Okładka książki - Pozłacana rybka

Wydawnictwo: Literatura
Data wydania: 2016-07-13
Kategoria: Dla młodzieży
Dodał/a książkę: laphi

Życie nie raz nas zaskoczy. Raz pozytywnie, a za drugim razem już trochę mniej. Podobna sytuacja ma miejsce w książce zatytułowanej Pozłacana rybka. Naszą główną bohaterką jest mała dziewczynka Alicja, która zawsze miała to, co chciała. Była po prostu rozpieszczona, aż tu nagle jej życie się zmieniło, a tym samym zmieniło i ją.

Alicja przeżyła rozwód rodziców, a tym samym straciła jakieś większe wsparcie ze strony rodziców. Jedyną ostoją w jej życiu są dziadkowie, których uwielbia. To dziadek sprawił, że pojawił się uśmiech na jej twarzy. Dzięki podarowaniu cennego aparatu, który Alicja uwielbiała, chciało jej się żyć. Wszystko, co dobre kiedyś się kończy, a dla niej skończyło się w momencie narodzin jej brata Fryderyka. W tym momencie jej świat obrócił się do góry nogami i dziewczynkę spotykało wiele nieszczęść. Wiele wydarzeń wpływa na Alicję, która zostaje zmuszona do zmiany samej siebie.

Barbara Kosmowska ukazuje, jak rzeczy błahe łączą się z tymi ważnymi. Powstaje mieszanka, która zmienia ludzi. Ta piękna książka zdobyła nagrody w I Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren oraz Książka Roku IBBY 2007. Te osiągnięcia zagwarantowały jej wpis na Złotą Listę Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom.

Kup książkę Pozłacana rybka

Avatar użytkownika - mrowka
mrowka
Książka Barbary Kosmowskiej „Pozłacana rybka” to powieść dla młodzieży, nagrodzona w konkursie literackim imienia Astrid Lindgren – decyzją jury zajęła autorka pierwsze miejsce. I trudno się dziwić, śledząc losy bohaterów i sposób ich przedstawienia.   Alicja była Bardzo Rozpieszczoną Jedynaczką. Któregoś dnia niczym grom z jasnego nieba spadła na nią wiadomość o rozwodzie rodziców. Jedyne schronienie daje dziewczynie domek babci na wsi – tylko tam Alicja może naprawdę odpocząć. Mądra babcia umie rozproszyć wszelkie smutki i doradzić w życiowych zmartwieniach. Na wsi pojawia się też przystojny i utalentowany Robert… Nic dziwnego, że Alicja nie chce wracać z wakacji. Jej ojciec tymczasem znalazł sobie nową partnerkę, ma z nią dziecko, Fryderyka, którego dziewczyna obarcza winą za rozpad rodziny. W powieści Barbary Kosmowskiej skupiają się liczne nieszczęścia i przykrości. Alicja najpierw musi pogodzić się z rozwodem rodziców, potem – z istnieniem Miss Lata, czyli wybranki ojca. Chce poznać sposób na dogadanie się z zapracowaną i jakby nieobecną matką, potem walczy o swoją przyjaźń, mierzy się z rywalką do serca ukochanego, z rodzinną tragedią, z codziennymi dramatami. Uczy się rozmów oswajających śmierć i poruszających niełatwe dla najmłodszych tematy.   Dotyka Kosmowska też kwestii narkotyków – jeden dalekoplanowy ...

Opinie o książce - Pozłacana rybka

Avatar użytkownika - Nimphelos
Nimphelos
Przeczytane:2015-10-16, Ocena: 4, Przeczytałam, 2015, Z biblioteki,
Alicja ma 14 lat. Kocha fotografować. Jej rodzice są rozwiedzeni, przez co jej dotychczasowe, spokojne i pozbawione wszelkich trosk życie, komplikuje się. Jej ojciec związał się z inną kobietą, ma już drugie dziecko, a mama zatopiła się w świat swojej pracy i zapomniała o Alicji. Z czasem nastawienie dziewczyny do innych się zmienia. Swojego przyrodniego braciszka Fryderyka mocno pokochała, a kiedy zachorował zaprzyjaźniła się nawet z nową żoną swojego taty, którą przezywała "Miss Lata". W książce smutek i życiowe trudności zmieniły Alicję. Zmusiły ją do pogodzenia się z mamą, wydoroślenia. Dziewczyna zakochała się w swoim przyjacielu Robercie, a może po prostu zdała sobie sprawę, że od dawna jest w nim zakochana? Wszystko to sprawia, że historia przekazuje nam wiele wartości, pomaga zrozumieć znaczenie trudów jakie spotykają nas w życiu, jednak moim zdaniem jest nieco schematyczna. Dużo jest już książek opowiadających o nastolatkach, które mają rodziców po rozwodzie, czują się samotne i zakochują się w dawnych kumplach. Dlatego oceniam "Pozłacaną rybkę" na czwórkę. Zaletą książki jest także to, że czyta się ją łatwo i przyjemnie.
Avatar użytkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2014-02-25, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014,
"Pozłacana rybka" to książka przeznaczona dla młodzieży i dzieci. Z tego co się orientuję to jest to lektura szkolna w gimnazjach. Po książkę sięgnęłam, bo zachęcił mnie opis i fakt, że autorka jest laureatką I nagrody w konkursie im. Astrid Lindgren. Główna bohaterka to Alicja. Kiedyś była rozpieszczoną jedynaczką. Wszystko się jednak zmieniło, gdy jej rodzice się rozwiedli i tata wyprowadził się z domu. Wkrótce pojawiła się nowa kobieta taty i na świat przyszedł Fryderyk, zwany przez Alicję Jaszczurką. Gdy Alicja wraca z wakacji, dowiaduje się, że Fryderyk jest ciężko chory. Jej życie wywraca się do góry nogami, a do tego dochodzą jeszcze inne problemy. Tematy podjęte przez Barbarę Kosmowską nie są łatwe, ale takie problemy dotykają wielu współczesnych nastolatków i stają się coraz bardziej powszechne. Przykładem może być rozwód rodziców, anoreksja, alkoholizm, śmiertelne choroby. Autorka podjęła bardzo dużo problemów, a to wszystko na niecałych 200 stronach. "Pozłacana rybka" to bardzo mądra i warta przeczytania książka dla dzieci i młodzieży. I myślę, że takim odbiorom spodoba się najbardziej. Powieść jest miejscami bardzo smutna i wzruszająca, nieźle się przy niej wypłakałam. Ponadto zostałam skłoniona do refleksji, próbowałam też postawić się na miejscu Alicji. Książka na pewno na długo pozostanie w mojej pamięci i nie wykluczam, że kiedyś przeczytam ją ponownie. Warto przeczytać! kingaczyta.blogspot.com
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2010-05-12, Ocena: 5, Przeczytałam,
Wspaniała wzruszająca książka!
Avatar użytkownika - Gosiek
Gosiek
Przeczytane:2012-07-23, Ocena: 6, Przeczytałam,
Barbara Kosmowska jest autorką znanych i nagradzanych książek.Oprócz pierwszej nagrody w literackim konkursie im.Astrid Lindgren w 2007 roku otrzymała główną nagrodę w konkursie"Uwierz w siłę wyobraźni" za powieść dla młodzieży "Buba" , która została też nominowana do Nagrody Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2003. Czternastoletnia Alicja – do niedawna „Bardzo Rozpieszczona Jedynaczka” – po rozwodzie rodziców staje przed koniecznością uporządkowania sobie świata na nowo. Powoli dojrzewa do akceptacji nowej partnerki ojca i ułożenia trudnych relacji z matką. W momencie, gdy odzyskuje utraconą równowagę, a w jej życiu rodzi się pierwsza miłość, jak grom z jasnego nieba spada na nią wiadomość o ciężkiej chorobie przyrodniego braciszka. Alicja musi znaleźć w sobie siły, by stanąć oko w oko z najtrudniejszym doświadczeniem. Do końca towarzyszy w cierpieniu małemu Fryderykowi-Jaszczurce i jego mamie, tak nielubianej dotąd Miss Lata. Historia Alicji jest próbą odpowiedzi na pytanie, co w życiu najważniejsze. Jest zarazem piękną i wzruszającą opowieścią o stracie, ale i o miłości, przyjaźni i nadziei. Najpierw może zacznę od nagród, jakie otrzymała ta książka: *Książka roku 2007 - nagroda literacka przyznana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Książki Dla Młodych - Polskiej Sekcji IBBY * I miejsce w kategorii książek dla młodzieży w wieku 10-14 lat w konkursie literackim im. Astrid Lindgren zorganizowanym przez Fundację ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom. Na pierwszy rzut ok, gdy zobaczyłam okładkę, pomyślałam,że będzie to kolejna pusta historyjka dla młodzieży. Pomyliłam się. Po okładce jednak nie zawsze możemy wywnioskować o czym będzie książka. Autorka opowiada historię dorastającej Alicji, która jak na swój wiek przeżywa bardzo wiele. Najpierw rozwód rodziców, nowa partnerka ojca, narodziny przyrodniego brata i jego niespodziewana, ciężka, nieuleczalna choroba. Dorosłego człowieka te rzeczy potrafiłyby załamać, a co dopiero kilkunastoletnią dziewczynę. Jedyne dobre, co się jej przytrafiło, to Robert - jej pierwsza miłość. Dziewczyna musi zmierzyć się z bólem,przezwyciężyć strach i być dobrą siostrą dla chorego, małego Fryderyka. Jest to cudowna książka o miłości, przyjaźni i stracie bliskiej osoby. Autorka uświadamia nas, że w obliczu śmierci, nawet złota rybka na niewiele się zda. "Pozłacana rybka" nie należy do tych książek,którą po odłożeniu na półkę zapomina się. Jestem pewna, że na długo wryła mi się w pamięć. Na pewno przeczytam ją jeszcze nie raz. Czytając zakończenie, płakałam jak bóbr, chociaż wiedziałam doskonale jak się skończy. Powieść polecam każdemu. Zarówno dwunastolatkom jak i wyżej. Na początku przeżyjecie niesamowite chwile na wakacjach u dziadków Alicji. Potem jednak udowodnicie sobie,że każdy musi być silny, aby mógł przetrwać.
Avatar użytkownika - dalekiezblizenia
Przeczytane:2014-02-08, Przeczytałam,
Sezon na zielone kasztany
Barbara Kosmowska0
Okładka ksiązki - Sezon na zielone kasztany

Książka nagrodzona w III Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren zorganizowanym przez Fundację ,,ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom". Jak długą smycz...

W górę rzeki
Barbara Kosmowska0
Okładka ksiązki - W górę rzeki

Wydawało się, że najlepsze lata mają już dawno za sobą... Ale czy na pewno? Choć minęło już sześć lat od śmierci jej męża, Lena wciąż żyje przeszłością...