Ocal mnie od złego

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2012-04-16
ISBN: 978-83-240-1701-0
Dodał/a książkę: Małgorzata Turek

"Kiedy byłam małą dziewczynką, wierzyłam w to, co ciągle mi powtarzano: że jestem zła i zasługuję na tortury, bo jestem dzieckiem szatana..." Alloma Gilbert była jedną z ofiar fanatyczki religijnej, która zadawała swoim adoptowanym dzieciom ogromne cierpienie. Książka Gilbert to poruszająca i niezwykle szczera opowieść o drodze z piekła do normalność.

Kup książkę Ocal mnie od złego

Opinie o książce - Ocal mnie od złego

Avatar użytkownika - MeaCulpa
MeaCulpa
Przeczytane:2016-03-13, Przeczytałam, Z biblioteki- Szczecin,
Nie potrafię nazwać uczuć jakie mi towarzyszyły podczas czytania tejże książki. Zdaje się, że słowa "obrzydzenie", "smutek", "zaskoczenie" czy "złość" są zbyt słabe i nie oddają w pełni tego co przeżywałam. Czułam się emocjonalnie związana z bohaterką, odczuwałam każdy jej ból, choć oczywiście, broń Boże, nie spotkało mnie nic takiego. Zdolność wczuwania się w sytuację, chociażby wyczytaną, tym razem uprzykrzyła mi chwile. Musiałam się bardzo powstrzymywać, by nie zwymiotować przy niektórych scenach. Widziałam je oczyma wyobraźni. Choć jakiś czas temu podjęłam kroki w celu wyzbycia się uczuć, to są książki, które sprawiają, że wszystko wraca. Przy czytaniu non stop nasuwało mi się pytanie- Jak można?! Rozumiem, nie wszyscy mają instynkt macierzyński, ale cholera, po pierwsze- po co zarejestrowała się jako rodzic zastępczy? A po drugie nie trzeba być matką, by być człowiekiem. A idąc tym krokiem, jaki człowiek by robił takie okrucieństwa? Zapędy sadystyczne i fanatyzm religijny zaprowadziły ją przed sąd i całe szczęście, że dorosłe dzieci znalazły w sobie odwagę, by móc zeznawać, bo nie wiadomo ile jeszcze istnień by ucierpiało. Alloma przeżywała katusze parę lat, wytrzymywała, a nawet znalazła siłę, by się momentami przeciwstawiać. Wiem, że to ona była najodważniejsza z całej trójki.  Została odebrana rodziom, ponieważ nie mieli szans zajmować się dzieckiem, matka była chora. Eurice zwodziła ...
Avatar użytkownika - wiola120892
wiola120892
Przeczytane:2014-06-21, Ocena: 6, Przeczytałam, czytam regularnie w 2014 roku,
Wstrząsająca powieść. Brutalność opisana w książce przeraża i wywołuje łzy. Świadomość, że takie historie dzieją się być może każdego dnia, tuż obok nas sprawiają że człowiek wątpi w to, że człowieczeństwo ma szansę przetrwać w każdym z nas. Polecam do przeczytania każdemu po to by otworzyć oczy i reagować kiedy wydaje się że dziecku dzieje się krzywda.
Alloma Gibert, już jako dorosła kobieta, postanawia opowiedzieć o tym, co spotkało ją w domu Eunice- samozwańczej matki zastępczej. Relacja torturowanego dziecka, które przez lata było poddawane najróżniejszym dziwactwom dorosłej kobiety,której "pomysłowość" jest porażająca. Tego nie da się opisać, tego nie można sobie wyobrazić, tego nie można pojąć, ani zrozumieć. Ciężka lektura, budzi cały wachlarz emocji- od litości i strachu aż do obrzydzenia i wstrętu. Uczy by nie być obojętnym na to, co dzieje się w naszym najbliższym otoczeniu.
Avatar użytkownika - czaarnaa_2007
czaarnaa_2007
Przeczytane:2014-09-08, Ocena: 6, Przeczytałem,
Drastyczne wspomnienia tego co nie powinno się wydarzyć
Avatar użytkownika - akuS
akuS