Okładka książki - Ostatni ślad

ISBN: 9788375081961
Tytuł oryginału: Die Letzte Spur
Tłumaczenie: Małgorzata Rutkowska-Grajek
Dodał/a książkę: dona

Kolejna książka królowej niemieckiej powieści kryminalnej, okrzykniętej przez krytyków następczynią Agaty Christie. Elaine Dawson ma notorycznego pecha. Gdy chce polecieć do Gibraltaru na ślub przyjaciółki, Rosanny, okazuje się, że z powodu mgły na lotnisku Heathrow odwołano wszystkie loty. Zamiast czekać nocą w pełnej rozwścieczonych pasażerów hali odlotów, Elaine przyjmuje od nieznajomego, przystojnego, eleganckiego mężczyzny ofertę przenocowania w jego podlondyńskim domu. Wychodzi z nieznajomym i od tej pory ślad po niej znika. Policja nie znajduje ciała i umarza dochodzenie, przekonana że dziewczyna wykorzystała nadarzającą się okazję i po prostu uciekła z małego miasteczka od tyranizującego ją brata. Rosanna jednak nie wierzy w teorię ucieczki. Podejmuje prywatne śledztwo…

Kup książkę Ostatni ślad

Avatar użytkownika - madak
madak
Prowadzenie narracji w powieściach kryminalnych można najogólniej podzielić na dwa rodzaje. W pierwszym z nich autor przez większą część książki zwodzi czytelnika, by dopiero w zakończeniu poinformować go, kto jest mordercą. W drugim natomiast przypadku czytelnik już na początku dowiaduje się, kto jest zabójcą, jednak autor w bardzo drobiazgowo skupia się na motywach zbrodni. Charlotte Link, autorka powieści „Ostatni ślad” korzysta z pierwszego schematu. Dzięki takiemu rozwiązaniu potrafi utrzymać napięcie od pierwszej do ostatniej strony powieści oraz zadziwić czytelnika niespodziewanym i bardzo przewrotnym zakończeniem. Dwudziestotrzyletnia Elaine Dawson otrzymuje od koleżanki Rosanny zaproszenie na ślub. Kupuje bilet lotniczy do Gibraltaru, jednak w dzień podróży okazuje się, że mgła w najbliższych okolicach lotniska Heathrow uniemożliwia wszystkie odloty. Do młodej Elaine dociera wówczas bolesna świadomość, że nic jej się w życiu nie udaje. Jest nieatrakcyjna, brak jej ciekawej osobowości, opiekuje się kalekim bratem oraz mieszka w małej, nie dającej żadnych perspektyw wiosce. Zapłakana, zderza się w drzwiach z nieznanym mężczyzną. Ten szargany litością proponuje dziewczynie nocleg w swoim domu. Elaine godzi się na tę propozycję i od tego momentu ślad po dziewczynie ginie. Pięć lat później Rosanna dostaje propozycję napisania serii artykułów dotyczących zaginionych osób ...

Opinie o książce - Ostatni ślad

Avatar użytkownika - Kate1986
Kate1986
Przeczytane:2015-05-22, Ocena: 6, Przeczytałam,
Nie mogłam się doczekac tej książki i nie zawiodłam się
Avatar użytkownika - wiolcia80
wiolcia80
Przeczytane:2016-04-23, Ocena: 6, Przeczytałam, Wpisz nazwę półki,
porywająca, trzymająca w napięciu od samego początku, czyta się ekspresowo gdyż nie można się oderwać, czekając finału
Avatar użytkownika - gimm1
gimm1
Przeczytane:2016-02-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Jak zwykle u Pani Link mamy wiele postaci, akcję rozgrywającą się w różnych miejscach, zawikłaną opowieść - może nie brzmi to zachęcająco ale dla znających jej opowieści to nic nowego. Dla mnie rekomendacją do przeczytania książki jest samo nazwisko autorki. Tym razem też się nie zawiodłam i z przyjemnością śledziłam losy bohaterów. Główna bohaterka Rosanna wraca do rodzinnych stron stęskniona za ojczyzną, za pracą dziennikarki a jednocześnie jest to jej ucieczka przed związkiem, w którym nie czuje się najlepiej. Jej dziennikarskie poszukiwania stają się zbyt prywatne, wikła się wiele trudnych wydarzeń.
Avatar użytkownika - RudaRecenzuje
RudaRecenzuje
Przeczytane:2015-04-03, Przeczytałam,

Elaine Dawson to klasyczna szara myszka- niezbyt urodziwa i niespecjalnie towarzyska. W jej życiu brakuje bliskich przyjaciół, a w domu nie czeka na nią żaden mężczyzna. Na co dzień kobieta wykonuje nudną pracę asystentki medycznej i zajmuje się bratem inwalidą. Wszystkie perspektywy poprawy losu są skutecznie tłamszone przez małomiasteczkową rzeczywistość, która dodatkowo podcina jej skrzydła.

Kiedy otrzymuje zaproszenie na wesele koleżanki z dzieciństwa, w odległym Gibraltarze, od razu dostrzega przelotną szansę dla siebie. Możliwość wyjazdu jest niczym wygrany los na loterii, a dobrego humoru nie psuje jej nawet świadomość, że wkrótce czeka ją smutny powrót do beznadziejnej rzeczywistości.

Tymczasem Elaine znika w tajemniczych okolicznościach.

Czy to możliwe, żeby opuściła lotnisko z tajemniczym mężczyzną?

Czy to on ją skrzywdził?

Rozwiązania zagadki podejmuje się Rosanna Hamilton, była dziennikarka, której zlecono napisanie cyklu artykułów o tajemniczych zaginięciach. Oprócz szansy powrotu do uwielbianego zawodu, otrzymuje możliwość wyjaśnienia, co stało się z koleżanką, która nie dotarła na jej ślub…

Charlotte Link wtajemnicza nas w kulisy niezwykle niebezpiecznej intrygi, umiejętnie manewrując między poszczególnymi bohaterami. Stopniowo wprowadza do powieści nowe wątki, które uświadamiają czytelnikowi, że zagadka jest znacznie bardziej skomplikowana, niż się wydawało na początku utworu. A w momencie, kiedy jesteśmy już niemal pewni, kto zawinił, ponownie wraca do wcześniejszych podejrzanych, których zdążyliśmy dawno wykluczyć.

Autorka powieści wciąż wodzi nas za nos, na każdym kroku przypominając, że wszystko może być o wiele bardziej zagmatwane, niż sądziliśmy. Czasami warto trzymać się pierwszej wersji, bo zazwyczaj najprostsze wytłumaczenia są tymi właściwymi.

Powieść wykracza poza ramy klasycznego thrillera, czy kryminału. Autorka chętnie zakrada się w najciemniejsze zakamarki umysłów swoich bohaterów, poddając ich zachowania dogłębnej analizie. W niepokojący, ale niezwykle interesujący, sposób igra z ich uczuciami, uświadamiając nam przy okazji, że często dopiero w ekstremalnych sytuacjach zdajemy sobie sprawę z naszych intencji.

Mam wrażenie, że Link oferuje nam przede wszystkim książkę dla kobiet i o kobietach. Obserwujemy wahania pięknej Rosanny, która szybko ulega emocjom, podejmując przy tym trudną walkę z własnym rozsądkiem. Kobieta nie jest pewna, czy powinna ratować rodzinę, czy dać sobie szansę na szczęście u boku innego mężczyzny.

Link poddaje w wątpliwość znaczenie wielu fundamentalnych wartości, zmuszając nas do osobistej spowiedzi. Jak Ty zachowałabyś się z w takiej sytuacji? zdaje się pytać. Co dla Ciebie byłoby najważniejsze? Czy umiałabyś żyć z konsekwencjami swoich czynów?

Avatar użytkownika - czarniutka21
czarniutka21
Przeczytane:2015-02-03, Ocena: 5, Przeczytałam, kryminały, Wyzwanie - 26 książek 2015,
Kolejna książka autorstwa Charlotte Link, którą przeczytałam. Mam wrażenie, że nie tylko wątek kryminalny jest tu najważniejszy, chociaż oczywiście od niego wszystko się zaczyna.Dla autorki równie istotne było przedstawienie historii i losów bohaterów. Tak jak w poprzedniej czytanej przeze mnie książce, każda postać miała znaczenie. Od głównej bohaterki, aż po starszego, emerytowanego właściciela mieszkania pana Cadwicka. Powieść zdecydowanie wciąga, zaginięcie Elaine, inne bestialskie zbrodnie popełnione podobnie i w tym samym czasie, wciągają nas w mroczny, tajemniczy klimat. Mimo to nie zabrakło miejsca na wątki obyczajowe, dramatyczne i miłosne. Bardzo przypadł mi do gustu styl pisania pani Link i na pewno przeczytam jeszcze inne jej powieści. Polecam ;)
Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2014-08-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Rosanna Hamilton, mieszkając z mężem i pasierbem w Gibraltarze, przylatuje do Londynu, by napisać artykuł o zaginionych. Główną bohaterką ma być Elaine Dawson, koleżanka z dzieciństwa, która zaginęła przed pięcioma laty, w drodze na ślub Rosanny. Kobieta poznaje Marca Reeve'a, który był wiązany z zaginięciem Elaine, jako że, zaproponował jej nocleg, gdy lotnisko odwołało loty z powodu mgły. Mimo że nie postawiono mu zarzutów, wiele osób uznało go za winnego, co odbiło się na jego życiu prywatnym i zawodowym. Wszystko wskazuje na to, że Elaine postanowiła zniknąć, by uwolnić się od niepełnosprawnego brata. Próbując rozwikłać zagadkę, Rosanna trafia na nowe ślady. Książka wciąga, jak chyba każda autorki.
Kolejna z pozycji autorstwa Link przeczytana przeze mnie. Szkoda, że coraz mnie tych nieprzeczytanych. Podoba mi się, że ma tak wiele z powieści obyczajowej, a traktuje o miłości, trudnych życiowych wyborach i życiu po prostu. Kolejny raz autorce udało się stworzyć postaci, które wręcz wychodzą z książkowych stronnic. Mają swoje życie, charakter, przeszłość, która ich ukształtowała. Są ludźmi "z krwi i kości". Czy warto porzucić męża dla nowo poznanego mężczyzny? A co, gdy okazuje się, że ten mężczyzna cały czas oszukiwał? Przewodni temat to sztuka wyborów. Niezależnie czy złe czy dobre, mają swoje skutki, które potrafią zaważyć na całym życiu. Link pokazuje jednak, że nie ma jednak dróg bez wyjścia. Zawsze jest nadzieja na lepsze jutro, trzeba tylko zawierzyć sobie i działać.
O autorce tej słyszałam już wiele dobrego. Jest to córka znanej niemieckiej pisarki. Jej książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków. Została nawet okrzyknięta następczynią Agathy Christie. Elaine Dawson to życiowy nieudacznik. Nikt nigdy nie zwraca na nią uwagi. Pewnego razu zostaje zaproszona na ślub koleżanki. Już myśli, że wyrwie się ze swojego nudnego życia, gdy niespodziewanie znika. Kilka lat później dziennikarka Rosanna Hamilton ma napisać o niej artykuł i natrafia na pasjonujące ślady. Dawno nie czytałam tak trzymającej w napięciu i ciekawej książki. Fabuła gna praktycznie od pierwszej strony. Obserwujemy wiele zbrodni, które być może mają ze sobą coś wspólnego. Zakończenie było bardzo niespodziewane, myślałam długo kto za tym wszystkim stoi, ale się nie domyśliłam ponieważ pani Link wodziła mnie za nos. Bohaterowie są bardzo wyraziści. Polubiłam ich, ponieważ zostali dobrze wykreowani. Kolejnym wątkiem jest życie głównej bohaterki, które też mocno się skomplikuje. Okładka ciekawa. Nie pozostaje nic innego jak tylko Wam ją polecić.
Avatar użytkownika - Anna_Maria
Anna_Maria
Przeczytane:2013-05-12, Ocena: 6, Przeczytałam,
To moje drugie spotkanie z twórczością Charlotte Link. Książka ta bardzo mi sie podobała, wciąga juz od pierwszych stron do samego końca. Czyta sie ja bardzo szybko i lekko, nie mozna sie wg od niej oderwać. Po przeczytaniu jej czuje jakis taki niedosyt. Zakończenie? no cóż, byłam bardzo zaskoczona. Tę książkę moge śmiało polecić, bo jest tego naprawdę godna. Napewno przeczytam pozostałe ksiązki i jestem pewna, że będą tak samo świetne jak ta.
Avatar użytkownika - KKS
Cremon
Przeczytane:2015-03-31, Ocena: 4, Przeczytałem, Paulina,
Avatar użytkownika - Deni
Deni
Przeczytane:2015-02-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015, Przeczytane 2015,
Avatar użytkownika - annakp
Ocena: 4, Przeczytałam,
Drugie dziecko
Charlotte Link0
Okładka ksiązki - Drugie dziecko

W niewielkim, sennym, nadmorskim miasteczku w północnej Anglii zostaje w wyjątkowo bestialski sposób zamordowana studentka. Parę miesięcy później, w pobliżu...

Oszukana
Charlotte Link0
Okładka ksiązki - Oszukana

Kate Linville, policjantka pracująca w Scotland Yardzie, czuje, że odebrano jej szczęśliwe życie. Ojciec był jedyną osobą, którą ta nieśmiała i samotna...

Dobry pies
Rafał Witek