Publicystyka

Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
Data wydania: 2016-03-25
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788364682964
Liczba stron: 800
Dodał/a książkę: elibri

Ocena: 0 (0 głosów)

Publikowana po raz pierwszy w jednym tomie różnorodna publicystyka Władysława Broniewskiego pokazuje poetę jako wnikliwego obserwatora życia kulturalnego i społecznego Drugiej Rzeczypospolitej oraz Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, ale przede wszystkim jako człowieka stojącego na pierwszej linii wydarzeń. 

Broniewski pisze nie tylko o literaturze, filmie i teatrze, ale komentuje także wydarzenia historyczne, analizuje dramatyczne zagubienie ideowe młodzieży akademickiej u progu niepodległości, omawia wątpliwości związane z sytuacją Polski na przełomie lat 30. XX wieku, z przerażeniem obserwuje niewygasłą pomimo doświadczeń II wojny światowej i Zagłady atmosferę antysemityzmu. 

Władysław Broniewski - najwybitniejszy polski poeta proletariacki, tworzył w nurcie poezji rewolucyjnej, tłumaczył literaturę rosyjską i niemiecką. Walczył w Legionach Piłsudskiego i armii Andersa. W 1925 roku wraz z S. Standem i W. Wandurskim opublikował Trzy salwy, pierwszy polski manifest poetów proletariackich. Jego bodaj najsłynniejszym utworem jest napisany w kwietniu 1939 roku apel do narodu pt. Bagnet na broń. Nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej ukazał się wybór tekstów prozatorskich i dramatycznych Stanęła naga..., pierwsze pełne wydanie Pamiętnika oraz zbiór listów Janiny i Władysława Broniewskich pt. Miłość jest nieprzyjemna. Listy ze wspólnego życia.

Kup książkę Publicystyka

Opinie o książce - Publicystyka

Inne książki autora
Zgubiłem okulary. Listy Wandy i Władysława
Władysław Broniewski0
Okładka ksiązki - Zgubiłem okulary. Listy Wandy i Władysława

Publikowane po raz pierwszy listy Władysława i Wandy Broniewskich obejmują czas powojenny, niezwykle ciekawy ze względu na drogę Broniewskiego, który...

Dla dzieci
Władysław Broniewski0
Okładka ksiązki - Dla dzieci

Na narodziny wnuczkiPierwszy motylekZajączkiW ogródku ZosiTłusty czwartekChoinki Małe wierszyki Władysława Broniewskiego dla dzieci takie piękne, dziwne, rzadkie......

Reklamy