Opowiadaj mnie zawsze od nowa

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2015-07-22
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7942-837-3
Liczba stron: 212
Dodał/a książkę: czytam

Ocena: 0 (0 głosów)

„Opowiadaj mnie zawsze od nowa” to debiut literacki Aleksandry Rychlickiej, młodej pisarki i scenarzystki, obecnie doktorantki Wydziału Slawistyki University College London, która od ponad dekady mieszka poza granicami kraju.

Powieść Rychlickiej wykracza poza utarte ramy gatunków literackich. Opowiada historię Jana i Idy - dwojga młodych, samotnych ludzi, która mogłaby wydarzyć się wszędzie. Jan, bezczelny i niepokorny, wyrusza w nieznane, aby dokończyć książkę zaginionego przed laty ojca. Ida, skryta i pełna tajemnic, żyje spokojnie u boku babci. Marzy, by na przekór swojej naturze, całą sobą chłonąć otaczającą ją rzeczywistość. Spotykają się na pograniczu, „pomiędzy nocą a dniem, pomiędzy snami a rzeczywistością, tym, co już miało miejsce, i tym, co dopiero się wydarzy”. Na ich drodze pojawia się tajemniczy kot.

Czerpiącą z poetyki dzieła urugwajskiego pisarza Eduardo Galeano „The Book of Embracess” powieść przesiąka realizm magiczny. Obrazy teraźniejsze mieszają się z przeszłością, a jaźń z fantazjami. Język powieści - surowy, prosty, momentami potoczny - chowa się za galopującymi wydarzeniami i sprawia, że książkę czyta się jak poetycki scenariusz, w którym siła obrazu niepostrzeżenie wkrada się do wyobraźni czytelnika, jednoczeście pozwalając każdemu nakręcić swój własny film.

***
Aleksandra Rychlicka - scenarzystka, pisarka, copywriterka. Maturę zdała we Włoszech, dyplom magistra obroniła w Ośrodku Badań nad Historią i Kulturą na Uniwersytecie w Utrechcie, a obecnie kończy pracę doktorską na University College London. W Polsce pracowała w reklamie, jednocześnie szlifując warsztat pisarski w Krakowskiej Szkole Scenariuszowej. Stypendystka Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata i holenderskiego programu stypendialnego Huygens Excellence. Pasjami opowiada historie, niektóre uda jej się zapisać. „Opowiadaj mnie zawsze od nowa”, debiut literacki, jest właśnie jedną z nich. Od 5 lat mieszka w Londynie.

Kup książkę Opowiadaj mnie zawsze od nowa

Opinie o książce - Opowiadaj mnie zawsze od nowa

Reklamy