepki się poprzesuwały...Że też jakiekolwiek wydawnictwo zaryzykowało jej wydanie!
Link do opinii
Inne książki autora
Małe lisy
Justyna Bargielska0
Okładka ksiązki - Małe lisy

"Małe lisy" to szalona opowieść o nożowniku z podwarszawskiego lasu. A może o rozmarzonej matce i wygadanej singielce? Może o dzieciach, namiętnościach...

Nudelman
Justyna Bargielska0
Okładka ksiązki - Nudelman

W tomie Nudelman Justyna Bargielska podejmuje nową – mocną, miejscami brutalną, ale wciąż poetycką opowieść. Przypomina, że człowiek jest śmiertelny...

Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Latarnia z Kiss River
Diane Chamberlain
Okładka książki - Latarnia z Kiss River
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy