Okładka książki - Szara godzina

Szara godzina

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2012-07-16
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 9788375068894
Liczba stron: 366
Dodał/a książkę: Beata Bednarz

Ocena: 5.67 (3 głosów)

I znów zachciało mi się napisać kolejną książkę. Ale tak naprawdę - ona pisała się sama. Dyktowała ją egoistyczna konieczność pożegnania się z moją publicznością. Jest w jakimś sensie zamknięciem za sobą drzwi. Ale zanim przekręcę klucz, dziękuję Państwu za to, że byliście w moim życiu wartością najważniejszą i najcenniejszą. Dlatego z ufnością oddaję się w Wasze ręce.
Zofia Kucówna

Zofia Kucówna - wybitna polska aktorka, niezwykła osobowość, która talentem i pracą podbiła sceny najlepszych teatrów, opowiada o życiu w teatrze i o teatrze swojego życia. Szara godzina jest jej opowieścią o dzieciństwie spędzonym w Komorowie, pracy na uczelni ze studentami, wieloletniej działalności w ZASP-ie na rzecz Domu Aktora w Skolimowie. Artystka wszystko przeplata anegdotami, opisami zdarzeń z życia prywatnego i zawodowego.

Nie jest łatwo słowami oddać piękno ludzi, ich znaczenie dla nas, wagę czasu, który przeżyliśmy - a jeszcze trudniej dzięki nim trafić do innych ludzi, w sposób, który ich poruszy. Trzeba mieć zdolność zaczarowywania słów, by żyły nie papierowym, ale prawdziwym życiem, a do tego jeszcze otwarte serce i umysł na ludzi i świat. Zofia Kucówna w Szarej godzinie potrafiła nadać minionym dniom blask autentyczności, choć wokół zmierzcha, a nawet zapadł już zmrok.
Twarze zszarzały jak na czarno-białej fotografii, a jednak dzięki słowom Autorki ożywają w nas. Dziś przywykliśmy do krzykliwych i kolorowych zdjęć, nie zdając sobie sprawy, że paradoksalnie, wbrew tym barwom i zgiełkowi, są one martwe. I nieprawdziwe. I męczące. Dlatego z taką radością sięgamy po Szarą godzinę. Po spokój i piękno spojrzenia. Z dystansem i miłością. Po jędrność i wyrazistość słów, harmonijnie złączonych z mądrym pogodzeniem się z otaczającym nas światem.
Głębia wyobraźni i pozytywna energia spowodują, że Szara godzina porwie serca czytelników i na pewno nie będą żałowali czasu spędzonego z tą książką.
Tadeusz Zysk

Kup książkę Szara godzina

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - Beata
Beata
Ocena: 5, Przeczytałam,
Odwijam klatki filmu swego życia, niczym beckettowski stary Krapp taśmy nagrane w latach atrakcyjnej młodości.   Wbrew zacytowanym słowom, zapiski Zofii Kucówny tworzą nie tylko przywoływane z pamięci epizody z jej długiego (bo osiemdziesięcioletniego) i niewątpliwie barwnego życia, a więc powroty do przeszłości, lecz także okruchy codzienności i teraźniejszości. Szara godzina ma bowiem charakter bardziej pamiętnikarski niż diaruszowy. Opisywane zdarzenia są uporządkowane chronologicznie, ale nie są opatrzone datami. Autorce nie zależy na skrupulatnym odnotowywaniu każdej chwili i każdego dnia, tylko na zatrzymaniu się w biegu nieuchronnie przecież mijającego życia, na przystanięciu, na refleksji, nabraniu oddechu, odkryciu prawdy o samej sobie i własnej egzystencji.   Ten książkowy memuar aktorki urzeka od pierwszej strony. Za sprawą tej lektury również nasze powszednie życie, w rytm turkoczącej maszyny i czytanych słów, nabiera intensywności. Bo Zofia Kucówna pięknie się zachwyca tym wszystkim, co składa się na nieświąteczny, zwyczajny dzień. Uwrażliwia i uczula na drobnostki, słońce lub deszcz, spotykanych ludzi, sprawy małej lub wielkiej wagi. Krótko mówiąc: na łapanie ulotnej chwili, chwytanie dnia. A ponieważ styl, jakim prowadzi swoje memorabilia, jest żywy, prosty, nienapuszony, po prostu: pełen elegancji, książkę czyta się jednym tchem.   Zofia Kucówna ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Szara godzina

Avatar użytkownika - Caro
Caro
Przeczytane:2016-02-19, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 6, Przeczytałam, 2013,
Avatar użytkownika - mskm13
mskm13
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 6,
Avatar użytkownika - gosia45
gosia45
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 6,
Avatar użytkownika - martellina
martellina
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 6, Chcę przeczytać,
Inne książki autora
Zatrzymać czas
Zofia Kucówna0
Okładka ksiązki - Zatrzymać czas

Droga Pani Zofio, napisała Pani bardzo piękną książkę. [...]Czytałem nie mogąc się oderwać, z radosnym uczuciem obcowania z czymś prawdziwym, czyli kimś...

Zapach szminki
Zofia Kucówna0
Okładka ksiązki - Zapach szminki

Kiedy poproszono mnie na próbę, szłam na nią pełna ciekawości, z powodu obsady. Z Emilką Krakowską byłyśmy z tego samego teatru. Z Elką Kępińską grałyśmy...

Recenzje miesiąca
Drogowskazy
Wiktor Osiatyński
Okładka książki - Drogowskazy
Zadry
Dominik Rutkowski
Okładka książki - Zadry
Świat kupek
Terry Pratchett
Okładka książki - Świat kupek
Ekoświrek. Bajka ekologiczna
Katarzyna Terechowicz
Okładka książki - Ekoświrek. Bajka ekologiczna
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy