Psie serce

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 1999-10-06
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-7255-349-1
Liczba stron: 104
Dodał/a książkę: agnkok

Ocena: 4 (5 głosów)

Satyryczna, pełna gorzkiego humoru powieść Michała Bułhakowa. Autor opisuje w niej niezwykły eksperyment znanego moskiewskiego uczonego, który wszczepił psu ludzką przysadkę mózgową. Niespodziewanie okazało się że ku swej hańbie i rozpaczy przemienił sympatyczne zwierzę w aroganckiego prostaka, złodzieja, alkoholika, łotra bez skrupułów, czyli osobnika równie odrażającego, jak dawca przysadki. Ta nieudana metamorfoza ilustruje pogląd pisarza, że nie wolno ingerować bezkarnie w prawa natury, gdyż może się to obrócić przeciwko eksperymentatorom. Ewolucja, a nie rewolucja (w najszerszym rozumieniu tego słowa), jest jedyną drogą do uszlachetnienia gatunku ludzkiego. (ze strony Prószyński i S-ka)

Kup książkę Psie serce

Opinie o książce - Psie serce

Opowiadanie o psie, który stał się człowiekiem. Utwór uniwersalny i przerażający w swojej wymowie - ufne zwierzę, które nikomu niczym nie zawiniło, doktor wykorzystuje do własnych interesów. Dokonuje eksperymentu: przeszczepia zwierzęciu jądra i przysadkę od martwego człowieka. Przesycona absurdalnym humorem, gorzka historia o stworzeniu "całkiem nowego człowieka", która stała się literackim obrazem absurdów Rosji pod władaniem Stalina.
Link do opinii
Avatar użytkownika - szpachela
szpachela
Przeczytane:2015-05-13, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Ta krótka książka opisuje eksperyment naukowy i jego skutki. Pies Szarik zostaje poddany przeszczepieniu przysadki i jąder. Skutkiem jest uczłowieczenie psa, które doprowadza do irytacji profesora Preobrażeńskiego. Pierwsza część książki jest przyjemna, nawet zabawna. Z kolei druga to bardzo przygnębiający obraz.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2010-06-28, Ocena: 4, Przeczytałam,
Śmieszne komiczne zabawne...
Link do opinii
Avatar użytkownika - star_charmer
star_charmer
Przeczytane:2013-09-22, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - majkanew
majkanew
Przeczytane:2013-07-04, Ocena: 3, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - oleczka31
oleczka31
Przeczytane:2012-09-22, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - agnkok
agnkok
Przeczytane:2011-10-31, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - elphaba
elphaba
Przeczytane:2011-10-31, Przeczytałam,
Reklamy