Okładka książki - Psychoza

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 1999-01-01
ISBN: 978-83-245-7662-3
Dodał/a książkę: czytam

Cichy motel na odludziu wydaje się oazą spokoju, lecz w rzeczywistości jest królestwem śmierci. Jednak kto jest zabójcą? Zapewne nie Norman Bates - nieśmiały, łagodny, sterroryzowany przez matkę właściciel motelu. Kto więc zabija tak okrutnie z zimną krwią? Książka trzymająca w napięciu od pierwszej do ostatniej strony i jej zaskakujące zakończenie zafascynowały kiedyś największego mistrza grozy - Alfreda Hitchcocka.

Kup książkę Psychoza

Opinie o książce - Psychoza

Większość z nas kojarzy "Psychozę" z filmem w reżyserii Alfreda Hitchcocka. Nie mnie oceniać jakość i geniusz tego dzieła, gdyż do tej pory jakoś nie udało mi się nigdy go obejrzeć. I jestem z tego powodu przeszczęśliwa, bo nieznajomość tej historii pozwoliła mi na pełne oddanie się czytelniczej ekstazie, którą zaserwował nam Bloch. Autorem Psychozy był nieżyjący już amerykański pisarz, twórca kryminałów, fantastyki i horrorów. Swoją karierę pisarską rozpoczynał od opowiadań publikowanych w różnych magazynach. Aż przyszła pora na arcydzieło literackie, które jak wcześniej wspomniałam, doczekało się ekranizacji. "Cichy motel na odludziu wydaje się oazą spokoju, lecz w rzeczywistości jest królestwem śmierci. Jednak kto jest mordercą? Zapewne nie Norman Bates - nieśmiały, łagodny, terroryzowany przez despotyczną matkę właściciel zajazdu. Kto więc zabija tak okrutnie, z zimną krwią? Odpowiedź zaszokuje każdego czytelnika." Po takim opisie spodziewałam się bomby. Miałam nadzieję na profesjonalne pranie mózgu i depresję poczytelniczą. Chciałam, żeby ta książka mnie zaczarowała, zaskoczyła w niewyobrażalny sposób. Jednak nic takiego się nie stało. Jedyne, co mi zostało po przeczytaniu "Psychozy", to gigantyczny niedosyt. Po przeczytaniu Psychozy mam mieszane uczucia. Oczywiście to klasa sama w sobie. Genialna fabuła, kompaktowo upchnięta w 160stron, interesujące ...
Pozornie bezpieczne miejsce, uprzejmość Normana, jego chorowita matka, twarz "szalonej" pokryta pudrem - tworzy klimat. Grozy. Ale spokojnie, nie ma się czego bać. To tylko wyobraźnia. No i cóż... Przyznaję, że zawsze pociągał mnie temat rozdwojenia jaźni. A tutaj, ojej. Norma rozmawia z Normanem, wciąż zapewniając go, ze tylko ona kocha go najbardziej w świecie. Norman opiekuje się nią (własnie - NIĄ, ale co jest uosobieniem jego matki nie napiszę, bo to duży spoiler) i chroni, żeby nikt nie dowiedział się o jej - jego - morderstwach. Wciąga, przeraża, ale fascynuje. To, jak Norman tłumaczy morderstwo, jak zaciera ślady, jak chce zamknąć matkę w psychiatryku, a jednocześnie uważa ją za najlepszą kobietę. Dwójka już to nie to.
Avatar użytkownika - Madlene
Madlene