Ostatni jednorożec

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 1998-01-01
ISBN: bd
Dodał/a książkę: Shi4

Barwna baśń o ostatnim jednorożcu, który na przekór różnorakim złym mocom poszukuje zaginionych pobratymców. Pełno tu przygód, czarów, rycerzy i zbójców stylizowanych na podupadłego Robin Hooda, całość tkwi bowiem w realiach (umownych) średniowiecznej Europy. Jest też wątek miłosny, a nawet półtora. Powieść to wyjątkowo smakowita, napisana lekkim piórem. Autor uderza we wszelkie możliwe tony między patosem a groteską. Jednorożec to istota nieśmiertelna, tu jednak uwikłana w losy śmiertelnych, uwięzła w czasie, w skończoności - o dziwo pod niejednym względem bogatszej niż nieskończoność. Sam czas też wydaje się substancją nieco inną niż ta, w której, jak sądzimy, nurzamy się na co dzień. Beagle żongluje względnościami i miesza rzeczywistości, dowodząc, że sen tylko pozornie kłóci się z jawą, magia z bytem realnym, zmienność z trwaniem, literatura z życiem.

Kup książkę Ostatni jednorożec

Opinie o książce - Ostatni jednorożec

Czarodziejskie. To jedno słowo jest w stanie opisać całą książkę, która mnie naprawdę omamiła. Przepiękna baśń napisana w przepiękny sposób, właściwie to wszystko jest w niej przepiękne. Język, którym została napisana jest naprawdę miły w czytaniu, historia Jednorogini, która szuka swoich towarzyszy. To w jak subtelny sposób poruszono tematy ludzkiej egzystencji, miłości i przemijania. Myślę, że jest to książka uniwersalna. Dzieci mogłyby widzieć w tym niesamowitą, pełna dziwów i czarów baśń, a dorośli zastanowiliby się nad nią chwilę dłużej. A ja? W połowie dziecko, w połowie dorosła? Już mówiłam, jestem oczarowana.
Avatar użytkownika -

Jak dla mnie książka-tragedia...
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2013-04-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki na 2013 rok,
Zgadzam się, bardzo dobra fantastyka z gatunku tej bardziej romantycznej i baśniowej! Jako ciekawostkę podam, że swego czasu w Polsce wyszło anime na kasecie video na motywach tej książki.
Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2013-04-03, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 (190) książek w 2013, Fantastyka, Mam,
Wzruszająca książka. Jednorogini poszukuje swoich zaginionych pobratymców. Czyżby wszystkie jednorożce na świecie wyginęły? Poszukując odpowiedzi na to pytanie trafia do niewoli. Z pozoru wydawać by się mogło, że powieść skierowana została do młodszego czytelnika. Nic bardziej mylnego. Ponadczasowa książka przekazuje nam, że przyjaźń może pomoc przezwyciężyć wszystkie trudności. A nie wszystko to, co widza nasze oczy jest takie, jak nam się wydaje. Naprawdę pozycja ta skłania do refleksji i głębszych przemyśleń. Bardzo polecam wszystkim. Takie chwilowe zanurzenie się w kranie baśni.
Pieśń karczmarza
Peter S. Beagle0
Okładka ksiązki - Pieśń karczmarza

W tej niesamowitej opowieści o miłości i śmierci młody Tikat, szukając ukochanej, którą utracił, wkracza w mroczny świat magii. Podczas wędrówki spotyka...

Olbrzymie kości
Peter S. Beagle0
Okładka ksiązki - Olbrzymie kości

Oto nowa książka Petera S. Beagle'a, jednego z największych współczesnych mistrzów literatury fantastycznej, autora "Ostatniego jednorożca", "Sonaty jednorożców"...