Okładka książki - Oświęcimki

Oświęcimki

Wydawnictwo: Nisza
Data wydania: 2015-01-19
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-62795-35-2
Liczba stron: 94
Dodał/a książkę: czytam

Ocena: 0 (0 głosów)

Oświęcimki Wojciecha Albińskiego to zbiór krótkich impresji będących powidokami wojny i Holocaustu. Nie trzeba bezpośrednich związków z wojennymi wydarzeniami, aby słyszeć ich echo także i dzisiaj. Wystarczy wspólnota doświadczeń.

Krótkie historie, zanotowane w bezpretensjonalnym tonie, dotykają wielu przestrzeni współczesnego świata, które pomimo upływu kilkudziesięciu lat nie są wolne od wojennych skojarzeń. Wojciech Albiński, trzydziestosześcioletni mężczyzna, próbuje te skojarzenia uchwycić prostym, a miejscami poetyckim językiem.

- Wojna i jej historie nigdy nie interesowała mnie bardziej niż statystycznego przedstawiciela mojego pokolenia. Kiedyś zasłuchani w opowieści dziadków naświetlani socjalistyczną telewizją nigdy nie przepuszczającą okazji, żeby dołożyć „germańskim najeźdźcom” po czasie, dojrzewając, zapomnieliśmy. Niemniej temat – wraz z dorosłością, dziećmi i pytaniami o własną przeszłość wrócił. Nie jako pełnoprawna wielka historia, ale wydawałoby się drobny refleks, światło z telewizora odbijające się przez półprzymknięte drzwi na ścianie dawnego dziecięcego pokoju. Wraz z nim dalej żywe, jak się okazuje, wrażenia – opuszczenia, tajemnicy, niewiedzy i swoistych bólów fantomowych – mówi Wojciech Albiński.

Spisane impresje spięte m.in. tytułami: Ikea, Pomidorowa, Zabawa w chowanego, Dym z komina, Nurofenowe dzieci, Rodzaj wyższości, Opener, czyli co się nosi nad morzem odnoszą się zarówno do tych osobistych, codziennych doświadczeń, jak i współczesnych, wspólnotowych przeżyć. Wojenne skojarzenia nie mają tu formy natręctwa, one po prostu są, wciąż aktualne, a ich spisanie to także próba oswojenia i zmierzenia się z tym, co nie zawsze jest chętnie wypowiadane.

***
Wojciech Albiński – przez dziesięć lat pracował w reklamie, z której w końcu przeniósł się do biblioteki. W 2012 roku wydał zbiorek opowiadań “Przekąski, zakąski”, a także coś na kształt poradnika “Jak czuć się dobrze, gdy cię wywalą”. Ma 36 lat, rodzinę, mieszka pod Warszawą, pisze.

Kup książkę Oświęcimki

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Opinie o książce - Oświęcimki

Inne książki autora
Achtung! Banditen!
Wojciech Albiński0
Okładka ksiązki - Achtung! Banditen!

Wojciech Albiński. Pisarz i podróżnik. Jedna z najbardziej intrygujących postaci polskiej literatury ostatnich lat. Ryszard Kapuściński powiedział o nim:...

Lidia z kamerunu
Wojciech Albiński0
Okładka ksiązki - Lidia z kamerunu

Lidia z Kamerunu to już czwarty, wzbogacony przez autora zbiór afrykańskich opowiadań. Albiński za swój debiut w 2003 r. otrzymał Nagrodę Literacką im...

Reklamy