Siekiera

Wydawnictwo: Stara Szkoła
Data wydania: 2015-09-28
ISBN: 978-83-940790-4-8
Dodał/a książkę: czytam

"– Dałeś królikom? – zapytał tato, klepiąc kosę.
– Dałem – powiedział brat na Słowacji.
– A miałeś nie dawać! – krzyknął tato podstępnie.
– No przecież nie dałem! – krzyknął brat.

A tu, gdzie została w drewnie głęboka rysa, uderzył młotek. Brat, który tak naprawdę nakarmił króliki, zdążył uskoczyć, więc dziś jest na Słowacji. Do tej chwili ten dialog był ulubionym dowcipem taty, dopóki brat nie postanowił, że go odegra."

(fragment powieści)

Powracający w rodzinne morawskie góry praski dziennikarz dokonuje bilansu swojego życia. W tej opowieści, w której przyszłość przenika się z przeszłością, utopia z wyzyskiem, a zdrowy rozsądek z posłuszeństwem, jedynymi drogowskazami pozostają ponadczasowe ludzkie wartości.

Siekiera jest dowodem na to, że sytuacja człowieka w społeczeństwie i w rodzinie nie zmieniła się w przeciągu ostatniego półwiecza tak bardzo, jak zwykliśmy sądzić. Ta powieść wciąż jest niezwykle aktualna.

Ludvík Vaculík (1926-2015) jest obok Milana Kundery i Bohumila Hrabala najważniejszym czeskim prozaikiem. Uznanie wśród czytelników i krytyki literackiej zdobył w 1966 roku powieścią Siekiera, która wraz z Żartem Milana Kundery została wybrana w Ankiecie „Lidovych novin“ książką roku. Kolejne powieści Ludvíka Vaculíka: Świnki morskie, Wyprawa na Pradziad, Pożegnanie w dziewicy i in. będą ukazywać się w Starej Szkole.

Ludvík Vaculík zasłynął również jako mistrz felietonu oraz komentator wydarzeń politycznych i społecznych. Jego manifesty, przede wszystkim Dwa tysiące słów oraz wystąpienie na IV Zjeździe Pisarzy Czechosłowackich miały duży wpływ na zmiany, których efektem była tzw. Praska Wiosna.

Kup książkę Siekiera

Avatar użytkownika - catarina78
catarina78
Przeczytane:2015-11-24, Przeczytałam,
Ludvík Vaculík to jeden z najsłynniejszych czeskich pisarzy, a do tego skandalista o ciętym języku. Był cenionym publicystą i felietonistą. Dożył do późnej starości, ciesząc się gromadką dzieci i wnuków.   W Polsce jednak jest mało znany, bo i niewiele jego książek się u nas ukazało. Wydawnictwo Stara Szkoła postanowiło to zmienić. Siekiera jest z pozoru zwyczajną opowieścią o typowej czeskiej rodzinie. Jest połowa XX wieku, bohater, a zarazem narrator postanawia odwiedzić swojego brata. Jak się okaże, będzie to podróż znacznie dłuższa, niż można by się spodziewać. Stanie się ona okazją na powrót do dzieciństwa, wspomnienie ojca, warunków życia, a zarazem do subtelnej krytyki ustroju, który zmienia ludzi w istoty pozbawione ambicji i marzeń.   Brat bohatera jest kierowcą, takim zawodowym. Jeździ autobusami i marzy o własnej linii, bo na razie zastępuje tylko kolegów, gdy ci chorują. Narrator wie o nim niewiele, gdyż jest młodszy od niego o całe dziesięć lar. Był dla mnie raczej częścią domowego inwentarza - mówi. Niewiele go interesował. Dlatego tak bardzo go zadziwiło, gdy okazało się, że brat jest już dorosły, ma zawód, a nawet własne mieszkanie. Różnica wieku przestała mieć już tak duże znaczenie. Narrator ma jeszcze siostrę, która zamieszkała z mężem w domu po rodzicach, gdzieś w górach, oraz brata, który ...

Opinie o książce - Siekiera