Samuraj William

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Data wydania: 2004-10-07
Kategoria: Historyczne
ISBN: 83-7392-068-4
Liczba stron: 328
Dodał/a książkę: lokesh

Ocena: 4.5 (2 głosów)

W roku 1612 - pisze znakomity historyk epoki elżbietańskiej, Alfred Leslie Rowse - angielski statek o nazwie "Clove" zawinął do wybrzeży Japonii, gdzie bezpieczny i dostatni żywot wiódł pilot Will Adams. Po desperackiej wyprawie Holendrów przez Pacyfik znalazł się tam w roku 1600 w strasznych tarapatach. Lecz jako świetny żeglarz i budowniczy statków zaskarbił sobie łaski szoguna - budował dlań statki wzorowane na zachodnich, a także nauczył go podstaw geometrii i matematyki. W zamian zyskał posiadłość, licznych poddanych i żonę (choć rodzinę i żonę miał też w Anglii). Wzbraniano mu jednak powrotu, a gdy wreszcie nadpłynął "Clove", by nawiązać wymianę handlową, Adams nie chciał już wracać.

Ciąg dalszy znamy z powieści Jamesa Clavella Szogun, a także z filmu nakręconego w 1981 roku przez Jerry'ego Londona. Giles Milton opowiada jednak, jak się to rozegrało naprawdę, a jego opowieść rozrasta się w pasjonującą panoramę przełomowych czasów europejskiego podboju świata - podboju, który w Japonii skończył się klęską, być może za sprawą kapitana Williama Adamsa. Ta baśniowa, lecz autentyczna historia jest jednym z najbardziej wymownych epizodów epoki wielkich odkryć. Prosty, choć świadom tajników nawigacji żeglarz z podlondyńskiego Limehouse zdobył sobie szacunek największego bodaj z władców nowożytnej Japonii, Tokugawy Ieyasu. Pamięć owego żeglarza po dziś dzień czci się w Japonii, a jego grobowiec wciąż stoi na wzgórzu nad portem Yokosuka. W swym znakomitym reportażu historycznym Milton wykorzystuje niepublikowane nigdy, a nawet nieznane świadectwa angielskie, portugalskie, holenderskie, przede wszystkim zaś - po raz pierwszy - japońskie. Oddając głos fascynującym relacjom, autor stawia nas w samym sercu zderzenia kultur. Wyłania się z nich obraz ówczesnej Europy, rozdzieranej przez religijne, feudalne i gospodarcze antagonizmy, śmiertelnie skłóconej w obliczu majestatycznej, zagadkowej Japonii. Wyłania się też zgoła szokująca kolekcja typów - by nie rzec typków - stanowiących forpocztę europejskiej ekspansji. Na szczęście sam Adams (w filmie Szogun grał go Richard Chamberlain) i monumentalny Tokugawa (w tej roli wystąpił Toshiro Mifune) przywracają wiarę w człowieczeństwo. Giles Milton daleki jest od moralizowania, ale wnioski nasuwają się same. Bezprzykładna porażka portugalskich misjonarzy, nad którą deliberował u nas sam ksiądz Skarga, samobójcza pazerność Hiszpanów, wreszcie upadek handlu angielskiego z Japonią dziś jeszcze mogą dostarczyć tematów do przemyśleń.

Kup książkę Samuraj William

Opinie o książce - Samuraj William

Po książkę sięgnęłam wspominając "Szoguna" jakim "zaoglądywaliśmy" się z ojcem, gdy miałam jakieś 10 lat. Dziś nieco bardziej krytyczna ale równie ciekawa prawdziwych losów Williama Adamsa, nie mogłam odpuścić sobie niniejszej lektury. Książka opisuje nie tylko losy legendarnego już samuraja, ale też sytuację międzynarodową, która na wodach "niczyich" i na ziemiach nowo odkrywanych dla handlu -- miała znaczenie kluczowe. Dostajemy więc interesujący wykład między innymi z dziedziny historii, antropologii, socjologii i stosunków międzynarodowych na przestrzeni kilku dziesięcioleci. Jest to jednak "lekkostrawne", przystępnie opisane i okraszone licznymi cytatami z dzienników żeglarzy i kupców. Uwaga: są obrazki. Są też smakowite relacje o zderzeniu kultur -- choćby na tle higieny osobistej... A główny bohater, choć czasem niknie na chwilę z pola widzenia, nieustannie czuwa nad handlem z Japonią i pojawia się we właściwym momencie. Z czystym sumieniem polecam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2014-06-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 (253) książki w 2014, Japonia, Mam,
Każdy pewnie słyszał czy to poprzez film, czy powieść Jamesa Clavela o "Szogunie": Ale jakie były prawdziwe dzieje Anjin Sama? Dowiedzieć się tego możemy właśnie z książki Miltona, który korzystając ze starych zapisków podróżników uchylił nam kawałek świata pierwszych azjatyckich odkryć Europejczyków. Nie tylko tu mamy Japońskie przygody pilota okrętu, lecz także opisane trudy całej podróży czy sytuację europejskich kupców we wschodniej Azji. Cytując Wiliama Adamsa, czy mu współczesnych, autor używał ówczesnego słownictwa, co nadaje całości odpowiedniego klimatu. I tu chylę czoła polskiemu tłumaczowi, który musiał to wszystko przetłumaczyć w bardzo niepoprawnej polszczyźnie, bowiem podróżnik miał wielkie problemy ze swoją gramatyką i aż roiło się w jego pamiętnikach od błędów.
Link do opinii
Inne książki autora
Wolfram, chłopiec, który poszedł na wojnę
Giles Milton0
Okładka ksiązki - Wolfram, chłopiec, który poszedł na wojnę

„Osiemnastoletni Wolfram został powołany do wojska – raczej wbrew swojej woli – i jako żołnierz Wehrmachtu udał się do Rosji, Normandii...

Nos Edwarda Trencoma
Giles Milton0
Okładka ksiązki - Nos Edwarda Trencoma

Rok 1969. Edward Trencom, właściciel słynnego londyńskiego sklepu z serami, wiedzie ustabilizowany, spokojny żywot. Przez zabytkowy sklep raz po raz przeciąga...

Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Detektyw Bzik
Anna Paszkiewicz
Okładka książki - Detektyw Bzik
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy